
Naujausios
Apklausa
Kaip švęsite Tėvo dieną?
Juozapas, pensininkas, buvęs inžinierius:
– Niekaip. Man ši diena neturi jokios reikšmės, nors aš pats esu tėvas. Aš žemaitis, pas mus Tėvo dienos šventimo tradicijos niekada nebuvo. Vaikai paskambina, pasveikina. Nėra taip, kad parvažiuotų, švęstume. Per Motinos dieną ir mano pačią vaikai sveikina. Motina apskritai yra svarbesnė negu tėvas. Jis mažiau žiūri vaikus, o kad pats juos augintų, tai labai retas atvejis. Tėvas svarbus šeimai, bet jo vaidmuo daugiausiai – biologinis.
Regina Audrinienė, pensininkė:
– Švęsim, nors mano tėvų jau nebėra. Tėčio netekau trejų metukų. Senelis irgi jau miręs. Per Tėvo dieną važiuoju į kapus – tai jau tradicija. Mano vaikai savo tėvą sveikina kasmet, susėdame prie stalo. Ateina vaikų diena, sveikinsim ir juos. Mes su vaikais artimai bendraujame, kas savaitę susirenkame, pabūname kartu.
Motinos dienos šventė yra didesnė negu Tėvo, nes vaikai daugiau vertina mamas. Galbūt tai nulemta biologiškai.
Dennis Chung, turistas iš Honkongo:
– Tėvo diena Honkonge švenčiama antrą birželio savaitgalį. Susitinkame visa šeima, pasveikiname tėvą, pavalgome. Motinos diena pas mus svarbesnė, kadangi motinos rūpinasi visais šeimos nariais.
Tėvo autoritetas Honkongo šeimose yra stiprus. Anksčiau jis buvo dar stipresnis dėl kinų tradicijos, tačiau kultūra po truputį keičiasi.
Tėvas eina į darbą, o moterys lieka namie kaip namų šeimininkės. Todėl tėvas – autoritetas, jis vaikams atrodo stipresnis žmogus.
Tėvas turėtų būti taip pat mylimas ir gerbiamas visų vaikų kaip motina, bet aš pastebėjau, kad tėvą labiau myli dukros, o mamą – sūnūs.
Kartais vaikai galvoja, kad tėvas yra geresnis, nes jis mažiau turi laiko klausinėti apie namų darbus. Tuo tarpu mamos vis rūpinasi: grūmoja, kad vaikai tvarkytųsi, ruoštų pamokas. Jiems atrodo, kad mamos piktesnės už tėvus.
Ričardas Dailidė, fotomenininkas:
– Tą dieną eisiu lankyti kapų. Anksčiau nebuvo prisimenama nei Motinos, nei Tėvo diena, o tik Moters diena. Palaipsniui atsigavo Motinos diena, paskui prigijo ir Tėvo, kad vyrai nebūtų diskriminuojami. Priklausomai nuo šeimos kultūros, kiti tų švenčių visai nešvenčia. Gal daugiau laiko reikia šią tradiciją išauginti.
Pas mus tradicija nevykusi – yra tik išorinis šventimas, o ne vidinis. Pasidarėme vienadieniai, nematome mūsų genties, tautos tradicijų tęstinumo.
Žmonės suaktualina vestuves: padaro didelę šventę, išleidžia pinigus, o paskui plėšo fotografijas, skiriasi. Koks skyrybų skaičius? Geriau pasistengtų visą gyvenimą gerai gyventi negu vieną ar dvi dienas, kai šventė. Tas pats ir su Tėvo diena.
Monika Šimkutė, vadybininke dirbanti studentė:
– Pasveikinsime tėvelį, gal kur nueisime, pasėdėsime kartu. Kaip Motinos, taip ir Tėvo dieną tradiciškai švenčiame kasmet.
Mano santykiai su tėčiu lygiai tokie pat geri kaip ir su mama. Nemanau, kad dukros tėvus labiau myli negu mamas. Ta meilė tokia pat abiem ir lygiuotis kaip į autoritetus galiu į abu. Gal tai nuo tėvų priklauso.
Pastebiu, kad savo tėčius dažniau sveikina dukros, o ne sūnūs, nes merginos apskritai labiau linkusios prisiminti, sveikinti.
Kalbino Gintarė VALUCKYTĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS