
Naujausios
Kaip lietuviai iš sovietų vogė
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Visai kvaili tavo tėvai. Namui pirkti plytas, kai pilna geležinkelio stotis jų prikrauta. Aš būčiau susinešęs po vieną plytą, iš principo nepirkęs“, – nusivylė į svečius atvažiavęs draugas, būsimasis inžinierius.
Tuomet aš buvau studentė. Vasarojau pas tėvus šalia geležinkelio esančioje gyvenvietėje. Tėvai prieš kelerius metus buvo pasistatę čia naują raudonų plytų namą. Iki tol gyvenome už kilometro esančiame mažame kaimelyje, apsuptame pušų jaunuolyno. Tačiau ten naujo namo statytis valdžia neleido. Reikėjo keltis į gyvenvietę. Davė medeliais apsodintą sklypą. Reikėjo tuos medelius išrauti, žemę išlyginti. Bet tėvai neturėjo kito pasirinkimo.
Galėjo pasirinkti tik vogti iš prekybos bazės sandėliavimo vietų ar pirkti plytas. Bet jie nemokėjo vogti. Neleido to daryti ir jų principai. Nors aplinkui daugelis vogė. Palei geležinkelį buvo prekybos bazės sandėliai. Juose tai, kas bijo lietaus. Šalia sandėlių – plytos, šiferio lakštai ir kitokios statybinės medžiagos.
O svarbiausia – anglys! Namus žmonės statėsi ne kasdien, o valdiškomis anglimis kiekvieną žiemą šildydavosi dalis gyvenvietės. Naktį jų vogdavo maišais, kibirais. Vienos klasiokės mama, skubėdama, kad prieš rytą užsnūdęs sargas nepamatytų su vogtų anglių kibiru, nepastebėjo atriedančio traukinio ir žuvo.
Anglių sandėlio vadovas augino per dešimt vaikų, bet gyveno taip gerai, kad neskaičiavo pinigų. Jo vaikai į mokyklą ėjo gražiausiai aprengti.
Mano tėvai anglis pirkdavo. Kiekvieną sezoną kurui atseikėdavo tam tikrą dalį savo algų. Tik kartais atrodo, jog pirkdami tris tonas, veikiausiai gaudavo kokias dvi arba pustrečios. Juk reikėjo iš kažko „nusverti“, kad klestėtų anglių karaliumi vadinamas sandėlininkas. Be to, reikėjo kompensuoti dėl vagysčių patirtus nuostolius.
Tąsyk, kai į svečius atvažiavęs draugas atskaitė moralą dėl nemokančių vogti mano tėvų, iš karto supratau, jog mums nepakeliui. Būsimasis inžinierius – pernelyg praktiškas ir nesąžiningas. O būti sąžininga ir nepasisavinti nieko svetimo man buvo įdiegta nuo vaikystės. Ir mes, beje, nebuvome laikomi nenormaliais, nes tokių kaip mūsų tėvai buvo daugiau negu vagiančiųjų. Vieni nepriėjo, kiti galėjo, bet nevogė, nes bijojo arba neleido sąžinė.
Bet vogti iš valdžios praėjusio amžiaus paskutiniaisiais dešimtmečiais nebuvo laikoma nusikaltimu. Vogti iš žmogaus buvo laikoma nuodėme. O iš valdiškų sandėlių žmonės tiesiog „pasiimdavo“. To veiksmo net nevadino vagyste. Gal, kad vogė ne iš savų – iš okupantų sovietų.
Daugelis rajono centro ir kaimo gyvenviečių didžiulių, mokyklas primenančių dviaukščių namų, iškilusių tarybiniais metais, iškilo prisiduriant iš vagysčių. Kolūkių ar valdiškų įstaigų vairuotojams nieko nereiškė pasukti į šalį su žvyro sunkvežimiu, keliais cemento maišais, pora padėklų plytų. Sau arba savo pažįstamam, giminaičiui, draugui... Tuomet tai buvo vadinama nekaltai – „chaltūra“, nes už atvežimą būdavo simboliškai sumokama.
Aišku, dalį statybinių medžiagų naujakuriai pirkdavo. Juk bet kada galėjo ateiti koks tikrintojas ir paprašyti medžiagų pirkimo dokumentų. Tačiau namai kainuodavo pigiau, nes kai kurie naujakuriai dalį tų medžiagų tiesiog „susiveikdavo“. Jei tik prieidavo ir nebijodavo, vogė elektrikai, santechnikai, mūrininkai, plytelių klojėjai.
Anais laikais diskutavau su vienu vairuotoju, dirbusiu gamybiniame susivienijime. Jis atvirai prisipažino, jog baigiantis darbo dienai, dairosi, ką čia pavogus. Jeigu tą dieną nieko neparsineša į namus, grįžta labai nelaimingas. Veltui praleista diena.
Prekybos bazės krovikai, eidami namo, į aulinius batus prisipildavo „kombikormos“, parėję iškratydavo – taip nusišerdavo kiaules.
Iš valgyklų virėjos kibirais nešdavosi maistą ir produktus. Iš ligoninių – vaistus ir tvarsliavą. Iš mėsos kombinatų – mėsą. Iš gamyklų – detales, iš kurių susikonstruodavo dviračius arba televizorius.
Pelningiausios profesijos buvo sandėlininko ir pardavėjo. Sandėlininkai galėjo „pasiimti“, o pardavėjos „nusukti“ arba gauti kyšį už deficitą.
Kai kurie kombinuoti mokėję žmonės nenorėdavo gerai apmokamų darbų. Duok jam darbą už 80 rublių sandėlyje arba maisto pramonės įmonėje.
Įstoti į Kauno maisto pramonės technikumą buvo sunkiau negu į kai kurias specialybes universitete.
Buvo darboviečių, kuriose negalėdavai nieko pavogti. Kūrybingi lietuviai tuomet vogdavo darbo laiką. Moteriškės bent kartą per savaitę „pasiplaudavo“ nuo pietų, nes namuose laukė vaikai, gyvuliai ir namų ruoša. Reikalus taip pat tvarkydavo darbo metu. Net į kirpyklą sugebėdavo nueiti darbo valandomis. Kitos nė neslėpdavo, jog į darbą ateina tiesiog gražiai atrodyti ir pailsėti. Vienas mano kolega taip pat per dieną stengdavosi kuo lengviau praslampinėti, nes grįžęs vakare rašė knygą.
Čia išguldyti socializmo ženklai visiškai nepažįstami senosios demokratijos šalių žmonėms. O mūsų galvose dar tebegyvena jų reliktai. Gal jie tiesiog transformavosi į kitą formą ir kitą lygmenį?
Bet, matyt, būtent ten glūdi šiandien vešančios korupcijos ir gerokai didesnio masto nei anglių kibiras vagysčių šaknys.
1983 metai.
Aleksandro Ostašenkovo nuotr.