
Naujausios
Kad taip kiekvienam po tūkstantį eurų!
Regina MUSNECKIENĖ
Vienas kaimo inteligentas suglumino netikėtu klausimu: „Ar eilinis Lietuvos žmogus jaučia Europos paramą?“
Kadangi save laikau eiliniu Lietuvos žmogumi, pradėjau mintyti, kaip toji parama atsiliepė mano gyvenimui.
Iš Europos paramos sutvarkė Kelmės centrą. Vietoj didelių keturkampių išklypusių tarybinių plytelių sudėjo trinkeles. Smagiau vaikščioti. Mažesnis pavojus nuo šioje žemėje pragyvento laiko jau apdilusiems sąnariams. Eini sau į darbą ar į „Maximą“ pakilesne nuotaika. Daraisi sveikesnis.
Ypač smagu eiti vakare, kai miestas tuštutėlis. Jauti tokią laisvę tarsi visa Kelmė priklausytų tik tau. Tuomet darosi gaila turtuolių, kurie neišlipa iš automobilių ir nemato viso Europos dovanoto grožio.
Rausiuosi mintyse, ką dar gavau iš Europos. Su Europos parama renovavo daugiabutį! Valdininkai tvirtino, jog renovacijai suteikiama 85 procentų Europos parama. Tačiau vis tiek reikėjo primokėti 10 tūkstančių litų. Tų daugiabučių gyventojai, kurių Europa neparėmė, mokėjo po 20 tūkstančių. Vadinasi, realiai mūsų gautoji parama – ne 85, o tik 50 procentų. Kur dingo dar 35 procentai?
Panašu kaip su vaistais. Tau duoda kompensuojamųjų vaistų pasą. Gydytojas jame parašo receptą. Bet, nuėjus į vaistinę, vis tiek reikia mokėti. Kartais iki 40 procentų vaisto kainos!
Daugiau nesumoju, ką gavau iš Europos. Profesija verčia žinoti, kad daug paramos gauna ūkininkai, maisto perdirbimo įmonės. Bet dėl to nė kiek nepapinga sviestas ir varškė.
Iš Europos paramos savo būstines tvarkosi kaimo bendruomenės. Bet gyvenu mažame kaime, kur bendruomenės nėra. Veikiausiai, nieko daugiau iš Europos ir neišpešiau. Neturiu ką atsakyti tam kaimo inteligentui. Jis, gyvendamas savo namelyje, į kurį veda duobėtas keliukas per laukus, iš viso jokios paramos nepajautė.
Ar pajautė ją valstybė? Juk kasdien tik ir girdime, jog iš Europos į Lietuvą plaukia milijardai. Ant kiekvieno kampo stovi stendai, informuojantys, jog tas kampelis sutvarkytas iš Europos paramos.
Antai vien 2014–2020 metų Kaimo plėtros programai Europa skiria daugiau kaip pusantro milijardo eurų. O kur dar parama miestams, aikštėms tvarkyti, pastatams atnaujinti! Turi darbo statybos bendrovės. Ne gėda savo miestus ir miestelius parodyti užsieniečiams.
Tik kiek dėl tų Europos pumpuojamų milijardų darosi laimingesnis Lietuvos žmogus?
Antai Laisvosios rinkos institutas atliko socialinės padėties savivaldybėse analizę. Penktadalyje savivaldybių nedarbas viršija 12 procentų. Šiaulių apskrityje tos kritinės savivaldybės – Kelmės ir Akmenės, kur nedarbo lygis siekia 13,5 ir 13,6 procento.
Ne ką šviesiau ir Joniškyje, kur nedarbas 11,2 procento, bei Radviliškyje, kur darbo neturi kas dešimtas darbingo amžiaus žmogus.
Beveik 7 procentai Akmenės rajono gyventojų prašo pašalpų. Pakruojo rajone iš socialinių pašalpų gyvena 6,2, Kelmės rajone – 5,5 procento žmonių.
Vidutinis atlyginimas į rankas nė vienoje Šiaulių apskrities savivaldybėje nesiekia šalies vidurkio. Didžiausias Akmenėje – 544 eurai. Šiaulių mieste – 537, Pakruojo rajone – 507, Joniškyje – 486, Šiaulių rajone – 483, mažiausias Kelmėje ir Radviliškyje – 470 ir 469 eurai į rankas.
Kelmės rajono savivaldybės direktorė Irena Sirusienė stebisi, kaip čia yra. Savivaldybės darbuotojams mokami didžiausi atlyginimai visoje apskrityje. Vadinasi, verslininkai moka labai mažus atlyginimus!
Savivaldybės darbuotojų – 229. O rajone darbingo amžiaus gyventojų dar yra keliolika tūkstančių. Ir daugelis iš tų, kurie turi darbą, dirba už minimalų arba kiek didesnį nei minimalus atlyginimą. Ne tik privačiame sektoriuje, bet ir biudžetinėse įstaigose.
Profesinio rengimo centre specialybę įgijęs jaunuolis išvyksta į Norvegiją ir uždirba pustrečio tūkstančio eurų per mėnesį. Daugelis emigrantų sako, jog užsienyje uždirbti 100 eurų per dieną – vieni niekai. Lietuviai tenkinasi uždirbdami 20 – 30 eurų per dieną. Ar mes tikrai penkis kartus kvailesni? Ar mūsų darbo našumas penkis kartus mažesnis? Ar turime penkis kartus mažiau kompetencijos? Ar esame didesni tinginiai?
Į šiuos klausimus atsako patys emigrantai, kurie užsieniuose sukuria verslus, bet darbuotojus samdo tik iš Lietuvos. Nes jie pranašesni už vietos gyventojus.
Prieš keletą metų buvo diskutuojama apie įdomų socialinį modelį, kai valstybė iš biudžeto visiems gyventojams padalija pavyzdžiui, po tūkstantį eurų kas mėnesį. Ir nemoka nei pensijų, nei pašalpų, nei vaiko pinigų ar kitų socialinių išmokų. Nereikia išlaikyti gigantiškų tų išmokų skirstymo ir administravimo, skaičiavimo, dalijimo aparatų. Sutaupoma daug lėšų.
Tuo tarpu iš prigimties veiklus žmogus vis tiek eis dirbti arba pats kurs darbo vietas, nes ne kiekvienas savo poreikius patenkins iš tūkstančio eurų.
Pastaruoju metu tokią sistemą siūloma sukurti vienoje iš skurdžiausių Vokietijos žemių, kur atlyginimai mažesni nei kitose Vokietijos dalyse, ir mažiau darbo vietų. Jeigu eksperimentas pasiteisintų, sistema būtų įdiegta ir kitose žemėse.
Modelį siūlantys politikai motyvuoja tuo, jog kiekvienam žmogui skiriamas bazinis pragyvenimo lygis išlaisvintų jo kūrybines jėgas. Žmonės drąsiau rizikuotų kurdami verslą, leistų sau ilgiau ieškoti patinkančio darbo, kuriame galėtų atskleisti pačias geriausias savo savybes, atsidėtų kūrybai.
Kad taip Europa po tūkstantėlį kas mėnesį numestų kiekvienam lietuviui! Kad kiekvienas žmogus asmeniškai pajustų, jog yra remiamas „motinos“ Europos. Ir tų pinigų reikėtų ne ką daugiau negu skiriant paramą traktoriams ir kombainams ar miesto aikštėms sutvarkyti.
Kaip mat atkustų verslas, nes turtingesni taptų vartotojai. Gyvuotų kultūra, nes senjorai ir ties skurdo riba gyvenantys inteligentai plūstelėtų į teatrus ir koncertus. Suklestėtų kelionių agentūros, nes kiekvienas lietuvis galėtų sau leisti poilsį per atostogas ir turiningus savaitgalius. Sužinoję apie tokią paramą į Lietuvą atgal sulėktų visi emigrantai. Neišbrokuotų Lietuvos ir pabėgėliai.
Pagerėtų demografinė situacija. Gaudamos po tūkstantį eurų mamos mielai gimdytų vaikus. Nereikėtų stengtis dėl darbo stažo, kad užsidirbtų pensijai.
Galėčiau fantazuoti iki begalybės! Deja, tarp Kaimo, Gyvulininkystės, Miškų ir kitokios plėtros programų Žmonių plėtros ar Lietuvio ekonominio skatinimo programų nėra.