
Naujausios
Iš Pietų Afrikos į Lietuvą ieškoti savo šaknų
Breiva Riva Blecher su savo dukra Aviva ir vyru Izraeliu iš Pietų Afrikos Respublikos atskrido į Lietuvą ieškoti savo šaknų. Praėjusį antradienį užsuko į Kelmę. Čia, Bažnyčios gatvėje, gyveno Kelmės žydai – jos tėvas ir seneliai Haimanai. Tėvas ir jo jaunesnis brolis, išvažiavę uždarbiauti į Pietų Afriką, išliko gyvi. Kelmėje likusią senelių šeimą, prasidėjus karui, išžudė.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nerado nei Bažnyčios gatvės, nei senelių namo
Breivos Rivos Blecher šeima Kelmėje atvažiavo tiesiai prie bažnyčios. Septyniasdešimtmetė moteris pirmą kartą gyvenime kojomis palietė tą žemės lopinį, kuriuo vaikščiojo jos seneliai ir tėvas.
Pasiėmusi seną nuotrauką, ji akimis ieškojo ko nors panašaus į nuotraukoje pavaizduotą senelių namą. Jis stovėjo kažkur čia, priešais bažnyčią.
Praėjusio amžiaus pradžioje pro Kelmės bažnyčią einanti gatvė taip ir vadinosi – Bažnyčios gatve. Čia, penktuoju numeriu pažymėtame mediniame name, gyveno jos senelių Haimanų šeima.
Tėvas vis prisimindavęs kieme augusią vienintelę obelį, kurios obuoliais gardžiuodavosi vaikystėje. Dabar nieko nebėra – nei namo, nei obels, nei Bažnyčios gatvės. Tik nuspėti galėtum, kurioje vietoje galėjo stovėti senelių namas.
Gal kad būtų atvažiavę anksčiau?.. Bet negalėjo leistis į tolimą kelionę dėl lėšų stygiaus. Tik kai ant kojų atsistojo jauniausioji dukra Aviva, gyvenanti Izraelyje, ji galėjo padėti savo tėvams įgyvendinti svajonę sugrįžti tėvų gimtinėn.
Šaknys Lietuvoje
Pietų Afrikoje gimusios Breivos Rivos Blecher mama buvo kilusi taip pat iš Lietuvos – Rokiškio rajono, Onuškio.
Lietuvoje ir jos vyro Izraelio šaknys. Jo mama kilusi iš Karlinyčių, kurie dabar priklauso Baltarusijai, tėvas – iš Pašvitinio.
Baltarusijoje Blecherių šeima praleido dvi dienas. Po išvykos į Kelmę dar lankys kitas Lietuvos vietas, iš kurių kilę jų tėvai ir seneliai, būtinai nuvažiuos į Pašvitinį.
Juos lydi kaunietis gidas Chaimas Bargmanas, kuris padeda surasti tėvų ir senelių žemę šimtams iš Izraelio ir kitų šalių į Lietuvą atkeliaujančių žydų.
Apie Lietuvą girdėjo tik iš tėvų pasakojimų
„Ir gražu, ir liūdna, – paklausta apie įspūdžius Lietuvoje, sakė ponia Breiva Riva. – Per daug slogūs praeities prisiminimai. Tikėjausi pamatyti senelių namus.“
Apie Lietuvą ir Kelmę moteris girdėjo iš savo tėvų pasakojimų. Jos tėvas, būdamas dvidešimties metų, išvažiavo į Pietų Afriką uždarbiauti. 1928 metais šioje šalyje buvo geri uždarbiai. Tad jaunasis Haimanas pažadėjo svetur uždirbtais pinigais paremti Lietuvoje likusią šeimą.
Savo pažadą tesėjo. Sutaupiusi pinigų šeima į Pietų Afriką galėjo išleisti ir dar vieną savo sūnų. Gyvendami svetur šie du sūnūs išvengė karo ir masinio žydų naikinimo.
Ponios Breivos Rivos tėvas tapo laikrodininku. Vedė nuo Onuškio kilusią merginą. 1943 metais jiems gimė duktė Breiva Riva, kuri, sulaukusi garbaus amžiaus, nusprendė aplankyti Lietuvą.
Moteris fotografavosi prieš Laisvės paminklą, stovėdama toje vietoje, kur, jų senos nuotraukos duomenimis, galėjo stovėti senelių sodyba, pažymėta Bažnyčios gatvės penktuoju numeriu.
Fotografavosi prieš bažnyčią, žvilgsniu tarsi stengėsi sugauti kuo daugiau informacijos apie savo tėvo gimtinę.
Tėvų svajonei išsipildyti padėjo dukra
Chaimas Bargmanas sako, jog dėl tėvų kelionės jų dukra Aviva jam skambino gal dvidešimt kartų. Tel Avive gyvenanti ir valstybės tarnyboje dirbanti moteris – viena iš trijų Breivos Rivos ir Izraelio vaikų. Jauniausioji. Jos materialinė padėtis leido padėti išsipildyti tėvų svajonei.
Blecherių šeima visą gyvenimą sunkiai dirbo, bet gyvena kukliai. Nors Pietų Afrika – turtinga šalis, bet ten daug nusikalstamumo. Pastaruoju metu neblizga ir ekonominė situacija. Nuvertėjo žmonių santaupos, kauptos pensijos, infliacija mažina perkamąją galią.
Žmonės masiškai emigruoja. Iš Pietų Afrikoje gyvenusių 120 tūkstančių žydų beliko vos 50 tūkstančių.
Tėvo sesuo išvežta į Osvencimą
Blecherių šeima apsilankė Kelmės krašto muziejuje. Ten tikėjosi rasti senąjį Kelmės miesto planą, pagal kurį galėtų tiksliau nustatyti, kur stovėjo Rivos senelių namas. Sutarė, jog iš muziejaus gaus nuotraukų ir medžiagos apie prieškario Kelmės žydų gyvenimą. Blecherių šeima savo ruožtu muziejaus fondus papildys savo turimomis nuotraukomis.
Lankėsi žydų masinio naikinimo vietoje netoli buvusio Kelmės dvaro.
Lietuvoje šiuo metu jau nebelikę nė vieno iš Blecherių giminių. Breivos Rivos tėvo sesuo buvo išvežta į Osvencimą. Jai vienintelei iš Lietuvoje likusių šeimos narių pavyko išlikti gyvai. Po karo buvo grįžusi į Kelmę. Apie tai liudija išlikusi jos nuotrauka, kurioje nusifotografavo su Kelmės kunigu. Vėliau Osvencimoje kankinta žydaitė išvyko į Izraelį.
Autorės nuotr.
JAUSMAI: Atvykusias į Kelmę Breivą Rivą Blecher ir jos dukrą Avivą apniko dvejopi jausmai. Ir džiugu, ir liūdna.
VIETA: Izraelis Blecher (dešinėje) su savo šeimos palydovu Lietuvoje gidu Chaimu Bargmanu svarsto, ar tikrai šioje vietoje galėjo stovėti jo žmonos senelių Haimanų namas.
ŠAKNYS: Pirmi Breivos Rivos Blecher žingsniai tėvo ir senelių žemėje. Prisilietimas prie savo šaknų.
SUGRĮŽIMAS: Trumpo sugrįžimo į tėvų ir senelių žemę Breiva Riva Blecher laukė kelis dešimtmečius.