
Naujausios
KOMENTARAS
Ir už bakūžę samanotą mokėsit...
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Neseniai kalbinau Kražių šviesuolę 101 metų Juzefą Ramanauskaitę, gyvenančią mažoje medinėje trobelėje, kurią sovietiniais laikais nusipirko už 500 rublių. Nuosavą būstą vieniša moteris, auginusi neįgalų mirusios savo sesers sūnų, galėjo įsigyti tik įkopusi į šeštąjį savo gyvenimo dešimtmetį.
Bet gali būti, kad šimtametė Juzefa netrukus sulauks laiko, kai josios trobelė bus apmokestinta nekilnojamojo turto mokesčiu. Gal sulauks ir tos dienos, kai bus apmokestinta ir jos šunelio Mažulelio būda? Šiaip ar taip juk tai irgi turtas.
Tokios ironiškos prognozės – ne iš piršto laužtos. Vis aršiau vystosi diskusija dėl visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio įvedimo. Užsienio ekspertai moko lietuvius, kaip iš šio mokesčio gauti kuo daugiau pajamų. Stebisi, kad už nekilnojamąjį turtą Lietuva surenka tik 0,3 procento bendrojo vidaus produkto.
Lygina su Kanada, kuri surenka dešimt kartų daugiau ir su Didžiąja Britanija, kuri iš nekilnojamojo turto gauna daugiau kaip 4 procentus BVP.
Panašu, kad ir valdžios galvose lašas po lašo akmenį pratašo. Gal svetimų, gal savų ekspertų paveikti valdantieji ketina svarstyti dėl visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio.
Apmokestinę prabangų nekilnojamąjį turtą surinko nedaug. Gudrūs magnatai sugebėjo nuo jo išsisukti. Be to, nuo mokesčio atleistas pastaruoju metu bene labiausiai klestintis laidojimo verslas ir dar kelios verslo rūšys.
Valstybės biudžetui tai būtų stambi ir lengvai pagaunama žuvis. Apie kiekvieno mūsų nekilnojamąjį turtą Registrų centras viską žino. Nei namo, nei buto, nei kokios medinės lūšnelės neuždengsi paklode kaip televizoriaus ar žemės ūkio padargo, nepaslėpsi miške kaip naminukės aparato ir niekaip kitaip nepradanginsi.
Lietuvoje 90 procentų žmonių gyvena nuosavuose būstuose. Taigi, pajamos iš nekilnojamojo turto mokesčio – garantuotos. Beje, užsienio ekspertams šis rodiklis taip pat kliūva. Esą Vakarų Europoje savo būstus turi tik 69 procentai gyventojų.
Kaip čia yra, kad Lietuvoje tiek daug žmonių dar turi pastogę?
Bet ar tie, kurių galvose sukasi mintis apie nekilnojamojo turto mokestį, pagalvojo, jog lietuviai iš tokių elgetiškų algų dar ir pragyvena todėl, kad turi savo pastogę. Jeigu reikėtų nuomotis, daugelis būtų benamiai. Lietuva nespėtų statyti nakvynės namų.
Stogas virš galvos yra vienintelis dar likęs lietuvio saugumo garantas. „Savo namuose aš galiu graužti ir duonos plutą. Bet miegu ramiai, nes žinau, kad niekas iš savų namų neišvarys“, – bent tuo guodžiasi iš 160 eurų pensijos gyvenanti kelmiškė Stasė.
Ekspertai sako, jog žmones reikia įtikinti, kad nekilnojamojo turto mokestį būtina mokėti už paslaugas, kurios atsispindi turto vertėje – infrastruktūrą, šaligatvius, pasodintus medžius, tvenkinius, fontanus ir t.t.
O kokią infrastruktūrą turi Lietuvos kaimo gyventojas, laužantis automobilį, važiuodamas duobėtais vieškeliais? Kur yra jo šaligatvis, asfaltuotas kelias, fontanai?
Ar už miestiečių fontanus, iškirstus ir vėl iš naujo sodinamus medžius nesumokame didžiuliu gyventojų pajamų mokesčiu?
O kiek dar visokiausių mokesčių mokame? Kiekviena prie žmogaus prisisiurbusi įmonė ima ir už tai, ką sunaudojai, ir dar abonentinį mokestį palaikyti savo infrastruktūrai.
Aplinkos tvarkymas ir atliekų surinkimas jau irgi tapo savotišku nekilnojamojo turto mokesčiu. Aplinkos tvarkymas skaičiuojamas nuo buto ploto, nesvarbu, kiek žmonių ten gyvena. O atliekų tvarkymo mokestis jau skaičiuojamas už kiekvieną turimą pastatą.
Menkas pajamas gaunančiam lietuviui ta mokesčių našta jau tampa nebepakeliama. O iš užsienio ateina vis naujos mados, kaip iki paskutinio siūlo išgręžti žmogų, kad jis neatsisukdamas lėktų iš šalies. Atrodo, jog specialiai įjungta tokia programa...
Labilios Lietuvos valdžios nuolankiai linksi galvomis Europai ir perima visas žmogui nepalankias jos madas.
Visuotinį nekilnojamojo turto mokestį vadina atgrasymu nuo pernelyg didelio ir pernelyg prabangaus turto turėjimo.
Apskritai europietiška sistema atgraso žmones nuo bet kokio turto turėjimo, skatina nieko nedirbti, nieko neturėti ir gyventi iš pašalpų. Taip formuojama amžinų vargetų, amžinų skolininkų ir amžinų nuomininkų kasta.
Lietuvos valdžia godoja, kad prabangaus turto turėtojai jį išskaidė ir vis tiek nemoka mokesčių. Taigi, paprasčiausia apmokestinti visus, o socialiai jautrias gyventojų grupes nuo mokesčio atleisti.
Išeitų taip, jog visus apmokestins, o paskui visi kreipsis, kad atleistų nuo mokesčio. Nes socialiai jautriai grupei priklauso beveik visi Lietuvos gyventojai, išskyrus gal kokį dešimtadalį turtuolių. Kad neužmirštų tikrosios savo socialinės padėties jie bus priversti pildyti prašymus ir, laukti valdininkų malonės.