
Naujausios
KOMENTARAS
Ar pasaulis išgirsta mirštantįjį?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Tokį klausimą pateikė į redakciją atėjęs kelmiškis Juozas. Jo dukra mirė nuo vėžio. Akistatoje su mirtimi jauna moteris maldavo: „Mama, padėk. Gelbėkit. Dar nenoriu mirti.“
„O ką mes galėjome padėti? Pasiūlė vaistus, kurių viena ampulė kainavo 11 tūkstančių. Kitos ampulės būtų kainavusios po tris tūkstančius. Klausėm – gal valstybė kompensuotų. Pasirodo, ne, nors dukra dirbo, mokėjo mokesčius.
Iš kur mes galėjome paimti tokius pinigus? Per abu gauname vos 400 eurų pensijos, – sielojosi žmogus. – Mūsų valstybėje niekas negirdi mirštančio žmogaus maldavimų. Kai dirbau kolūkyje, veterinaras geriau elgdavosi su gyvuliais. Sergančią karvutę pašnekindavo, paimdavo už rago, paglostydavo. Turėdavo vaistų nuo visokių ligų.“
Praradęs vienintelę dukrą, garbaus amžiaus vyras dabar pas gydytojus vežioja žmoną. Ta pati bėda. Ir pačiam jėgos senka. Sunku vos bepaeinančią žmoną po gydytojus vežioti.
Ligonė jautri, reaguoja į kiekvieną ne taip pasakytą žodį. Jeigu gydytojas nusišypso, paguodžia, ligonę veikia lyg geriausia ampulė. Bet būna, kad paklausia: „Ar tu dar nenumirei?“ arba vietoj paguodos iš anksto užvožia karsto dangtį: „Juk žinai, kiek ligų turi!“
O Juozą – vienintelį belikusį savo žmonos rūpintoją – labiausiai išvargina šiandieninės medicinos biurokratija. Nueina į vaistinę žmonai vaistų, pasirodo, elektroninio recepto neužtenka, reikia jos paso. Gerai, kad gyvena Kelmėje, ne Karklėnuose. O jeigu paso reikėtų grįžti į Karklėnus, taikytis prie autobusų, vaistus ligonė gautų tik po kelių dienų.
Tik mediko žmogiškumas kartais viską nušviečia kitomis spalvomis. Kartą žmonai pasidarė bloga, nenulipa nuo antro aukšto. Teko kviestis į pagalbą pro šalį einantį pažįstamą žmogų. Bet tuo metu atvažiavo ir greitoji pagalba. Vairuotojas ir felčeris nesakė nė pusės žodžio. Šypsodamiesi nunešė moterį į greitosios automobilį.
Bet ar visada medikas pajėgia šypsotis?
Antai ketverius metus Kelmės ligoninei vadovaujanti Benina Petrošiūtė sako, jog per tuos kelerius metus pasikeitė keli ministrai. Dabartinis jau ketvirtas. Ir kiekvienas jų kelia savus reikalavimus. Tik spėk prisitaikyti.
Šiandieninis ministras, ačiū Dievui, bent pats medikas. Bet buvo, kad tokiai svarbiai medikų bendruomenei vadovavo netgi gydytojo diplomo neturintis žmogus. Gydytojai nesupranta, kaip niekad gydytoju nedirbęs ir šio darbo specifikos neišmanantis žmogus gali vadovauti vienai iš svarbiausių ir jautriausių sričių.
Nėra pradėtų darbų tęstinumo. Ateina naujas ministras ir atsineša savąjį darbų sąrašą. Tie darbai turi patikti ne tik pacientams ir medikų bendruomenei, bet ir tabako, alkoholio, cukraus pramonės magnatams. Jei nepatiks, ministrui grasins interpeliacijomis. Ministras galvos, kaip apsiginti. Ligonių problemos nueis į antrą planą.
Kartais atrodo, jog valstybėje prioritetai dėliojami ne geresniam gyvenimui čia ir dabar, o žudymui ir išvarymui.
Lėšų brangiems vaistams nuo vėžio nėra. Bet negaila milijonų skirti brangioms, iš mados išėjusioms užsienietiškoms haubicoms ir kitokiems gyvybę naikinantiems karo pramonės žaislams.
Gaila mokėti normalų, išsilavinimą atitinkantį darbo užmokestį jaunam gydytojui, bet negaila, kai jis, Lietuvoje įgijęs išsilavinimą, spjauna į Tėvynę ir važiuoja gydyti žmonių į užsienį.
O čia gydytojo kabinete kartais sėdi seneliukas, su kuriuo norint susikalbėti, pasak to paties Juozo, reikia vertėjo. Jei to seneliuko nebūtų – gydytojai dirbtų be atostogų – nebūtų kam jų pavaduoti.
O Europa mums už Lietuvoje parengtus gydytojus skiria lėšų visuomenės sveikatai stiprinti. Štai ir pastaruoju metu Visuomenės sveikatos biuras tikisi gauti 177 tūkstančius eurų gyventojų sveikatai stiprinti. Politikai šaukia valio. Gerai, kad rašomi projektai ir įsisavinamos Europos lėšos. Savivaldybei prie to projekto reikės prisidėti tik kiek daugiau kaip 15 tūkstančių eurų.
Kaip gi bus stiprinama gyventojų sveikata? Keliuose kaimuose pastatys lauko treniruoklius. O pagrindinė lėšų dalis bus skirta sveikatos mokymams. Eilinį kartą bus pakviestas koks nors vaizdingai pasakoti mokantis lektorius, susirinks būrelis senjorų, klausysis ir neva sveikatinsis. Ir neva nuo tų paskaitėlių gerės gyventojų, o ypač rajono vaikų sveikata.
Prevencija reikalinga. Tačiau ja rūpintis privalėtų algas už tai gaunantys Visuomenės sveikatos biuro darbuotojai. Be to, sveikatos patarimų tiek daug įvariausiuose leidiniuose, televizijos laidose.
Visokiausi lektoriai moko ir moko žmones sveikiau gyventi. O jie kaip serga taip serga. Nes kasdien daug ir sunkiai dirba, neturi laiko tinkamai maitintis ir pailsėti. Juos graužia nuolatinis stresas, nesaugumo jausmas, kasdienis skubėjimas. Ir priedo galvos sukimas, kaip išmaitinti ir viskuo, ko reikia, aprūpinti šeimą. Niekas į jų darbovietes neateis paskaityti paskaitos, nes darbdavys neleis gaišti laiko tokiems niekams. Galiausiai, nors jie ir žinos, kaip sveikai gyventi, gyvenimo sąlygos neleis laikytis visų nurodymų.
Už tuos beveik vėjais paleistus 177 tūkstančius eurų išeitų kokia nors diagnostinė aparatūra arba bent keliolika brangiai kainuojančių ampulių vėžiu sergantiems vaikams ar suaugusiems. Galbūt būtų išgelbėtos bent kelios gyvybės.
Mes, lietuvaičiai, mojuojame Konstitucijos 53-iuoju straipsniu, kuriame sakoma, kad valstybė rūpinasi žmogaus sveikata.
Tas rūpestis – maždaug pustrečio euro, kuriuos gydymo įstaigos kas mėnesį gauna už kiekvieną prisirašiusį pacientą.
Per metus už kūdikį iki vienerių metų sumokama beveik šimtas eurų, už vaikus iki ketverių metų – po 57 eurus, už penkerių – šešerių metų vaikus – po 43 eurus, už 7 – 17 metų – po 29, už paties darbingiausio amžiaus žmones nuo 18 iki 49 metų – po 20,51 euro.
Dauguma dirbančių žmonių per mėnesį Ligonių kasoms sumoka daugiau negu gydymo įstaigos gauna per metus. Tačiau šie pinigai išskirstomi ambulatorinei priežiūrai, stacionariam gydymui, reabilitacijai ir sanatoriniams gydymui, kompensuojamiesiems vaistams, brangiems ir pigesniems tyrimams ir kitiems dalykams, kuriais ne visiems ir ne visada suteikiama galimybė naudotis.
O sunkia liga susirgusio arba mirštančiojo maldavimas gelbėti prilygsta šauksmui tyruose.