
Naujausios

Šimtametė istorija
Šiaulių rajono Šilėnų mokyklos fojė pasitinka spalvingi tortai – gimtadienio proga parengta bendruomenės narių piešinių paroda-konkursas "100 tortų mokyklai".
Mokyklos langus puošia karpiniai, atkartojantys mokyklos herbo motyvus ir skaičius "100". Koridoriuje mokyklos istoriją galima perskaityti metraštyje.
Šventė jau čia pat.
"Mokyklą išpuošė mokytojai su vyresnių klasių mokiniais. Kelias savaites kirpo, klijavo. Idėja mūsų dailės mokytojos Linos Janionytės – ji mūsų variklis, dizaineris", – sako mokyklos direktorė Lina Niparavičienė.
Šventinę dieną vainikuos renginys, kuriame dalyvaus bendruomenė ir svečiai, pakviesti buvę direktoriai, mokytojai, mokiniai.
Dabartiniai mokiniai paruošė koncertą, bus dalijamasi prisiminimais, istorija. Šimtmetį baigs trankiais šokiais – didžėjaus ilgiausiai mokykloje dirbantis vyresnysis matematikos ir fizikos mokytojas Aurelijus Baltrušaitis.
"Švęsti šimtmetį pasirinkome per Tarptautinę mokytojų dieną, norėdami pasveikinti mokytojus. Direktorius nėra direktorius, jei neturi gerų mokytojų, norisi kad jie pasijaustų ypatingi", – sako L. Niparavičienė.
Ruošdamasi jubiliejui, mokyklos bendruomenė kaupė istoriją. Apklausė vietos gyventojus, rinko informaciją, kalbino buvusius mokinius, mokytojus. Svarbus žinių šaltinis – daug metų rašomas mokyklos metraštis.
Pradinė mokykla Šilėnuose pradėjo veikti 1919 metais. "Mokyklos patalpos buvo blogos, žiemą labai šalta, todėl kiekvienam mokiniui reikėjo atnešti glėbį malkų. Mokinių buvo apie 40", – tokį K. Šimaičio iš Dvikapių kaimo pasakojimą 1984 metais metraštyje pateikė mokytoja V. Timinskienė.
Mokykla savo pastato neturėjo, tad klasės veikė kelių ūkininkų trobose.
Nuo 1930 metų Šilėnų mokyklos vedėja buvo Pelagėja Černiauskaitė.
Tarpukariu mokinių būdavo labai daug, suoluose sėdėdavo ir po keturis. Būdavo, kad keturias klases baigdavo dvidešimtmečiai ir vyresni.
Ilgiausiai mokykla veikė name šalia dabartinės mokyklos (dabar veikia parduotuvė). Į dabartinį pastatą mokykla įsikėlė 1964 metais.
1953 metais pradinė mokykla buvo reorganizuota į septynmetę, 1962 metais – į aštuonmetę, 1986 metais – į devynmetę, 1992 metais įgijo pagrindinės mokyklos statusą.
Nuo šių metų Šilėnų mokykla nebeturi 9–10 klasių. Mokykloje mokosi 76 mokiniai. Veikia ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės.
Svarbu – saugumas
"Mokykla neturi būti pasirengimas gyvenimui. Mokykla turi būti gyvenimas", – L. Niparavičienė parodo mokyklos credo, užrašytą ant koridoriaus sienos.
Direktorė didžiuojasi, kad Šilėnų vaikai iki aštuntos klasės neišvažiuoja kitur. Šilėnuose mokosi mokiniai ir iš aplinkinių kaimų, kolektyvinių sodų. Mokyklinis autobusiukas ryte vaikus surenka, po pietų išveža namo.
Gyvybės kaimui suteikė ir galiausiai išasfaltuotas kelias nuo Šiaulių.
"Kaimas labai atsigavęs, pasikeitė, išgražėjo. Kasmet vyksta didelė šventė, bendruomenė labai draugiška, bendrauja su mumis, rūpinasi, o mes stengiamės pateisinti lūkesčius – rūpinamės jų vaikais", – sako L. Niparavičienė.
Direktorė džiaugiasi, kad Šilėnuose kuriasi naujakuriai, tėvai statosi namus, o vaikai ateina į darželį.
"Išsikėlėme prioritetą investuoti į ikimokyklinį, priešmokyklinį ugdymą. Turime darželio grupę nuo 3 metukų, šiuo metu yra 16 vaikų, dar trys vaikiukai pradės lankyti nuo gruodžio mėnesio. Šilėnuose nėra darželio, tik Šiauliuose. Tiek pernai, tiek šiemet – pilna grupė. Bandysime užsiauginti pirmokus nuo pat mažumės", – sako direktorė.
Jaukus mažiausiųjų mokyklos lankytojų žaidimų kambarys per pietus tuščias – visi saldžiai miega.
L. Niparavičienė neabejoja, kad ir vaikams, ir tėvams labai svarbu saugumo jausmas.
Pirmos klasės mokytoja ateina į darželio grupę, paskaito pasakų prieš miegą, veda pamokėles, kad būsimiems mokinukams būtų lengviau priprasti.
Kai ketvirtokai ruošiasi pereiti į penktą klasę, mokytojai dalykininkai veda kelias pamokas, susipažįsta.
Trūksta sporto salės
Vyresnysis matematikos ir fizikos mokytojas Aurelijus Baltrušaitis Šilėnų mokykloje dirba 37-tus metus.
Šiaulietis, baigęs tuometinį Šiaulių pedagoginį institutą, gavo paskyrimą į Šilėnus. Ir darbovietės nekeitė.
"Galiu palyginti, kaip mokykla pasikeitė. Dar trūksta išorei renovacijos, bet juk ne sienos moko. O viduje – labai jauku. Kai mažesnė mokykla, kolektyvas visada draugiškesnis. Jei vyksta renginys, dalyvauja visi iki vieno mokytojai, visi serga už savo mokyklą."
Šiuo metu mokykloje dirba 19 mokytojų. A. Baltrušaitis suskaičiavo, kad mokytojų amžiaus vidurkis – apie 34 metus, į statistiką dar neįtraukta jauna nauja mokytoja.
Beveik visi mokytojai atvažiuoja iš Šiaulių, Radviliškio. A. Baltrušaitis prisimena, kad buvo momentų, kai mokykloje nedirbo nė vienas vietinis.
Dabar lietuvių kalbos moko šilėniškė Ingrida Vaitkuvienė, o nuo rugsėjo muzikos mokytoja pradėjo dirbti buvusi mokinė Ingrida Eisenaitė.
"Turime šokių mokytoją – ne kiekviena maža mokyklėlė sau gali tai leisti. Metai iš metų yra sukuriamas miuziklas visai kaimo bendruomenei", – sako direktorė.
L. Niparavičienė Šilėnų mokykloje prieš šešerius metus pradėjo dirbti specialiąja pedagoge-logopede. Nuo pernai vadovauja Šilėnų mokyklai. Kartu yra ir Pakapės mokyklos direktorė.
"Nesakyčiau, kad reformos mus skausmingai liečia. Mes užtenkame pinigų. Aprūpiname vaikus viskuo, jau keleri metai, kaip atsisakėme rinkliavų iš tėvelių. Remonto darbus atliekame patys, nesamdome darbininkų ar firmų. Gyvename taupiai, nebijome paieškoti pigiau. Padeda ir 2 procentų parama", – sako direktorė.
Ir prisimena, kad, girdama kolektyvą, dar nepaminėjo aptarnaujančio personalo – keturių žmonių, kurie sutvarko ir teritoriją, ir patalpas, ateina anksčiau, išeina vėliau – yra gerieji mokyklos "nykštukai".
Tik vieno dalyko mokyklai labai trūksta – sporto salės, jos nebuvo per visą šimtą metų. Sujungė dvi klases – patalpos jau yra, tik jas reikia įrengti. Tad jubiliejų paskyrė šiam sumanymui įgyvendinti – kreipsis į svečius pagalbos ir paramos.
Mokykla – sportiška: vesti dziudo užsiėmimų atvažiuoja žinomas treneris Rolandas Kazlauskas, kūno kultūros vyresnysis mokytojas Aurimas Mančas ugdo jaunuosius spartiečius.
Šiemet per Judumo savaitę mokiniai ne tik darė mankštas, bet pirmą kartą mokykloje pertraukų metų vyko diskoteka.
Kaimo mokyklos privalumai
Etatinis apmokėjimas nesuskaldė kolektyvo. L. Niparavičienė sako, kad organizavo ne vieną posėdį, pristatė situaciją, aiškino ir atvirai kalbėjosi, sudėliojo prioritetus.
"Sistema aiškesnė, žinai, kiek gauni už kiekvieną darbą. Tik apskritai mokytojo darbas dar mažai yra vertinamas. Juk mokytojas dirba su žmogumi, iš kurio paskui išeina ministras", – sako A. Baltrušaitis.
Kaimo mokyklos dažnai sulaukia kritikos dėl mokymosi rezultatų. Kaip sekasi Šilėnų mokyklai?
"Internetinės svetainės puslapyje yra pasiekimų rezultatai. Mokykla atitiko visus rodiklius, kurie keliami miestų, didmiesčių mokykloms. Mes negalime didžiuotis 10 klasės vertinimais, nes pas mus nelikdavo stiprūs dešimtokai, bet 8 klasės pasiekimų patikrinimo rezultatai pakankamai aukšti", – sako direktorė.
Pasak A. Baltrušaičio, lyginami nepalyginami dalykai, kai iš mokyklos išeina geriausi mokiniai.
Mokytojas svarsto: ar tie, kurie kritikuoja kaimo mokyklas, yra jose apsilankę?
"Suprantu, kad reikia taupyti, bet yra žmonės, mokyklos atmosfera. Aš neišėjau į miestą, nes čia kiekvieną vaiką gali pažinti, suteikti papildomų konsultacijų. Kai klasės nedidelės, su vaikais gali dirbti individualiai."
A. Baltrušaitis pateikia mokykloje viešėjusio NATO oro policijos misijos kario iš Norvegijos pavyzdį: lakūnas baigė mokyklą, kurioje mokėsi 40 vaikų – Norvegijoje mažos mokyklos vertinamos.
"Įsivaizduokime, vaikui reikėtų keltis 6 valandą, važiuoti į Šiaulius, paskui vėl laukti autobuso. Čia viskas šalia, mokytojai pažįstami, tėvai gali bet kada ateiti: ar kažko trūksta, ar kažkas nesiseka", – sako mokytojas.
"Anądien vienas tėtis pamirštą kūno kultūros aprangą atnešė. O jei vaikas būtų 20 kilometrų išvežtas, tėtis nebeatneštų", – juokiasi direktorė.
Yra mokinių, kurie namų darbus ruošia mokykloje, nes neturi tinkamų sąlygų namuose – jie lieka po pamokų ir dirba su mokytojais.
Optimalus variantas
Prieš trejetą metų Šilėnų mokykla sumanė naują išleistuvių tradiciją: rengti didelę šventę kieme, sukviesti visą bendruomenę, dengti stalus, šokti, dainuoti ir išeinančiuosius iš mokyklos išlydėti su dovanomis.
Praėjusiais mokslo metais taip atsisveikino su baigusiais 8–10 klases, šiais mokslo metais bus tik aštuntokai.
"Kai mokykloje yra virš 70 mokinių, pažįsti kiekvieną, net ir nuotaikas matai, jei kažkas ne taip, pakalbini. Mes žinome kiekvieną mamą, kiekvieną tėtį. Būna labai gaila vaiką išleisti. Vaikai su mumis užauga", – sako direktorė.
A. Baltrušaitis papildo, kad mokiniai, baigę mokyklą, ateina aplankyti, pasikalbėti su mokytojais: "Jie nebijo užsukti, pažiūrėti, kaip klasės pasikeitė. Mokykla būna kaip antri namai, iš mokyklos išeina su šiltu prisiminimu."
Kokia Šilėnų mokyklos ateitis?
"Stiprus ikimokyklinis, priešmokyklinis ugdymas, kad tėvai pasitikėtų mumis ir mes vaikus užaugintume iki pat aštuntos klasės. Paskui stiprūs mokiniai rinktųsi gimnazijas, kiti profesines mokyklas. Man atrodo, tai pats optimaliausias variantas", – mano L. Niparavičienė.
Ir visus nuoširdžiai sveikina su Tarptautine mokytojų diena.
