Šiauliuose karantinas kol kas be rezultatų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Nors naujų COVID-19 skaičius šalyje kasdien vis dar laviruoja tarp 1000-2000, specialistai pastebi situacijos stabilizavimosi ženklų. Deja apie Šiaulių apskritį ir miestą spaudos konferencijoje įstaigų vadovai to pasakyti negalėjo.

Praėjusią savaitę – rekordinis sergamumas

„Labai norėčiau, kad karantino taikomos priemonės šiek tiek pradėtų gerinti situaciją Šiaulių regione, tačiau gerų naujienų apie praėjusią savaitę neturime“, – apgailestavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė.

Ji informavo, kad praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje buvo užregistruotas rekordinis skaičius susirgimų: 1349 atvejai, iš kurių Šiauliuose 905, Šiaulių rajone – 139, Akmenės – 29, Joniškio – 41, Kelmės – 70, Pakruojo – 47, Radviliškio – 116.

Didžiausias sergamumo pikas Šiaulių apskrityje buvo pasiektas lapkričio 12 dieną – 286 atvejai, o mieste lapkričio 9 dieną – 196.

Anot S. Abromavičienės spalio 30 – lapkričio 12 dienomis sergamumas Šiauliuose išaugo nuo 765 iki 1207 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Specialistė sako kol kas negalinti pasakyti, kad karantino priemonės daro poveikį.

COVID-19 plinta švietimo įstaigose, 7 klasės ar grupės apskrityje tam tikram laikui izoliuotos.

Neišvengiama naujų koronaviruso atvejų sveikatos priežiūros įstaigose, verslo įmonėse, socialinės globos įstaigos. S. Abromavičienė akcentavo, kad vienas iš labiausiai keliančių nerimą židinių – Aukštelkės socialinės globos namai. Čia serga 11 darbuotojų ir 92 gyventojai. Šiuose namuose gyvena protinę negalią turintys asmenys, trūksta personalo, todėl efektyviai taikyti saugos priemones yra sudėtinga. Tarp pramonės įmonių laikinoji departamento vadovė paminėjo „Vilmers“, „Rūtą“, „Citmą“, „Cargo“ Radviliškyje, tačiau pastebėjo, kad šie židiniai nėra dideli, serga iki 10 darbuotojų, nors jų užsikrėtimo aplinkybės neaiškios.

Praėjusią savaitę COVID-19 nusinešė 5 apskrities gyventojų gyvybes: 2 šiauliečių ir po vieną Radviliškio, Kelmės ir Joniškio rajonų gyventojų, kurių amžius 70-90 metų.

S. Abromavičienė sakė, kad 30-40 procentų naujų atvejų nespėja ištirti. Nuo šios savaitės jiems talkina ir kitų apskrities rajonų visuomenės sveikatos biurų specialistai. Už pagalbą vadovė dėkoja, tačiau juos dar reikia apmokyti.

Mobiliajame punkte dirba 6 įstaigų medikai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė patvirtino, kad pastarosios savaitės medikams intensyvios. Mobiliajame punkte dirba 21 komanda ir atlieka apie 1600 ėminių per parą. Apie 30 procentų atsakymų yra teigiami.

Stengiamasi, kad į mobilųjį punktą žmonės galėtų patekti tą pačią dieną arba kitą, bet ne vėliau. V. Palčiauskienė patvirtino, kad galėtų sudaryti iki 28 mobiliajame punkte dirbančias komandas, tačiau derina su laboratorijos apimtimis.

Šiuo metu mobiliajame punkte dirba net 6 miesto gydymo įstaigų medikų komandos: Centro poliklinikos, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro, Ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro, Reabilitacijos centro medikai. Skyriaus vedėja pasidžiaugė, kad į pagalbą atėjo ir privačių įstaigų kolektyvai. Mobiliajame punkte darbuojasi „Varpo šeimos klinikos“ ir laboratorijos „Rezus“ darbuotojai. Mobiliajame punkte ėminius ima ir Šiaulių rajono sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, nes čia per savaitę aptarnaujama apie 300 rajono gyventojų.

Karščiavimo klinika dirba 5 dienas per savaitę, per dieną priima apie 40 pacientų. Daugumai šeimos gydytojų atsiųstų pacientų nustatomas teigiamas COVID-19 testo rezultatas.

Į karščiavimo kliniką pacientai patenka su šeimos gydytojų siuntimu ir ten jį užregistruoja pats gydytojas, o mobiliajame punkte – užsiregistruoti reikia karštąja linija arba elektroniniu būdu.

Klausimas Nr.1 – personalas

Šiaulių regione stabilizavimosi ženklų nemato ir Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika. Jo manymu, realiausiai sergamumo mastą atspindi 14 dienų koronaviruso atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų. Šiuo metu Šiauliuose šis rodiklis siekia beveik 1300 ir yra bene didžiausias iš savivaldybių ir dvigubai didesnis nei šalies vidurkis.

Anot R. Mažeikos, situacija labai įtempta, nes 5 procentai užsikrėtusiųjų yra hospitalizuojami.

„Susiduriame su didžiuliu spaudimu. Jei praėjusią savaitę nebūtų aktyviai įsijungusios Mažeikių ir Telšių ligoninės, būtume jums turėję labai blogų žinių. 220 pacientų gydoma Mažeikiuose ir Telšiuose. Išvežėme nemažai ten tęstiniam gydymui, taip pat ir į Geriatrijos centrą (Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras -aut.). Po ilgo gydymo kai kurie ligoniai reikalauja slaugos, tačiau tebėra COVID-19 teigiami“, – pasakojo ligoninės direktorius.

Jis informavo, kad vakar Šiaulių ligoninėje buvo gydoma 120 COVID-19 pacientų, likę vos10 laisvų lovų. Ypač grėsminga situacija susidarė reanimacijoje. Jei anksčiau čia būdavo gydoma 10–12 „kovidinių“ pacientų, tai vakar ten jau buvo paguldyti 22–23 pacientai. Ligoninės vadovas sakė, kad reanimacijoje taip pat turi dar 10 lovų. R. Mažeika neslėpė, kad pačių lovų galėtų „aktyvuoti“ ir daugiau, tačiau kyla personalo klausimas.

Direktorius pabrėžė, kad personalo klausimas šiuo metu yra Nr.1. Nuolat svarstoma, kaip organizuoti darbą su tokiu personalu, kokį turi. Medikai irgi serga. 180 medikų vakar buvo nedarbingi. 7 gydytojai serga „kovidu“, 92 slaugytojos.

Darbui su „kovidiniais“ ligoniais mobilizuojami visų profilių vidaus ligų gydytojai. Anot vadovo, medikai dirba sunkiai pakeliamais krūviais. Ketinama įjungti į naktinius budėjimus ir chirurgus. Žadama aktyvuoti ir Radviliškio ligoninę, kuri iki šiol buvo rezerve.

Pirmasis naujagimis, užsikrėtęs COVID-19

Ligoninės vadovas pranešė apie dar vieną Šiaulių „išskirtinumą“. Moters ir vaiko klinikose gimė pirmasis šalyje naujagimis, infekuotas COVID-19. Nors Motinos ir vaiko klinikoje „kovidiniai“ ligoniai negydomi, tačiau pagimdžiusios moterys, užsikrėtusios koronavirusu, ir jų naujagimiai lieka šioje klinikoje.

Po šalyje kilusio mėgintuvėlių stokos skandalo, R. Mažeika sakė, kad ligoninės laboratorija mėgintuvėlių nepritrūko. Tačiau netenkina situacija, kai pacientą, kuris patenka į Skubios pagalbos skyrių, ištiria dėl COVID-19 per 12 valandų ar ilgiau Todėl prieš kelis mėnesius ligoninė įsigijo greitųjų PGR testų regentų ir brangią įrangą jiems ištirti.

Šiuo metu ligą diagnozuoja tradiciniais PGR testais, dar vadinamais „auksiniu standartu“, įprastai atliekamais laboratorijose, ir greitaisiais PGR testais, kuriems atlikti nereikia laboratorijos, jie daromi Skubios pagalbos skyriuje.

R. Mažeika aiškino, kad greitieji testai padeda išspręsti pacientų srauto problemą Skubios pagalbos skyriuje, nes jis užsipildo ir sukuria „butelio kakliuką“. Šiuo metu ligoninė neturi problemų dėl tyrimų, tačiau tai jai brangiai kainavo.

Direktorius patikino, kad greitųjų PGR testų specifiškumas, jautrumas atitinka „auksinį standartą“ – patikimumas per 95 procentus, skirtingai nuo greitųjų antigeninių testų, skirtų įmonių darbuotojų, karščiavimo klinikos pacientų testavimui. Jų ir kainos geroka skiriasi: jei greitasis PGR testas kainuoja 37 eurus, tai antigeninis – 5-6 eurus.

Saviizoliacijoje 616 žmonės

Šiaulių savivaldybės Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė pranešė, kad šiuo metu skyrius stebi, kaip saviizoliacijos reikalavimų laikosi 616 gyventojų.

Skyrius taip pat kontroliuoja ir įmones. Praėjusią savaitę patikrino 63 įmones. Vedėja pastebėjo, kad dažniau kontroliuojamos įmonės ir duoda ir geresnių rezultatų. Prekybos centruose tvarka griežtėja. „Saulės mieste“, atsirado tinklinių parduotuvių, kurios pačios matuoja pirkėjų temperatūrą. Patikrintos 24 įmonės įspėtos dėl trūkumų.

Vedėja patvirtino, kad kasdien sulaukia 5–6 skambučių, kuriais žmonės kviečia atvykti į įmones, nes jaučiasi nesaugūs. Arba praneša apie prekybos centrus, kur pirkėjai nesilaiko atstumų ir niekas to nereguliuoja. Gavo skundų ir apie nesaugiai keleivius vežantį viešąjį transportą. Žadama šią savaitę tokias kontroles sustiprinti.

Skyrius savo transportu veža šiauliečius pasidaryti tyrimų, jei patys tokių galimybių neturi. Praėjusią savaitę tokia Savivaldybės paslauga pasinaudojo 68 miestiečiai.