Šiaulių valdžios draugystė – dėl smagių kelionių?

A. VISOCKO feisbuko paskyros nuotr.
Kelionę į Taipėjų meras Artūras Visockas (centre) feisbuko paskyroje pristato smagiai – turistiniai objektai, naktinis Taipėjus, bičiulystės ir šampanas, ir vos viena nuotrauka iš parodos.

Šiaulių miesto savivaldybė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžioje pasirašė bendradarbiavimo sutartis su kelių šalių miestais. Draugystė ne tik padėjo laisvų šalių pavyzdžiu kurti demokratiją mieste, bet ir įgyvendinti bendrus projektus. Šiandien Šiaulių meras Artūras Visockas į šiuos miestus nebevažiuoja. Jis daugiau draugauja su įvairių šalių ambasadoriais. Iš tokių draugysčių naudos daugiau: ambasadose vyksta priėmimai, jos apmoka keliones į savo šalis. Štai meras kovo 18–23 dienomis viešėjo Taivane, kiek anksčiau vicemeras keliavo po Jungtines Amerikos Valstijas. Kiek iš to naudos Šiauliams?

Su Šiauliais bendradarbiaujančių užsienio miestų sumažėjo

1990–2000 metais Šiaulių miestas pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Olandijos miestu Etenu-Leru, Fredericijos miestu Danijoje, Kristianstado miestu Švedijoje, Omaha JAV, Jelgava Latvijoje, Pernu Estijoje. Jau po 2000 metų draugystę su Šiauliais sutartimi patvirtino Plaueno miestas Vokietijoje, Chmelnyckis Ukrainoje. Pasirašyti ketinimų protokolai su Čenstakova Lenkijoje ir Šamkiru Azerbaidžane bendradarbiavimo sutartimis nevirto.

Šiaulių bičiulių sumažėjo. Prieš kelerius metus apie stabdomą bičiulystę pranešė Fredericija, Savivaldybės interneto svetainėje neliko įrašo apie Švedijos miestą Kristianstadą. Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą miesto Savivaldybė buvo privesta nutraukti draugystę su Kaliningradu Rusijoje ir Baranovičiais Baltarusijoje.

Pagal partnerystės sutartis kas dvejus metus miestai keitėsi oficialiomis delegacijomis, kurių metu būdavo aptarti bendradarbiavimo planai, sritys ir panašiai. Miestų partnerių simbolika papuošė ir Savivaldybės priimamąjį.

Šiaulių meras Artūras Visockas kai kuriuos miestus partnerius aplankė dar pirmos savo kadencijos metu – po 2015 metų. Pabuvojo Etene-Lere, Plaunene, Jelgavoje, nuvyko net į Omahą Amerikoje. Tuo mero susidomėjimas miestais partneriais ir baigėsi.

Pasiteiravus Savivaldybėje, viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis atsiuntė informaciją apie ryšius su draugaujančiais miestais. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kartu su tuometiniu patarėju Justinu Švegžda paskutinį kartą oficialiai lankėsi Plaueno mieste. Tai buvo dar 2022 metų vasaros pradžioje. Šio miesto atstovai dažniausiai lankėsi ir Šiauliuose, tačiau jie čia turi ir verslo reikalų.

Pavyzdžiui, „2023 metų gruodžio 5 dieną meras A. Visockas Savivaldybėje susitiko su draugaujančio miesto Plaueno (Vokietija) atstovais, aptarė bendradarbiavimo perspektyvas ir projektus“, nors Savivaldybės tinklalapyje parašyta, kad vicemeras J. Švėgžda priėmė vokiečių delegaciją.

O jau 2024 metų kovo 12 dieną „vicemeras J. Švėgžda priėmė draugaujančio miesto Plaueno (Vokietija) delegaciją Šiaulių miesto savivaldybėje“.

Abiejose delegacijose – prof. dr. Berndas Martneris, turintis Šiauliuose savo verslo padalinį – įmonės „M&S Umweltprojekt GmbH”. Ši įmonė 2019–2023 metais Šiauliuose administravo 10 rangos sutarčių, kurių bendra vertė – beveik 18 milijonų eurų be PVM.

Vicemeras J. Švėgžda dar vyko į Jelgavos savivaldybėje vykusią spaudos konferenciją, ten pristatė „Šiaulių dienų“ renginius.

Kitais atvejais į miestus bičiulius deleguojami biudžetinių įstaigų atstovai.

Parama Ukrainai

Prasidėjus karui Ukrainoje, Savivaldybės atstovai iš pradžių teigė, kad nėra juridinio pagrindo, kaip suteikti paramą miestui partneriui Ukrainoje Chmelnyckiui, tačiau iniciatyvą parodžius miesto verslininkams ir Savivaldybė pakeitė poziciją. Kasmet humanitarinei paramai iš miesto biudžeto skiriama apie 100 tūkstančių eurų.

2023 m. sausio 25–26 d. Šiaulių miesto savivaldybėje apsilankė miesto partnerio Chmelnyckio (Ukraina) mero pavaduotojas Mykola Vavryshchukas, o kovo mėnesį Chmelnyckio mero Oleksandro Symchyshyno kvietimu draugaujančiame mieste lankėsi Šiaulių miesto savivaldybės atstovai: mero patarėjas Justinas Švėgžda, tuometinis Administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis ir skautų vadovas bei istorijos mokytojas Sergejus Staponkus.

Ryšiai su ambasadomis valdžiai dovanoja smagias keliones

Šiaulių valdžios tarptautiniai ryšiai dabar nukreipti į kitą pusę – labai siekiama draugauti su užsienio valstybių ambasadoriais. Tokia draugystė duoda daugiau naudos. Pavyzdžiui, smagių užsienio kelionių.

Štai sausio 20-ąją – vasario 11 dienomis vicemeras J. Švėgžda buvo išvykęs į stažuotę JAV asmeniniu šios šalies ambasados Lietuvoje kvietimu. Visas kelionės išlaidas dengė JAV valstybės departamentas.

J. Švėgžda informavo, kad komandiruotės programos pavadinimas yra International Visitor Leadership Program (IVLP) ir ji yra laikoma pačia prestižiškiausia profesinių mainų programa JAV, tačiau vicemeras socialiniuose tinkluose daugiausia skelbdavo pramogines nuotraukas – kaip lankosi krepšinio varžybose, turistiniuose objektuose.

O štai kovo 18–23 dienomis meras A. Visockas lankėsi Taipėjuje, Taivano sostinėje. Savivaldybės viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis informavo, kad meras į Taipėjų buvo išskridęs Taivaniečių atstovybės kvietimu, kartu su Lietuvos delegacija dalyvavo ten vykusioje tarptautinėje konferencijoje-parodoje „2024 Smart City Summit &Expo“. Mero kelionė Savivaldybės biudžetui kainavo tik apie 400 eurų, likusias apgyvendinimo ir kelionės išlaidas padengė renginio organizatorius.

„Kadangi Savivaldybė yra įvertinta už pažangą, kuriant ir pritaikant naujus sprendimus Šiaulių miesto gyventojų aptarnavime (Miesto koordinavimo skyrius), todėl yra poreikis ir toliau diegti modernias procesų mieste valdymo technologijas. Taipėjuje kaip tik daug dėmesio buvo skirta šiuolaikinių miestų tendencijų pristatymui“, – aiškino V. Lebedis, paklaustas, kokią naudą Šiauliams ir šiauliečiams turės mero vizitas į Taivaną.

Specialistas informavo, kad meras A. Visockas taip pat dalyvavo susitikimuose su įvairių organizacijų ir verslo įmonių atstovais. Lankėsi Lietuvos prekybos atstovybėje Taipėjuje, Aplinkos pokyčių tyrimų centre. Vyko atskiri pokalbiai su renginyje taip pat dalyvavusiais Ukrainos atstovais, apie situaciją nuo karo kenčiančioje Ukrainoje kalbėta su miesto partnerio Cmelnyckio vicemeru Mikola Vavryshchuku ir Lvivo vicemeru Serijumi Kiraliu. Pasirodo, kartais reikia nuskristi į Taivaną, kad susitiktum su miesto partnerio atstovu iš Ukrainos.

Kur kas paprasčiau šią kelionę savo feisbuko paskyroje pristato pats meras – turistiniai objektai, naktinis Taipėjus, bičiulystės ir šampanas. Ir vos viena nuotrauka iš parodos.