Šiaulių valdžia nustatė artimiausio penkmečio miesto projektus

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Didžiausios apimties Šiaulių projektas – 22 milijonų eurų vertės dviračių ir pėsčiųjų-dviračių takų tinklo sukūrimas iki 2028 metų.
Per ateinančius penkerius metus Šiauliuose planuojama įgyvendinti investicinių projektų už 80 milijonų eurų. Šių metų kovo 26 dieną Šiaulių regiono plėtros taryba, kurią sudaro apskrities savivaldybių merai, patvirtino Šiaulių miesto tvarios plėtros strategiją. Šios strategijos veiksmai įtraukti į regiono plėtros planą, ir tai atvėrė duris teikti projektus Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų finansavimui. Nors neseniai Savivaldybė skelbė gyventojų apklausą, kurie projektai miestui yra svarbiausi, į jos rezultatus neatsižvelgta. Viską nulėmė miesto valdžia.

Didžiausi miesto projektai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pristatė projektus, kurie buvo patvirtinti Regionų plėtros taryboje.

Didžiausias savo apimtimi 22 milijonų vertės projektas – vientiso dviračių takų tinklo kūrimas, integruojant bevariklį transportą į miesto transporto sistemą. Įgyvendinant šį projektą bus nutiesta arba atnaujinta apie 33 kilometrus dviračių ir dviračių-pėsčiųjų takų. Darbus planuojama vykdyti iki 2028 metų, o pradėti juos planuojama jau šių metų antrąjį ketvirtį.

Didžiąją dalį lėšų ketinama gauti iš ES, o 3,3 milijono eurų pridės Savivaldybė iš miesto biudžeto.

Ne ką mažesnės vertės ir kitas projektas – beveik 12 tūkstančių kvadratinių metrų ploto futbolo ir regbio maniežo statyba šalia Šiaulių arenos. Šio objekto įrengimas kainuos 21,6 milijono eurų.

Jau parengtas maniežo techninis projektas, gautas statybą leidžiantis dokumentas, vyksta rangos darbų pirkimo konkursas. Skelbiama, kad sutartis su rangovu bus pasirašoma šių metų antrąjį ketvirtį.

Tiesa, šio projekto dokumentacija susidomėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimos korupcijos Savivaldybėje vykdomuose viešuosiuose pirkimuose. Priminsime, kad įtarimai šiame tyrime yra pareikšti miesto merui Artūrui Visockui.

Skelbiama, kad prie maniežo statybos Savivaldybė prisidės dosniau – 6,6 milijono eurų, 13 milijonų bus siekiama gauti iš ES lėšų, dar 2 milijonai planuojami iš valstybės biudžeto.

Jojimo maniežo gyventojams nereikia, bet reikia valdžiai

Administracijos direktorius A. Bartulis paminėjo dar vieną planuojamą projektą – Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro jojimo skyriaus atnaujinimas ir plėtra. Už 10,7 milijono eurų planuojama įrengti beveik 3 000 kvadratinių metrų naują jojimo maniežą.

Neseniai Savivaldybė paskelbė gyventojų apklausą, klausdama, kurių projektų įgyvendinimo miestui reikėtų labiausiai. Apklausoje dalyvavo 4,4 tūkstančio šiauliečių, kurie net 3 118 balsų atidavė už laisvalaikio SPA centrą ir baseiną. Deja, toje vietoje demokratija ir baigėsi, nes Savivaldybė baseino nestatys. Anot mero, miestui pakanka mokyklų baseinų.

Tačiau jojimo maniežą statys, nors šis projektas surinko tik 482 balsus ir liko priešpaskutinis. Tai reiškia, kad mieste nėra poreikio tokiam objektui, o daugiau nei 10 milijonų bus išleista nedideliam būreliui jojimo entuziastų.

Jau rengiamas jojimo maniežo techninis projektas, planuojama rangos sutartį pasirašyti 2025 metų pradžioje.

Projektai apims pokyčius švietimo įstaigose

4,2 milijono eurų žadama išleisti kvartalui, kurį riboja Rasos ir Aukštabalio gatvės, pertvarkyti ir pritaikyti bendruomenės poreikiams. Šiuo metu vyksta rangos darbų pirkimas, planuojama sutartį su rangovu pasirašyti šių metų trečiąjį ketvirtį.

A. Bartulis paminėjo ir mažesnius projektus, skirtus švietimo įstaigoms. Kitų metų pabaigoje gali būti pasirašyta rangos sutartis dėl S. Daukanto inžinerijos gimnazijos, Ragainės ir V. Kudirkos progimnazijų modernizavimo, kiekvienai skiriant maždaug 2–2,5 milijono eurų.

Už beveik 4,8 milijono eurų žadama didinti lauko aikštynų funkcionalumą „Romuvos“, Dainų, Salduvės progimnazijose ir Didždvario bei Lieporių gimnazijose. Darbai prasidės kitais metais.

Beveik 3 milijonus eurų kainuos buvusios Normundo Valterio jaunimo mokyklos pastate įrengti vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigą.

Už beveik 2 milijonus eurų Centro ir „Saulės“ pradinėse mokyklose, „Rasos“, Gytarių, „Juventos“, V. Kudirkos, Medelyno, „Romuvos“, „Sandoros“ ir Zoknių progimnazijose bus įrenginėjamos patalpos visos dienos mokyklai. A. Bartulis paaiškino, kad bus sujungtas formalusis ir neformalusis ugdymas, o vaikai mokykloje galės leisti visą dieną. Tam švietimo įstaigose įrengs edukacines, aktyvios veiklos ir poilsio erdves.

Dauguma darbų vyks kitais metais

Į Šiaulių miesto tvarios plėtros strategiją įrašyti dar keli 2–3 milijonų vertės projektai: Lieporių parko atgaivinimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams, socialinio būsto įsigijimas. Savivaldybės planuose – nupirkti 5 vieno kambario, 3 – dviejų kambarių ir 23 – trijų kambarių socialinius butus, kuriuose įsikurtų judėjimo, psichikos, proto arba regos negalią turintys šiauliečiai arba gausios šeimos. Neįgaliesiems būstas būtų specialiai pritaikytas.

Administracijos vadovas citavo, kad pristatyti tvarios plėtros strategijos projektai yra skirti vienam tikslui – didinti Šiaulių patrauklumą čia gyventi ir kurtis. Bendra projektų vertė – 81,247 milijono eurų, iš jų Savivaldybės biudžeto lėšos sudarys beveik 17 milijonų, valstybės – 2 milijonus, o ES – 62,27 milijono eurų.

Pagrindinis rangos darbų sutarčių pasirašymas vyks 2025 metais – už 32,64 milijono. Keliais milijonais eurų mažiau bus įforminta sutarčių šiais metais. 2026–2027 metais liks mažoji jų dalis. Tačiau tai nereiškia, pasirašytos sutartys tais pačiais metais ir bus įgyvendintos. Darbai gali tęstis ne vienerius metus.