Šiaulių rajone bus jungiamos mokyklos

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė sakė, kad atidėlioti mokyklų tinklo pertvarko plano keitimą nebeleidžia terminai.
Šiaulių rajono savivaldybės taryba antradienį dirbdama nuotoliniu būdu patvirtino Savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo 2016–2020 plano pakeitimą. Nė viena rajono mokykla nenaikinama, tačiau kai kurios švietimo įstaigos jungiamos arba jose nebeformuojamos 9-tos klasės. Opozicija siūlė šį klausimą spręsti po karantino, tačiau Savivaldybę spaudžia įstatymu apibrėžti terminai.

Numatomi pokyčiai

Švietimo ir sporto skyrius pateikė informaciją, kad nuo 2014 metų mokinių sumažėjo 18,6 procento. Į Kuršėnų ir rajono seniūnijų mokyklas šiais mokslo metais susirinko 742 mokiniais mažiau nei prieš penkerius metus – 3248.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė politikams pristatė išvadas, kad analizuojant Savivaldybės švietimo sistemą bei mokyklų tinklą pastebimas ne tik nuolatinis mokinių skaičiaus mažėjimas bendrojo ugdymo mokyklose, bet ir žemėjantys mokinių mokymosi pasiekimai.

Skyrius pateikė Tarybos nariams siūlomus pakeitimus. Bubių mokykla, Aukštelkės ir Kurtuvėnų mokyklos-daugiafunkciai centrai reorganizuojami į jungtinę Dubysos aukštupio mokyklą. Kužių gimnazija jungiama su lopšeliu-darželiu „Vyturėlis“ į Kužių mokyklą. Naisių mokykla reorganizuojama į Meškuičių gimnazijos Naisių skyrių. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokykloje pertvarkoma vidaus struktūra prijungiant Ginkūnų lopšelį-darželį. Nebeformuojamos 9-os klasės Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre, Drąsučių, Kairių pagrindinėje, Šakynos, Voveriškių mokyklose.

J. Šertvytienė aiškino, kad su mokyklų bendruomenėmis tinklo pokyčiai yra patarti. Kai kurie jų kilo natūraliai. Pavyzdžiui, dalis Naisių kaimo mokinių jau dabar vyksta mokytis į Meškuičių gimnaziją vietinio susisiekimo maršrutiniu autobusu ir Meškuičių gimnazijos mokykliniu autobusu.

Spaudė terminai

Nors Seimo pataisytame Vietos savivaldos įstatyme numatoma, kad savivaldybių tarybos gali nuotoliniu būdu priimti sprendimus, susijusius tik su epideminės situacijos valdymu, rajono Taryba iš darbotvarkės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos klausimo neišbraukė. Tai padaryti siūlė ir opozicija.

Administracijos direktorius Gipoldas Karklelis paaiškino, kad Seime jau užregistruotas tokių apribojimų pakeitimas. Savivaldybių ūkinė veikla karantino metu negali sustoti.

Švietimo ir sporto skyriaus vedėja aiškino, kad dauguma šalies savivaldybių švietimo tinklo pertvarkos planų pakeitimus tvirtinosi kovo mėnesį, nes savo teisės aktuose yra nusimačiusi, kad atsižvelgiant į esamą situaciją tokie planai gali būti keičiami iki kovo 31 dienos.

Pagal Švietimo įstatymą mokyklų reorganizacija turi būti baigta iki rugpjūčio 31 dienos. Tai visas procesas, kuriam reikia kelių mėnesių, priėmus sprendimą vėliau Savivaldybė nesuspės užbaigti proceso iki nurodyto termino.

J. Šertvytienė sakė, kad Savivaldybės administracija su mokyklų bendruomenėmis dirbo jau nuo sausio-vasario, tad visiems jau norisi aiškumo ir ramaus darbo. Į politikus kreipėsi mokyklų vadovų asociacija, prašydama priimti sprendimą ir nebetęsti neapibrėžtumo.

„Skyriaus specialistai, kai kurie administracijos vadovai važiavome į kiekvieną bendruomenę, pristatėme šitą tinklo planą. Bendruomenės pagal patvirtintą tvarką teikė administracijai savo pozicijas – pritarimą arba nepritarimą. Nagrinėjome sąlygas. Dėl Voveriškių mokyklos dar kreipėmės paaiškinimo į ministeriją. Gavome pritarimą parengtam projektui“, – dėstė vedėja.

Voveriškių mokykloje 7 klasėje mokosi 14 mokinių, 8 – jau tik 8 mokiniai. Moksleiviai tęsti mokymąsi gali Kužių gimnazijoje arba Šiaulių miesto gimnazijose, atstumas iki Šiaulių – 6 kilometrai. Voveriškių kaimo mokiniai į miesto gimnazijas vyksta vietinio susisiekimo maršrutiniu autobusu.

Daugiausiai klausimų kėlė 9-tų klasių neformavimas. Kaimo mokyklose tokiose klasėse turi būt ne mažiau nei po 8 moksleivius.

„Tai yra riba – susidarys klasė ar ne. Vaikas negali išeit iš aštuntos klasės, jeigu jis pajuda, klasė suyra. O jei rugsėjo 1-ąją ateina 6-7 vaikai, ką tada daryti? Mokymasis, kai klasėje yra 6-8 vaikai yra kitoks15-16 metų vaikams nei didelėse klasėse, kur yra socializacija, asmeninė konkurencija duodanti papildomos motyvacijos vaikui augti, kaip asmenybei“, – aiškino J. Šertvytienė.

Tarybos opozicijos atstovas Alfredas Jonuška įsitikinęs, kad šio sprendimo priėmimą reikėjo atidėti. Jis Švietimo komiteto posėdyje išgirdo, kad Šiaulių rajono moksleivių pasiekimai yra vieni prasčiausių šalyje, ir mano, kad reikėtų detalesnės analizės ir galbūt radikalesnių priemonių. Jis įsitikinęs, kad dėl reorganizacijų žodį tartį turėjo ir mokyklų Tarybos.

Komentarai

Ketvirtoko mama    Pen, 2020-04-03 / 11:52
Nieko nėra baisiau, nei matyti, kaip žlugdomas švietimas, vykdomas mokyklų naikinimas. Ką padarė švietimo atstovai, kad išlaikytų kaimo mokyklas? Lengviausia uždaryti ir išsiųsti vaikus į miestą.
Saulius    Pen, 2020-04-03 / 13:18

In reply to by Ketvirtoko mama

Kad išsilaikytų kaimo mokyklos , kaimiečiai turėjo gimdyt daugiau vaikų.Tad vienintelė galimybė praleista ir jūs, mamos, šį klausimą turit adresuot sau.Švietimo atstovai vaikų kaimuose nepadaugins, prasta demografinė situacija - ne jų kompetencija.Geriau gal tuos sutaupytus pinigėlius nuo merdinčių kaimelių mokyklų pridėt prie atlyginimų miestų pedagogams, įsigyt kompiuterių ir mokymo priemonių, nupirkt daugiau geltonųjų autobusiukų.
Ponui Sauliui.    Pen, 2020-04-03 / 18:49

In reply to by Saulius

Gerb. pone, o Jūs žinote kiek kaimo vaikų išvažiuoja mokytis į miestą? Kodėl? Todėl,kad nėra papomokinės klasės,darželiuose negauna vietos naujakuriai ir čia gyvenantys,nes nekuriamos naujos grupės daug metų... Ir tai metų iš metų kartojasi. Vaikų netrūksta lankyti užmiestyje mokyklą,trūko laiku švietimo įsikišimo,sąlygoms gerinti!!!!Jei neturite, ką pasakyti normalaus,tai gal ir patylėkite.
Keista    Šeš, 2020-04-04 / 09:45
Nelabai suprantu tų kaimo žmonių: patys vaikų nebegimdo, į esamas mokyklas neleidžia ir veža į miestą (gi ūkininkai tai savo vaikus veža miestan). Jeigu kaime nėra jaunų ir gimdančių šeimų- tai ir kaimo mokykloje natūraliai sumažėja arba visai nėra vaikų. Kas jums matematiką dėstė? Pati Valstybė arba savivaldybė turi galvoti (ir labai greitai galvoti ir priimti atitinkamus teisės aktus), kad atsirastų skatinimas gyventi, dirbti ir mokytis kaimo mokykloje. Kitaip visiškai išnyks kaimai. Aišku pirma išnyks mokyklos ir kultūra.
žmogelis    Šeš, 2020-04-04 / 09:49
Kaip čia A. Jonuška atsirado švietimo klausimų ekspertas? Juokingas paaiškinimas. Matosi vadovaujasi emocija, o net neskaito kas parašyta įstatymuose ir poįstatiminiuose aktuose. O komentuoja.
MARACUQUA    Pir, 2020-04-06 / 16:19
Svarbiausia - kai sujungsit, atiduokit Baciui direktoriaut.... Jam labai patinka.... :)
Aina    Tre, 2020-04-08 / 16:52
Labai gaila, kad straipsnio autorė klaidina skaitytokus. Drąsučių mokykloje formuojama 9 klasė Tarybos sprendimu. Nejau tiek sunku išsinagrinėti pirma sprendimus, o tada rašyti. Žmonių klaidinimas.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.