Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankytojai skatinami mokytis visą gyvenimą

Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankytojai skatinami mokytis visą gyvenimą

Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankytojai skatinami mokytis visą gyvenimą

Kristina Mikliuvienė,

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos specialistė projektinei veiklai

Šiaulių miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje svarbi darbo kryptis – socialiai neaktyvių gyventojų aptarnavimas, įtraukiant kuo daugiau socialiai neaktyvių žmonių (senjorų, bedarbių, įvairių negalią turinčių žmonių) į organizuojamus renginius bibliotekoje, kurie suteikia galimybę jiems bendrauti su panašaus likimo asmenimis, kitais visuomenės nariais bei turiningai praleisti laiką kartu. Šios veiklos pasėkoje vyksta socialinės atskirties žmonių grupių integravimasis į visuomenę bei skatinama mokymosi visą gyvenimą koncepcija. 2011–2013 metais biblioteka vykdė Švietimo mainų paramos fondo finansuojamą Leonardo da Vinci programos partnerystės projektą „Kaip muziejai, galerijos, bibliotekos ir archyvai gali prisidėti prie mokymosi visą gyvenimą“ (Nr. LLP-LdV-PRT-2011-LT-0261).

Neįgalieji ir pagyvenę žmonės nuolat kviečiami į renginius ir parodas, su jais dirbama individualiai, bendraujama. Daugelyje renginių jie dalyvauja kartu su sveikaisiais. Neįgalieji naudojasi bibliotekos kompiuterinėmis paslaugomis, jiems bibliotekų darbuotojai nuolat teikia konsultacijas. Bibliotekoje vyksta kompiuterinio raštingumo kursai, yra sudarytos visos galimybės vyresnio amžiaus žmonėms įgyti žinių, kurių jiems reikia arba reikės ateityje. Didžiausias dėmesys šiuose mokymuose skiriamas garbaus amžiaus žmonių socialinei integracijai ir socialiniams poreikiams tenkinti. Įvairių amžiaus grupių vaikams, vaikams, turintiems negalią, ir rizikos grupės vaikams, vaikams, kurių tėvai ar vienas iš tėvų gyvena ir dirba užsienyje, gausių šeimų vaikams biblioteka tampa antraisiais namais. Renginių formos ir tematika įvairios:  susitikimai su rašytojais, knygų pristatymai, viktorinos, vasaros kino dienos, popietės, akcijos-konkursai literatūros ir vaikų bei mokytojų kūrybos darbų parodos ir jų pristatymai, pokalbiai, ekskursijos.

Bibliotekos darbuotojai profesionaliai teikia paslaugas lankytojams, bet organizuojant renginius, kuriuose dalyvauja neįgalieji, bedarbiai, senjorai, atlikdami kasdieninius darbus, specialistai stokoja specifinių žinių, kaip jautriai ir suprantamai padėti tiems, kurie stumiami į gyvenimo užribį ir yra emociškai pažeisti. Matant problemą – visuomenės neaktyviųjų grupių susikaustymą, nepasitikėjimą savo jėgomis ir bibliotekininkų, kaip specialistų, tik teorinį pasiruošimą su kai kuriomis socialinėmis grupėmis, Šiaulių miesto savivaldybės biblioteka, bendradarbiaudama su Šiaulių teritorine darbo birža, Šiaulių Parkinsono draugija, Šiaulių neįgaliųjų draugija, projekto vykdymo metu organizavo seminarą Šiaulių miesto bei rajono bibliotekų darbuotojams, kaip bendrauti, dirbti, motyvuoti ir įtraukti socialiai neaktyvių žmonių grupių asmenis į bibliotekoje vykstančias veiklas, skatinti juos domėtis knygų skaitymu, dalyvauti visapusiškame kultūriniame gyvenime.

Tarptautiniame projekte kartu su Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojais dalyvavo organizacijos ir įstaigos (muziejai, bibliotekos, archyvai) iš Lenkijos, Latvijos, Prancūzijos, Italijos, Turkijos, buvo siekiama išsiaiškinti, kokį vaidmenį jos vaidina remiant visą gyvenimą trunkantį mokymąsi, ypač socialiai pažeistų grupių, ir nustatyti jų indėlį, skatinant prieigą prie skaitmeninių technologijų. Šiuo projektu buvo siekiama tenkinti konkrečius kultūros darbuotojų, dirbančių šiose organizacijose mokymosi poreikius, perteikiant visą gyvenimą trunkančio mokymosi patirtį lankytojams ir vartotojams. Darbuotojai galėjo pasidalinti savo gerąja darbo patirtimi, plėtoti profesinį bendradarbiavimą, gerosios patirties sklaidą, tobulinti ir įgyti naujų kompetencijų mokymosi visą gyvenimą srityje.

Projekto metu Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje lankėsi bibliotekininkai iš Latvijos

Projektas finansuotas iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos Komisija negali būti laikomi atsakingais už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.

Užs. Nr. 194128