Šiaulių gatves valys ir miesto apšvietėjai

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Šią beveik 200 tūkstančių kainuojančią techniką gatvėms valyti Savivaldybė planuoja perduoti gatvių apšvietimo įmonei.
Šiaulių savivaldybė, įgyvendindama Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą „Aplinkos oro kokybės gerinimas Šiaulių mieste“ įsigijo modernių gatvių valymo automobilį. Pasukę galvą, kur jį padėti, valdžios atstovai nusprendė perduoti „Šiaulių gatvių apšvietimui“. Ši Savivaldybės įmonė ne tik rūpinsis miesto šviestuvais, šviesoforais, bet ir valys gatves.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis (dešinėje) įsitikinęs, kad direktoriaus Tomo Petreikio (kairėje) vadovaujamas „Šiaulių gatvių apšvietimas“ dalį miesto gatvių valys pigiau.

Vidaus sandoris: perduoda beveik 200 tūkstančių vertės techniką

Šiaulių miesto savivaldybės administracija jau trečius metus įgyvendina projektą „Aplinkos oro kokybės gerinimas Šiaulių mieste“, kurio vertė beveik pusė milijono eurų. Projektas baigsis kitų metų kovą.

Per ketverius metus Savivaldybė parengs oro kokybės valdymo priemonių planą, informuos visuomenę apie galimybes gyventojams prisidėti prie aplinkos oro taršos mažinimo, aplinkos oro kokybės gerinimo ir galimas neatsakingo elgesio pasekmes.

Šis projektas neša ir labai apčiuopiamą naudą – Savivaldybės administracija už jo lėšas jau įsigijo „gatvių priežiūros ir valymo technologijų įrenginį“.

Paskelbus viešojo pirkimo konkursą, už 183 tūkstančius eurų buvo nupirkta vakuuminio gatvių valymo ir plovimo mašina Iveco/150E su vakuumine šlavimo įranga.

Birželio 18 dieną Šiaulių miesto taryba greičiausiai sutiks šią techniką perduoti dešimčiai metų UAB ,,Šiaulių gatvių apšvietimas“ pagal turto patikėjimo sutartį įgyvendinti savarankiškosioms Savivaldybės funkcijoms – vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūrai.

Anksčiau Savivaldybės administracijoje dar buvo svarstoma galimybė šio automobilio ir įrangos naudojimui skelbti konkursą, tačiau nuspręsta sudaryti vidaus sandorį su Savivaldybės bendrove „Šiaulių gatvių apšvietimas“.

Tarybai teikiamame aiškinamajame rašte Ekonomikos ir investicijų skyriaus Turto valdymo poskyrio vedėja Irena Krugiškienė aiškina, kad toks vidaus sandoris atitinka teisinius reikalavimus, nes Savivaldybė valdo 100 procentų UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ akcijų, joje nėra tiesioginio privataus kapitalo dalyvavimo, o 2019 metais pajamos, gautos iš Šiaulių miesto savivaldybės, sudaro 99,7 procento.

Gatves valys pigiau

Tarybos nariams aiškinama, kad perduodant minėtą automobilį, jis atliktų apie pusę vasaros sezono metu prižiūrimų gatvių priežiūros paslaugos. Kitos dalies gatvių priežiūra, taip pat ir visų gatvių priežiūra žiemos sezono metu, kaip ir iki šiol būtų perkama viešųjų pirkimų būdu. Tikslios prižiūrimų gatvių apimtys, kainos bus nustatytos vidaus sandorio sutartyje.

Pagal „Šiaulių gatvių apšvietimo“ pateiktus paskaičiavimus paslaugų įkainiai, bus mažesni, nei dabar galiojantys UAB „Ecoservice projektai“ įkainiai. Politikams teigiama, kad UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ tą pačią paslaugą galėtų atlikti pigiau ir per metus leistų Savivaldybei sutaupyti apie 11 tūkstančių eurų.

Pabrėžiama, kad valymo mašina turi aukšto slėgio plovimo funkciją, todėl atsiras galimybė plauti viešąsias erdves – suoliukus, autobusų stogines, mažosios architektūros elementus ir panašiai. Taip pat šią funkciją galima pritaikyti eismo saugumo salelių nuplovimui, dezinfekcijai ir panašiai.

Vienos autobusų stoginės paviršiaus plovimas pagal sutartį su UAB „Sagera“ kainuoja apie 36 eurus, „Šiaulių gatvių apšvietimo“ viena valanda tokio darbo nekainuotų 30 eurų. Kitų viešųjų erdvių, teritorijų plovimui Savivaldybės administracija paslaugos nupirkusi neturi.

Viliamasi, kad Savivaldybės įmonei ėmus teikti šias paslaugas, ne tik bus sutaupyta lėšų, bet ir lengviau bei paprasčiau bus kontroliuoti teikiamų paslaugų kokybę.

„Tiražiuoja“ kitų didžiųjų miestų modelį

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pakomentavo, kad vyko svarstymas, kuriai Savivaldybės įmonei perduoti automobilį. Tarp svarstytinų kandidatų buvo minima ir kita Savivaldybės bendrovė „Šiaulių vandenys“, tačiau pasirinktas „Šiaulių gatvių apšvietimas“.

„Kaip ir Klaipėda, Vilnius gavome mašiną per europinį projektą, tai turime pareigą ją naudoti. Paprašėme paskaičiuoti kaštus, palyginome su „Ecoservice projektai“ atliekamų paslaugų įkainiais ir pamatėme, kad „Gatvių apšvietimas“ pateikė konkurentišką kainą – mažesnę. Kodėl mums netaupyti mokesčių mokėtojų pinigų?“, – dėstė direktorius.

Jis sakė davęs darbuotojams nurodymą, pasidomėti, kokius sprendimus dėl įrangos panaudojimo padarė Vilniaus, Klaipėdos, Kauno savivaldybės ir tiražiuoja tą patį modelį.

Direktorius neneigia, kad gatves reikėtų didesniu periodiškumu valyti, bet Savivaldybę riboja pinigai.

„Jei korona mums numuš pinigus, gal valysime ne kartą per savaitę, o per tris savaites. Mes tokią teisę, kaip užsakovas turime“, – sakė A. Bartulis.

Vadovas įsitikinęs, kad miesto švara turi būti vienoda, nežiūrint, kas gatves valys.

„Šiaulių gatvių apšvietimas“ plečia veiklą

UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktorius Tomas Petreikis patvirtino: „Taip, plečiame veiklą, jei taip galima pasakyti“.

Jis atkreipė dėmesį, kad „Kauno gatvių apšvietimas“ net 50 procentų savo veiklos skiria medžių genėjimui, žaliųjų plotų tvarkymui.

„Tuo pavyzdžiu Savivaldybė nusprendė mums perduoti automobilį. Mes juk komunalininkai. Toks akcininko sprendimas“, – aiškino įmonės vadovas.

Jis pakomentavo, kad įmonės nuostatų pildyti nereikės, nes ten įrašyta ir „kita veikla“. Įmonė pati pirkti gatvių valymo įrangos neplanuoja, kol kas dirbs tuo vienu Savivaldybės perduodamu automobiliu.

Savivaldybės administracijai pateikus informaciją apie 2019 metų įmonių veiklos rezultatus, paaiškėjo, kad „Šiaulių gatvių apšvietimo“ pelnas sumenko perpus – nuo 123 tūkstančių iki 64,5 tūkstančio eurų.

T. Petreikis tvirtino, kad įmonės pelningumas tikrai nesumažėjo, praėję metai buvo sėkmingi, o skaičius įtakojo tai, kad Savivaldybė praėjusiais metais įmonei perdavė 12 milijonų vertės turtą – gatvių apšvietimo tinklus. Realų pelną „suvalgė“ išaugę amortizaciniai atskaitymai.

Susijusios naujienos