Skydelius medikams gamina bibliotekos ir gimnazistai

Asmeninė nuotr.
Jaunas gimnazistas Tomas Sobutas ne tik gamina reikalingas priemones medikams, bet ir saugosi pats.
Karantino sąlygomis šiauliečiai imasi vis daugiau gražių idėjų, kaip padėti su koronaviruso epidemija kovojantiems medikams. Robotikos mokyklai pakvietus Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką gaminti veido apsaugos skydelius medikams, ji pasiūlė prisijungti ir kitas šalies bibliotekas, tarp kurių ir dirbančios Šiauliuose. Tokių darbų imasi ir gimnazistas, parodęs asmeninę iniciatyvą.
ŠMSVB nuotr.
Šiaulių viešojoje bibliotekoje medikams spausdinami laikikliai, prie kurių tvirtinami plastikiniai skydeliai veidui apsaugoti.

3D spausdintuvas spausdina laikiklius

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė kultūrinei-edukacinei veiklai Jurgita Januševičiūtė-Taralė informavo, kad sulaukus kolegų iš M. Mažvydo bibliotekos laiško, iškart į jį sureaguota.

Bibliotekos „Šaltinėlio“ filiale Trakų gatvėje 3D spausdintuvu yra gaminami laikikliai apsauginiams skydeliams.

Pagal iš anksto parengtą modelį vienu metu spausdinama po 2 laikiklius. Procesas vyksta 4 su puse valandos, o iš vieno kilogramo žaliavos pagaminama 50 laikiklių. Šis procesas nėra labai spartus, per vieną darbo dieną atspausdinami 6 laikikliai.

„Vieno spausdinimo metu sunaudojame 35 gramus arba 15 metrų vielos. Dirbame su savo turėtomis medžiagomis ir planuojame spausdinti tol, kol jų turėsime“, – sakė bibliotekos specialistė.

Vakar biblioteka jau atspausdino 30 laikiklių ir apie tai pranešė akcijos organizatoriams. Tuomet bus atsiųsti skydai, kuriuos reikės sutvirtinti su laikikliais pagal pateiktas schemas.

Bibliotekos pagamintų skydelių užsiprašė Šiaulių geriatrijos centras, tačiau pagaminti skydeliai skirstomi centralizuotai pagal medikų pateiktus poreikius.

J. Januševičiūtė-Taralė pabrėžė, kad visas laikiklių gamybos procesas vyksta laikantis būtinų apsaugos priemonių. Naudojamos pirštinės, dezinfekcinės priemonės. Spausdintuvo darbą prižiūrintis darbuotojas paleidžia programą ir grįžta prie jo po puspenktos valandos.

Prie skydelių gaminimo iniciatyvos 3D spausdintuvais prisijungė ir Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Gimnazistas skydelių laikiklius gamina namuose

Robotikos mokyklos iniciatyva, kurią lėšomis palaikė „Laivės TV“, paskatino imtis skydelių gamybos ir Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos trečios klasės moksleivį Tomą Sobutą.

Robotikos klubo narys, ne vienerius metus robotika ir elektronika besidomintis vaikinas ėmėsi spausdinti skydelių laikiklius savo namuose turimu 3D spausdintuvu.

Vaikinas per parą pagamina apie 10 vienetų laikiklių, prie kurių vėliau pritvirtina plastikinius skydelius. Intensyviai eksploatuojamas aparatas vaikinui apgedo, bet žada susitvarkyti.

Po 10 vienetų jau sukomplektuotų skydelių gimnazistas išdalino Respublikinei Šiaulių ligoninei ir abiem miesto poliklinikoms.

Tomas nusprendė užsiimti ir gerokai spartesniu būdu gaminti skydelius.

“ Tai jau kitas dizainas – skydeliai pjaustomi lazeriu. Visas skydelis su lankeliu išpjaunamas iš vieno lakšto ir dedamas ant galvos. Jis be atskirų akinių (laikiklių)“, – pasakojo Tomas.

Jis sakė, kad lazeriu skydelius pjaustys kartu su savo įmonę turinčiu Sauliumi Šimkumi ir dar keliais savanoriais. Dalį darbų atliks J. Janonio gimnazijoje, dalį įmonėje. 45 plastiko lakštus šiai iniciatyvai parūpino Rotary klubas.

„Medikams patogesni skydeliai su rėmeliais, tačiau jie yra lėčiau gaminami. Lazeriu pjaustomų keturiese per parą pagaminsime apie 150 vienetų“, – paaiškino gimnazistas, pridūręs, kad bendrai ketina medikams pagaminti beveik 1000 apsaugos skydelių.

Kam jie atiteks vaikinas nežino, nes logistika užsiima Rotary organizacija.

Asmeninė nuotr.
Gimnazistas, besidomintis robotika ir elektronika Tomas Sobutas sugalvojo idėją, kaip padėti su koronavirusu kovojantiems medikams.