Šiauliai ruošiasi epidemijos potvyniui

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės di­rek­to­rius Re­mi­gi­jus Ma­žei­ka pri­pa­ži­no, jog me­di­ci­ni­nių ap­sau­gos prie­mo­nių trūks­ta.
Vakar pirmą kartą surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje apžvelgta koronaviruso epidemijos situacija Šiaulių mieste. Senjorų prašoma mažiau važinėti viešuoju transportu, šiauliečių saviizoliacijai ruošiama vis daugiau būstų, o ligoninė pagaliau atvirai pripažino – trūksta apsaugos priemonių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis pra­šo sen­jo­rų kiek įma­no­ma ma­žiau va­ži­nė­ti vie­šuo­ju mies­to trans­por­tu.

Ruošiamasi saviizoliacijos srautui

Šiaulių miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas ir Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pranešė, kad per pirmąją karantino savaitę viešasis sektorius transformavosi, tačiau būtinosios paslaugos užtikrinamos.

Labiausiai kelia nerimą didelis skaičius senjorų, važinėjančių viešuoju miesto transportu. A. Bartulis informavo, kad „Busturo“ keleivių srautai sumažėjo 60-68 procentais, tačiau praėjusią savaitę autobusais važinėjosi beveik 8 tūkstančiai vyresnių nei 75 metų žmonių.

„Garbaus amžiaus šiauliečiai neatsakingai supranta situaciją, kelia grėsmę sau ir aplinkiniams. Arba turi važiuoti į parduotuves, vaistines, nes niekas iš artimųjų jais nepasirūpina“, – svarstė direktorius.

Jis siūlė visiems, kuriems reikia pagalbos, skambinti į Koordinacinį centrą telefonu 1683, kur išsiaiškins, kaip jiems padėti, kad nevažinėtų po miestą.

Direktorius pabrėžė, kad Savivaldybės specialistų ir policijos ekipažas mato mieste nereikalingus jaunimo ir senjorų susibūrimus, kompanijų pasibuvimus gamtoje. Jis perspėjo, kad nevengiant tokių susibūrimų, turėsime Italijos rezultatą.

A. Bartulis informavo, kad Savivaldybė yra parengusi būstus tiems miesto gyventojams, kuriems reikalinga saviizoliacija.

Trys butai yra saugomi ligoninės reikmėms. 129 kambariuose su atskirais sanitariniais mazgais galės apsigyventi 226 žmonės. Dar paruošti 167 kambariai su bendrais sanitariniais mazgais. Savivaldybė patalpų ieško ir toliau, jau yra susitarimų su viešbučiais.

Administracijos vadovas informavo, kad šiuo metu Savivaldybės patalpomis naudojasi 7 dviem savaitėms save izoliavę asmenys, dar 2 yra pareiškę norą, domisi sąlygomis.

Sveikatos apsaugos ministro nurodymu savivaldybėms gali tekti į paruoštus būstus nukreipti visus iš užsienio šiuo metu grįžtančius gyventojus.

„Būtų sudarytos sąlygos saviizoliacijai, bet šiandien niekas negali pasakyti, kiek iš 5 tūkstančių grįžtančių piliečių, bus šiauliečių“, – sakė A. Bartulis.

Ligoninė persitvarko ir perka įrangą

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika informavo, kad Šiauliuose fiksuoti trys koronaviruso infekcijos atvejai. Viena ligonė jau pasveikusi, du – nesunkios būklės gydosi saviizoliacijoje namuose.

Šiaulių ligoninė teikia medicininę pagalbą ne tik Šiaulių apskrities, bet ir Mažeikių bei Telšių gyventojams.

Anot direktoriaus, COVID-19 virusu užsikrėtusiems pacientams ligoninė parengė visą trijų aukštų Tuberkuliozės ir plaučių ligų kliniką. Daugumą sveikstančių klinikos ligonių išleido į namus, o pacientus su atsparia tuberkulioze iškėlė į vieną iš Psichiatrijos klinikos izoliuotų korpusų. Taip pat ligoniai nukreipiami ir į Infekcinių ligų skyrių.

Šią savaitę ligoninė skirs pagrindinį dėmesį Intensyvios terapijos skyriaus paruošimui – reikalingos įrangos sumontavimui. Yra paruoštas Chirurginės reanimacijos skyrius sunkiems ligoniams. Jei sunkių ligonių mastas didėtų, aktyvuotų visą operacinę, tam dabar ten stato papildomus dirbtinės ventiliacijos aparatus.

Praėjusios savaitės pabaigoje pradėjusi daryti koronaviruso mėginių tyrimus, ligoninės laboratorija iki šio atliko jų 80. Šią naktį iš 12 atliktų tyrimų trys buvo teigiami, tačiau jie dar išsiųsti į Nacionalinę tyrimų laboratoriją Vilniuje patvirtinimui.

Ligoninės laboratorija per parą yra pajėgi ištirti 140 mėginių. Vakar buvo laukiama iš Vilniaus pristatant 500 reagentų tyrimams. Taip pat į ligoninę atkeliauja naujas Vokietijoje už 100 tūkstančių eurų įsigytas aparatas, kuris leis laboratorijai atlikti iki 700–900 tyrimų per parą.

R. Mažeika priminė, kad tyrimai atliekami tik esant tam tikroms indikacijoms, todėl iš tikrųjų niekas tiksliai nežino, kiek mieste yra infekuotų žmonių, ir ypač pabrėžė saviizoliacijos svarbą.

Pripažino – parama reikalinga

Iš ligoninės pastaruoju metu plaukė labai prieštaringa informacija dėl paramos.

„Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu ligoninėje asmens apsaugos priemonių trūkumo nėra“, – buvo rašoma penktadienį išplatintame ligoninės pranešime.

Vakar R. Mažeika pasakojo, kad perka didelį kiekį apsaugos priemonių, tačiau kol jos pasieks ligoninę, jaučiams priemonių trūkumas.

„Praėjusį penktadienį pervedėme pusę milijono eurų avanso, tai yra 50 procentų visos sumos, o pirkinys mūsų yra už milijoną eurų ir tikimės, kad šios savaitės eigoje, pabaigoje šitas siuntinys pasieks ir Šiaulius. Tada išspręstume visų medicinos darbuotojų, kurie yra ligoninėje, apsaugos priemonių problemą“, – sakė direktorius.

Šiuo metu tokios priemonės skiriamos tik personalui, dirbančiam su koronavirusu sergančiais ar įtariamais pacientais, kitiems skyriams priemonių skirta tik tiems atvejams, jeigu kiltų įtarimų dėl galimo užsikrėtimo virusu.

Nors ligoninė atidarė paramos sąskaitą, kur sukauptos žmonių, įmonių ir organizacijų lėšos bus naudojamos epidemijai suvaldyti, šią savaitę iš rėmėjų lauktų ne pinigų, o medicininių apsaugos priemonių – respiratorių, vienkartinių pirštinų ir kitų. Šiuo metu ligoninė turi kelis tūkstančius respiratorių, tačiau jų gali ir nepakakti, kol atkeliaus didžioji siunta iš Kinijos. Dar laukiama priemonių iš Ekstremalių situacijų operacijų valdymo centro.

Paklaustas, kodėl neprašė paramos iš Andriaus Tapino įsteigto fondo, R. Mažeika tai paaiškino komunikacijos klaida ir patikino, kad paraiška šiam fondui jau užpildyta. Jis dėkojo visiems, parėmusiems ligoninę: pradedant maistu, vandeniu, iki paramos medicininėmis apsaugos priemonėmis.

Nenori kovoti vien savo lėšomis

Direktorius informavo, kad Respublikinė Šiaulių ligoninė praėjusius metus baigė sėkmingai ir sukaupė per 2 milijonų eurų pelno.

„Šiandien apyvartinių lėšų nestokojame, ir tai yra geroji žinia. Bet mes turėsime, kur tuos pinigus išleisti. Reikia ir įrangos, ir atlyginimus didinti. Kalbant apie praėjusių metų rezultatus, jie neturėtų būti skirti vien tik kovai su „kovidu“ (COVID-19. aut.). Viską darome, kad tai nebūtų daroma tik ligoninės sąskaita“, – komentavo vadovas.

Jis pasakojo, kad praėjusią savaitę parengė ir ministerijoms išsiuntė sąrašą įrangos, kuri ligoninei yra būtina įsigyti dabar, norint pasiruošti didesnėms problemoms. Tai dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, monitoriai, videoaparatūra, laringoskopai ir kita įranga už 3 milijonus eurų.

Direktorius tikisi, kad pirkinys bus finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų, kurios šalyje šiuo metu yra perskirstomos, siekiant amortizuoti sveikatos sistemos išlaidas. Savomis lėšomis ligoninė pritaikė epidemijos sąlygoms Tuberkuliozės ir plaučių ligų kliniką.

Šiaulių miesto savivaldybė taip pat ketina skirti lėšų ligoninei.

Pradės veikti mobilus patikros punktas

Šiaulių merą A. Visocką, savo pareigas einantį namuose, pavaduojantis Domas Griškevičius informavo, kad antradienį 12 valandą turėtų būti pradėti imti tyrimų mėginiai mobiliajame koronaviruso patikros punkte šalia Šiaulių arenos.

Jis pabrėžė, kad Savivaldybė jau penktadienį buvo tam pasiruošusi, įvykdžiusi visus reikalavimus, tačiau norint atidaryti šį punktą, yra privalomas Sveikatos apsaugos ministerijos leidimas.

Vicemeras priminė, kad į punktą miestiečiai galės atvykti tik per sistemą 1808 ir pagal griežtas instrukcijas.

Mero pavaduotojas priminė, kad nepajėgiantys pasirūpinti maisto produktais, ar tokius žmones žinantys, gali skambinti savanoriams telefono numeriu 865781597. Kad tuo nepasinaudotų blogų ketinimų turintys žmonės, savanoriai turės tam tikros formos pažymėjimus.

Apsaugos priemonių reikia ir poliklinikai

Šiaulių Centro poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis informavo, kad gydymo įstaigoje atidėtos visos profilaktikos priemonės, išskyrus planinį vaikų skiepijimą. Tam skirtas atskiras įėjimas nuliniame aukšte.

Vadovas priminė, kad darbdaviai į darbą žmones karantino metu gali priimti ir be profilaktinio sveikatos patikrinimo. Pasitikrinti reikės po karantino.

Vairuotojams sveikatos pažyma bus išduota nuotoliniu būdu. Būtinoji odontologinė pagalba teikiama – chirurgai ir odontologai gydo tik skaudamus dantis. Įrengti atskiri priėmimo kambariai pacientams, kuriems būtinai reikia apsilankyti poliklinikoje pas šeimos gydytoją.

Poliklinikos darbuotojai praėjusią savaitę mokėsi dirbti mobiliajame punkte ir yra tam pasirengę.

Paklaustas, ar pakankamai turi apsaugos priemonių, vadovas atsakė: „Priemonių turime tiek, kiek reikia šiuo metu. Bet situacijai keičiantis pateikiame užsakymus ir pirkimus papildomoms priemonėms. Sumažinome kontaktuojančių su pacientais žmonių skaičių“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiau­lių me­ro pa­va­duo­to­jas Do­mas Griš­ke­vi­čius kvie­tė ne­ga­lin­čius ap­si­rū­pin­ti mais­tu šiau­lie­čius kreip­tis į sa­va­no­rius.