Pėstiesiems –šviesoforas su laikmačiu

Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.
Šviesoforas pėstiesiems rodo sekundes, kiek dar degs viena ar kita šviesa.
Šiauliuose Tilžės ir P. Cvirkos gatvių sankryžoje veikia naujas reguliuojamas pėsčiųjų perėjos šviesoforas su sekundžių laikmačiu pėstiesiems. Dabar šioje sankryžoje pėstieji gali įvertinti laiką, skirtą gatvei pereiti, ir stebėti po kiek sekundžių įsijungs leistinas šviesoforo signalas bei kiek laiko liko iki leistino signalo pabaigos, kad nepradėtų eiti per pėsčiųjų perėją laikui besibaigiant.

Šiaulių miesto savivaldybė skelbia, kad einant per Tilžės gatvę raudonas šviesoforo signalas pėsčiajam dega 50 sekundžių, žalias – 15 sekundžių, per P. Cvirkos gatvę – raudonas – 39 sekundes, žalias – 27 sekundes.

Specialistai aiškina, kad žmogus kartais nesulaukia, kol įsižiebs žalias šviesoforo signalas, skuba per gatvę, pažeisdamas taisykles ir rizikuodamas sukelti eismo įvykį. O kai pėstysis mato, kad iki leistino šviesoforo signalo liko tik 3 sekundės, palaukia ir saugiai pereina gatvę. Senyvo amžiaus žmonės įsitikinę, kad dar liko kelios sekundės žalio signalo, gali neskubėdami saugiai pereiti gatvę.

Policijos iniciatyva buvo uždaryta viena pėsčiųjų perėja iš P. Cvirkos gatvės sukant į kairę, todėl padidėjo pėsčiųjų srautas per dabartinę perėją.

Tada „Šiaulių gatvių apšvietimas“ pasiūlė įrengti šviesoforą su laikmačiu, kurio laikai parinkti atsižvelgiant į transporto srautus bei sankryžos konfigūraciją ir suderinti taip, kad užtikrintų maksimalų sankryžos pralaidumą bei galimybę pėstiesiems saugiai kirsti gatvę.

Policija aiškina, kad trijų šalių sankryžoje pėsčiųjų perėja buvo panaikinta, nes į kairę sukant gretimai dviems automobiliams, vienas užstodavo pėsčiąjį, o kitas, nepamatęs, jį galėdavo pertrenkti. Numatyta, jog didesnis pėsčiųjų srautas persikels į pėsčiųjų perėją, kuri yra prieš „Saulės miesto“ pagrindinį įėjimą. Čia pėstieji gali saugiai pereiti gatvę, o eismo pralaidumas sukant iš P. Cvirkos gatvės į kairę ženkliai padidėjo.

Dauguma avaringiausių vietų yra sankryžose, reguliuojamose šviesoforais. „Šiaulių gatvių apšvietimui“ įrengus naujuosius šviesoforus nelaimių pavyksta išvengti. Ypač pasiteisina adaptyvūs šviesoforai, kuriuose apsaugoti posūkiai į kairę.