Optimizacija: Šiauliuose nelieka veterinarijos ir maisto laboratorijos

Jū­ra­tės NA­VIC­KIE­NĖS asociatyvi nuo­tr.
Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas optimizuojamas. Kaip pastaruosius keletą metų jau ne kartą buvo, optimizacija pradedama nuo Šiaulių – naikinamas čia veikiantis teritorinis skyrius su laboratorija. Institutas taip pat atsisako Panevėžio ir Telšių teritorinių skyrių. Šiauliečiams reikalingus mėginius tirs Klaipėdos laboratorija.

Šiaulių teritorinio skyriaus vedėja Valentina Špeirokienė informavo, kad iš darbo atleidžiama 15 darbuotojų. Nors laboratorija pernai lapkričio mėnesį akredituota, jau gruodį darbuotojams buvo pranešta, kad ji uždaroma.
"Neužsidirbame tiek, kad patys save išsilaikytume", – pagrindinę uždarymo priežastį įvardija vedėja.
Įstaigos pastatas Ragainės gatvėje perduodamas Turto fondui.

Šioje laboratorijoje vykdomi veterinariniai tyrimai ir valstybinės kontrolės programa bei pagal gyventojų poreikius tiriami maisto produktai vandens mėginiai.
Vedėja komentavo, kad iš kaimų gyventojai atvažiuoja dėl gyvūnų parazitologinių tyrimų, atveža nustipusius gyvūnus ištirti.

Maisto skyrius tiria vandens mėginius, krašto pieno įmonės, skerdyklos, paukštynai veža produkcijos tyrimus savikontrolės tikslais.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius Gediminas Pridotkas į darbuotojų pretenzijas dėl skyriaus likvidavimo atsiuntė raštą, kuriame nurodė, kad Šiaulių teritorinis skyrius visos šalies mastu atlieka tik 6 procentus tyrimų. Už atliktus tyrimus gautos lėšos sudaro kiek daugiau nei pusę lėšų, išleidžiamų administravimui.
Su tokiais argumentais nesutinka laboratorijos darbuotojai. Jie aiškina, kad Šiaulių teritorinio skyriaus darbuotojų skaičius taip pat sudaro tik 6,2 procento nuo visų instituto darbuotojų skaičiaus, kuris šiuo metu siekia 290.

Darbuotojai primena, kad Šiaulių teritorinis padalinys yra biudžetinė įstaiga, tačiau jai keliami reikalavimai kaip privačiai laboratorijai, kuri turi pati išsilaikyti.

Instituto direktorius informuoja, kad uždarius Šiaulių, Panevėžio ir Telšių teritorinius skyrius, naujos pareigybės bus įsteigtos kitose laboratorijose: 6 Vilniuje, po 2 Kaune ir Klaipėdoje.
Šiauliuose, Panevėžyje ir Telšiuose planuojama įsteigti mėginių surinkimo punktus.

"Jei porą mėginių per dieną veš į Klaipėdą, ar tai optimizavimas? Vilniuje daugiau matosi", – svarstė V. Špeirokienė, pridūrusi, kad pusė Lietuvos lieka be veterinarijos laboratorijos.