Prie mokyklų stabtelėjo mobili laboratorija – infobusas

Gegužių progimnazijos nuotr.
Infobusas Gegužių progimnazijos kieme.
Šią savaitę penkių miesto mokyklų kiemuose po pusdienį buvo įsikūręs infobusas. Tai mobili STEAM laboratorija, skirta techninės pakraipos profesiniam informavimui ir karjeros galimybėms viešinti. Infobusas aplankė Ragainės, Medelyno, Gegužių, „Juventos“ progimnazijas ir „Dermės“ mokyklą.

Autobuse įrengtas technologijas vaikams pristatęs įmonės „Baltec CNC Technologies“ atstovas Edvinas Dubinskas pasakojo, kad per pusdienį priima 6–7 mokinių srautus. Pusę valandos jiems veda pamokas ir 10 minučių lieka įrenginiams pabandyti.

„Norime parodyti, kad labai paprastai galima sudaryti programas ir užprogramuoti technologinį procesą. Jei mes jį suprasime, tai galėsime perduoti tuos veiksmus įrenginiams“, – sakė E. Dubinskas.

Vaikams bendrais bruožais paaiškinama, kaip technologijoje panaudojami įvairūs įtaisai ir šiuolaikinės robotinės priemonės. Infobuse pristatomos technologinės gamybinės pramonės šakos. Čia yra pastatyti sumažinti apdirbimo įrenginiai – tekinimo, frezavimo, kuriais parodoma, kaip gaminiai gaminami. Taip pat pristatomi automatizuoti ir robotizuoti įrenginiai, kurie padeda apdirbamosios pramonės įrenginius aptarnauti ar valdyti gaminius – rūšiuoti arba surinkti į bendrą junginį, kaip tai daroma automobilių pramonėje surenkant automobilius.

„Norime parodyti, kad šiuolaikinė pramonė ne išmeta žmogų iš darbo, bet šalia jo įdarbina pagalbines priemones, kurios padeda darbuotojui padaryti sunkius (kilnoti) arba sudėtingus darbus, kai žmogui sunku ilgą laiką išlaikyti tikslumą. Į pagalbą ateina robotai. Reikia technologinių žinių, kad galėtume robotus valdyti“, – akcentavo technologas.

Jis pabrėžė, kad technologijos, automatika-robotika ir dalis informacinių technologijų tampa visuma žinių, kurių reikės turėti ateities pramonės įmonės darbuotojui.

Mokiniams demonstruojamas ir savarankiškų robotų ir tų, kurie dirba kartu su žmogumi, darbas. Yra pavyzdžių, kai robotai naudojami ten, kur žmogui nepatogu dirbti. Pavyzdžiui, rūšiuojant šiukšles, karštame šiltnamyje, sandėlyje, kur reikia kilnoti sunkius daiktus.

Infobusas į mokyklas pasuka rudenį ir pavasarį. E. Dubinskas akcentavo, kad kuo jaunesni mokiniai, tuo labiau priima informaciją, nori pabandyti. Vyresni jau būna pasirinkę kryptį, technologijas sunkiau priima į savo pasaulį, nors kišenėje turi telefoną, kuprinėje – kompiuterį. Pristatyti technologijas noriai važiuoja į progimnazijas, kur mokiniai yra imlesni šioms žinioms.

Infobuso kelionę po Šiaulių mokyklas finansavo UAB „Artiliux NMF“. Jos atstovė Dovilė Sėjūnė paaiškino, kad infobuse pristatomos technologijos, kurias kuo toliau, tuo plačiau įmonės naudos gamyboje. Jei mokiniai nevyksta į įmones apžiūrėti gamybos procesų, turi galimybes susipažinti su jais savo mokyklose. Galbūt tai sudomins mokinius ateityje rinktis technologinės pakraipos profesijas.