Šaukėnai nebeturi dvaro

Šaukėnai nebeturi dvaro

Šaukėnai nebeturi dvaro

Dalis Kelmės rajono Šaukėnų miestelio žmonių netikėtai tapo Pavainiškės kaimo gyventojais. Kaime atsidūrė ir Gorskių dvaras su psichiatrijos ligonine. Gyventojai svarsto, gal ateityje kas nors dvarą privatizuos, o kaina kaime bus mažesnė negu miestelyje? Tokios „dalybos“ piktina gyventojus, nes reikia keisti adresus ir persiregistruoti.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Laisvės gatvė „išlaisvėjo“ į kaimą

Nuo Šaukėnų miestelio atskelta ta dalis, kuri yra už plento, vedančio į Kelmę. Ten, Laisvės gatvėje, buvusiame Gorskių dvare, įsikūrusi Šaukėnų psichiatrijos ligoninė.

Šalia ligoninės – keli daugiabučiai ir vienbučiai namai. Ten gyvena žmonės, save laikę šaukėniškiais. Miestelio dalis už plento prijungta prie Pavainiškės kaimo, esančio pora kilometrų nuo Šaukėnų einant nosies tiesumu, važiuojant keliu – už šešių kilometrų.

Šaukėnuose gimę ir užaugę žmonės negali atsistebėti, kaip vieną dieną ėmė ir su visais namais bei daržinėmis atsidūrė Pavainiškės kaime. Ir niekas jiems to nepaaiškina.

Kai kurie šaukėniškiai spėlioja – gal Šaukėnai perskelti kieno nors savanaudiškais sumetimais? Kaime atsidūrę buvusio Gorskių dvaro pastatai bus pigesni, jei kas nors kėsinasi juos privatizuoti?

Bendruomenė pasipiktinusi

„Penkiasdešimt dvejus metus gyvenu Šaukėnuose. Vieną rytą sužinau, kad mūsų kvartalas jau vadinasi Pavainiškės kaimu, – pasakojo viena gyventoja. – Negalėjau patikėti tokia nesąmone. Nepuoliau keisti visų dokumentų. Bet vieną dieną pamačiau prie parduotuvės pakabintą sąrašą su pavardėmis tų žmonių, kurie dar nepersiregistravę. Nemalonu matyti savo pavardę kabant ant sienos. Važiavau į Kelmę. Registrų centre pakeičiau savo buto adresą. Seniūnijoje deklaravau gyvenamąją vietą Pavainiškės kaime.“

Moteris sakė, kad nereikalingos išlaidos ir kelionei, ir Registrų centrui už paslaugą. „Kodėl plentas padalijo miestelį? Juk anksčiau čia plento į Kelmę nebuvo. Dvaro pastatai jungė abi miestelio dalis“, – aiškino buvusi šaukėniškė.

Pertvarkomis nepatenkinti ir kiti miestelio gyventojai. Kai kam važiuoti į Kelmę perregistruoti savo namus, nes pasikeitė gatvės numeris. „Gal visokie pakeitimai sugalvojami, kad kontoros turėtų darbo ir pasipelnytų?“, – klausė gyventojai.

Dvaras – nebe Šaukėnų

Šaukėnų miestelis nuo seno siejamas su Šaukėnų dvaru, kuris istoriniuose dokumentuose minimas nuo penkioliktojo amžiaus. Dvarą valdė Šemetos.

Aštonioliktojo amžiaus antroje pusėje iš didikų Šemetų Šaukėnus nupirko Žemaičių kašteliono Mykolo Gorskio sūnus, kavalerijos rotmistras Fortunatas Nalenč-Gorskis. Po jo mirties dvarą valdė palikuonys, kurių paskutinysis Antanas Gorskis 1941 metais buvo ištremtas į Sibirą.

Tačiau pagal naująjį adresų paskirstymą Šaukėnų dvaras išmestas iš miestelio. Jis jau priklauso Pavainiškės kaimui.

Dėl keistų sprendimų trauko pečiais ir Šaukėnų kraštotyrininkė, muziejininkė, pedagogė Elena Burdulienė: „Pavainiškės kaime dabar atsidūrė trys dvarai: ir Gorskių dvaras, ir Sendvario, ir Pavainiškės. Kaip dabar jie vadinsis? Pavainiškės dvarais? Kaip susigaudys archyvų darbuotojai? Neapsiverčia liežuvis Šaukėnų dvarą vadinti Pavainiškės dvaru.“

Vykdomas senas sprendimas?

Šaukėnų seniūnas Algimantas Šukys tvirtino, jog naujuosius gyventojų adresus gavęs iš rajono savivaldybės. Esą žmonės turi susitvarkyti teisinę savo pastatų registraciją.

Rajono savivaldybės Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Kneižienė tvirtina, jog tokias rajono kaimų ribas į Adresų registro žemėlapius „įklojo“ Registrų centras.

2000 metais Valdymo reformos ir savivaldybių reikalų ministerija atsiuntė raštą dėl gyvenamųjų vietovių sutikslinimo. Remiantis šiuo dokumentu ir sukurta nauja duomenų bazė.

Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius redakcijai tvirtino, jog Adresų registro archyve saugomas Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Gipoldo Karklelio 2008 metų kovo 26 dienos įsakymas Nr A-422, kuriuo dešimčiai pastatų suteikiami nauji adresai, o dar keturiems – keičiami iš Šaukėnų miestelio Laisvės gatvės į Pavainiškės kaimą.

„Drįstu spėti, kad dalis problemų išsispręstų savaime, jei būtų nustatytos Kelmės rajono savivaldybėje esančių gyvenamųjų vietovių teritorijų ribos. Mano žiniomis, šis procesas dar net nepradėtas,“ – atsakyme redakcijai rašė Aidas Petrošius.

Kaimų ribos dar tik bus nustatomos

Kelmės rajono savivaldybės architektas Vitalijus Kupreščenka redakcijai sakė, jog pateikus paraišką gauta apie 400 tūkstančių litų europinės paramos – parengti ir įgyvendinti Kelmės rajono kaimų ribų keitimo specialųjį planą.

Esą reikia atstatyti istorinę tiesą, nes dabar daugelio kaimų ribos nustatytos pagal kolūkių ir jų gyvenviečių ribas. Dabar kaimų ribos bus nustatomos pagal žemės, priklausančios vienam ar kitam valdytojui, ribas. Gyventojams svarstyti bus parengtas pirminis vietovės planas. Žadama rengti ir gyventojų apklausas.

Architektas neatmetė, jog Kelmės rajone, kurio teritorija gana didelė ir yra apie 900 kaimų, panašių konfliktų kaip Šaukėnuose bus dar ne vienas.

Autorės nuotr.

VARTAI: Šaukėnų dvaro vartai ir už jų esantis dvaras bei parkas, visuomet vadinti Šaukėnų dvaru ir Šaukėnų parku, atsidūrė už kelių kilometrų esančiame Pavainiškės kaime.

PADALIJIMAS: Į Kelmę vedantis plentas perkirto Šaukėnų miestelį.

ATSTUMAS: Žemėlapis rodo, jog Pavainiškės kaimas nutolęs nuo Šaukėnų miestelio.

ISTORIJA: Šaukėniškė muziejininkė ir kraštotyrininkė Elena Burdulienė sako, jog Šaukėnų dvaro ir aplink jį esančių pastatų atskyrimas nuo miestelio – akivaizdus prasilenkimas su istorija.

KAIMAS: Šie Šaukėnų miestelio Laisvės gatvėje buvę daugiabučiai dabar jau priklauso Pavainiškės kaimui.

PAGUODA: Kelmės rajono savivaldybės architektas Vitalijus Kupreščenka tvirtina, jog rengiant Kelmės rajono kaimų ribų keitimo specialųjį planą gyventojai galės pareikšti savo nuomonę.