Rinkėjai pasiilgo švaros

Rinkėjai pasiilgo švaros

Rinkėjai pasiilgo švaros

Vieni rinkėjai prieš balsuodami pasimeldė bažnyčioje, kiti išskalbė ir išdžiaustė vasario vėjyje skalbinius, ir tik tada ėjo balsuoti. Rinkėjai neslėpė, kad pasiilgo politikoje švaros, doros ir sąžiningumo. Už tai jie ir balsavo, rinkdami savo miestų ir rajonų valdžią.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Politikų šėlsmas atidėtas vakarui

„Matot, koks miestas tuščias, taip anksčiau rinkimų rytais nebūdavo. Vadinasi, rinkimai nebus aktyvūs. Jau po rytinių mišių, o taip tuščia, vienas kitas pagyvenęs žmogus gatvėje“, — apie 10 valandą ryto spėjo taksi vairuojantis vyras.

Tačiau jis žino, kad vakarop tikrai turės daug darbo.

„Politikai pradės važiuoti į savo būstines, barus. Stebėdami rinkimų rezultatus prie televizorių ir kompiuterių mūsų politikai mėgsta “pabaliavoti“. Iki ryto turėsime suktis kaip reikiant“, — sakė nebe pirmus rinkimus už taksi vairo stebintis šiaulietis.

Taksistas pasakojo, kad jam kalbos apie rinkimus jau spėjo įgristi. „Jeigu įlipa koks klientas su kaklaraiščiu, žinok, pradės agituoti už savo partiją. Iš pradžių “apsišaudo“, kokios tavo pažiūros, o jei pasakai, kad nežinai, už ką balsuoti, nes visi jie tokia pat melagiai, ima agituoti už savo partiją“, — pasakojo taksistas.

Vairuotojas pasakojo, kad ir rengiantis rinkimams buvo padaugėję darbo. „Politinės partijos kviesdavo į klubus jaunimą, Šiaulių baruose politikų nupirktas koncertavo ne vienas žinomas atlikėjas, bet tai būdavo baruose, o ne salėse. Taip politikai žvaigždučių koncertais papirkinėjo Šiauliuose jaunus rinkėjus. Padainuoja kokia žvaigždutė, o tada koks politikas paragina jaunimą balsuoti už jų partiją. Tekdavo dirbti išsijuosus po tokių rinkiminių koncertų kol išvežiodavome pasilinksminusius jaunuolius ir politikus“, — priešrinkimines dienas komentavo Šiaulių taksistas.

Optimizmo nedaug

Žmonių Šiaulių miesto gatvėse padaugėjo tik prieš dvyliktos valandos mišias katedroje ir kitose miesto bažnyčiose. Pasimeldę žmonės ėjo balsuoti. Ne vienas prisipažino, kad balsuoja už kitokį, švaresnį miestą. Kiti savo kiemuose džiovė išskalbtus skalbinius ir tik apsišvarinę namie ėjo į rinkimus tikėdamiesi švaresnės politikos.

Šiaulių valstybinėje kolegijoje įrengtoje rinkimų apylinkėje apie 11.30 valandą daugiausiai — pagyvenę žmonės. Jaunimo — vos vienas kitas. Žmonės nekalbūs, paklausti, ko tikisi iš rinkimų — numoja ranka. „Ko čia tikėsiesi, tik tiek kad balsavau ir viskas“, — sakė pagyvenęs vyras. Kiti iš viso atsisakė kalbėti apie rinkimus.

J. Janonio gimnazijoje įrengtoje rinkimų apylinkėje apie 12 valandą susidarė rinkėjų eilė — atėję turėjo keliolika minučių palaukti, kol galės balsuoti.

„Didžiulė nesąmonė balsuoti už partijas, reikia balsuoti už atskirus žmones, už asmenybes. Gerai, kad šiuose rinkimuose jau leido dalyvauti nepriklausomiems kandidatams. Šiokia tokia viltis yra, kad žmonės rinksis atsakingesnius ir sąžiningesnius, švaresnius politikus, nei iki šiol miestą kelias kadencijas valdžiusius“, — sakė šiaulietis Juozas.

Aktyvumas mažesnis

„Nuo septintos iki 10 valandos Šiauliuose balsavo 3217 iš 93924 balsavimo teisę turinčių rinkėjų arba 3,43 procento. Tai gana mažas rinkėjų aktyvumas. Ankstesniuose rinkimuose iki 10 valandos Šiauliuose būdavo balsavę apie 5 procentus rinkėjų“, — sakė Artūras Kiudulas, Šiaulių miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas. Lietuvos mastu rinkėjų aktyvumas iki 10 valandos buvo 4,37 procento.

A. Kiudulo teigimu, rytiniai rezultatai iš dalies rodo, kad rinkimų aktyvumas nebus didelis.

Iki pietų nei iš rinkėjų, nei iš rinkimų apylinkių Šiauliuose, komisija nusiskundimų nebuvo gavusi. „Rimtų įvykių neturėjome, buvome gavę per išankstinius balsavimus keletą pranešimų, bet jie nepasitvirtino“, — sakė A. Kiudulas.

Šiaulių lakmusas

Šiauliai visuose rinkimuose yra laikomi lakmuso popierėliu: pagal tai, kaip balsuojama Šiauliuose, buvo spėjamas visos šalies rinkimų rezultatų vidurkis.

Ir pagal 10 valandos rinkimų aktyvumo rezultatus Šiauliai tarp didžiųjų Lietuvos miestų taip pat buvo lygiai per viduriuką. Daugiau rinkėjų iki 10 valandos buvo balsavę Vilniuje (3,55 procento) ir Panevėžyje (3,51 procento). Sekmadienio rytą, iki 10 valandos, į rinkimų apylinkes pareikšti savo pilietinę valią savivaldos rinkimuose, preliminariais atnaujintais duomenimis, atėjo 4,37 proc. rinkėjų.

Mažesnis, nei Šiauliuose rinkėjų aktyvumas iki 10 valandos buvo Kaune (3,21 procento) ir Klaipėdoje (2,91 procento).

Šiaulių miestą pagal rinkėjų aktyvumą aplenkė visi apskrities rajonai. Iki 10 valandos balsavusiųjų skaičius mažiausiai iš visų rajonų — Šiaulių rajone (4,1 procento). Iki 10 valandos Akmenės rajone balsavo daugiausiai iš visos apskrities — 7,05 procento. Radviliškio rajone iki 10 valandos buvo balsavę — 5,25 procento, Pakruojo rajone — 5,12 procento, Kelmės rajone — 5,03 procento, Joniškio rajone — 4,64 procento.

ŠVARA: Apsišvarinę, išsiskalbę namuose rinkėjai ėjo balsuoti tikėdamiesi švaresnės politikos.

VILTIS: Šiauliečių Savickų šeima — mama Lina, tėtis Tomas, dukros Ema (balsuoja) ir Toma balsuoja už tuos, kurie žadėjo sumažinti mokestį už darželį. 

APKLAUSA

Garold VAISBROD, šiaulietis pensininkas, buvęs mokytojas:

— Sunku prognozuoti, kas laimės, nes visų partijų programos lyg per kalkę nurašytos. Geresnio gyvenimo nebus. Nes ta partija, kuri gaus daugiausiai rinkėjų balsų, nebūtinai valdys miestą. Miestą valdys koalicija — kas su kuo susitars, o ne rinkėjų valia išrinkti žmonės.

Geresnio gyvenimo nebus tol, kol stovime nugara į artimiausius savo kaimynus, o veidu — tik į Europos Sąjungą. Ir vietinė valdžia miesto gatves taisys tik tada, jeigu Europos Sąjunga duos pinigų, nes mes savo pinigų tam neturime.

Ieva MILIENĖ, šiaulietė:

— Manau, kad Šiauliuose laimės liberalios jėgos ir nepriklausomi, save išsikėlę kandidatai. Aš pati balsuosiu už nepriklausomą kandidatą. Liberalų ir centro sąjungos žmonės jau buvo valdžioje, įsitvirtino, todėl, manau, nepaleis valdžios iš rankų. Kažkodėl man atrodo, kad žymiai mažiau balsų gaus konservatoriai.

Manau, kad iš visų Šiauliuose rinkimuose dalyvaujančių partijų nors po vieną žmogų paklius į miesto valdžią.

Stanislovas PALUBINSKAS, Kuršėnai:

— Ko čia daug tikėsies iš Savivaldybės — kaip nori, taip ir daro. Argi tas biednas žmogus gali ką nors padaryti... Bet tikiuosi, kad ir mums bus nors kiek geriau.

Gal būtų galima ką nors pakeisti dėl didelių šildymo kainų. Per radiją šneka, kad Savivaldybė galėtų padėti. Sunku išgyventi, ypač pensininkams. Nors ir jauniems — tas pats. Žmonės, kurie darbo neturi, nebegali susimokėti. O juk reikia šeimas išlaikyti... Bėdos — didelės.

Bet balsuoti ėjau — vis tiek reikia atlikti savo pareigą.

Algimanto BRIKO nuotr.

Adolis KRIŠTOPAITIS iš Jovarų kaimo:

— Prieš rinkimus visos partijos žada dirbti rajono naudai. O tas darbas juk nuo pinigų priklauso! Štai atsirado pinigų — ir pernai Jovaruose vandentiekio trasos buvo nutiestos. Taigi nuo lėšų priklausys, kaip išrinktoji valdžia savo pažadus įvykdys. Nes, turėdamos pinigų, tą darytų visos partijos.

Veronika PETREVIČIENĖ, pakruojietė:

— Balsavau už socialdemokratus. Manau, kad jie, jau ne pirmą kadenciją esantys valdžioje, dirba gerai. Nes ne viską gali vietos valdžia — žmonėms svarbūs reikalai (pavyzdžiui, pensijų sumažinimas) daug kartų sprendžiami Vilniuje ministerijose, belieka tuos sprendimus tik vykdyti. Be to, šios partijos kandidatų sąrašuose buvo daug žmonių, kuriuos pažįstu, žinau, ko iš jų galima tikėtis. O pažiūrėjau kitų partijų kandidatų sąrašus: nežinomos pavardės. Kaip tada nuspręsti, ar tie žmonės galės nuveikti rinkimų programoje žadamus darbus?

Janinos ŠAPARNIENĖS nuotr.

Rasa ir Žydrūnas ŠMATAVIČIAI,  jauna radviliškiečių šeima:

— Privalu atlikti pilietinę pareigą — dalyvauti savivaldybės rinkimuose ir išsirinkti rajono valdžią tokią, kokios patys norime.

Jei išsirinksime sąžiningus, dorus valdžios atstovus, tikėtina, kad jie atsakingai dirbs rajono žmonių labui, ir neturėsime pagrindo valdžios burnoti.

Iš kandidatų į valdžią sąrašo išsirinkome ir balsus atidavėme tiems kandidatams, kuriuos gerai pažįstame, kurie yra patikrinti žmonės ir kuriais pasitikime.

Radviliškyje yra nemažai spręstinų problemų, ir manome, jog tik tokiems, gyvenimo patikrintiems žmonėms, galima patikėti jas spręsti.

Esame jauna šeima, džiaugiamės, kad abu turime darbus — pragyvenimo šaltinį. Tikime, kad naujoji rajono valdžia rinkėjų nenuvils, tesės jiems duotus pažadus, puoselės miestą ir rajoną.

Aldona ir Stasys Bukančiai — kelmiškiai pensininkai

— Nebalsavome už tradicines senąsias partijas. Pasikeisdami mus valdė ir kairieji, ir dešinieji. O gyvenimas vis bogėja. Daug neteisingumo. Už sprendimų kyšo asmeninių interesų ausys. Gyvename beveik miesto centre, M.Valančiaus gatvėje, o iki šiol neturime nei vandentiekio, nei kanalizacijos. Tuo tarpu vandentiekio trąsas tiesia į kaimus. Ar tai pigiau kainuoja? Ar vartotojų ten daugiau?

Keistas ir lietuviškas solidarumas. Solidariai reikia mokėti už šiukšles — nesvarbu, kiek tu jų turi. Solidariai mokėti „Sodrai“, kad dirbantys žmonės išlaikytų šiandieninius pensininkus. O kai pradeda tai, kas surinkta, dalinti, baigiasi visas solidarumas. Kokios mūsų pensijos? Kol dar nesergi, įmanoma išgyventi. Bet, kai reikia pirkti vaistus, niekas neatsižvelgia į tavo pensiją.

Ne geriau ir jauniems. Kad bent viena partija ar save iškėlęs kandidatas grąžintų tuos laikus, kai Kelmėje veikė Linų, Trikotažo fabrikai, kai ūkininkai augino ir pardavė linus, cukrinius runkelius. Dabar niekas apie darbo vietas nekalba. Tik, kaip prikelti vienuolyną ar suremontuoti bažnyčią. Suprantame — reikia ir tai daryti. Bet pirmiausia žmonėms reikia iš kažko gyventi.

Dabar tik skolinasi. Ir džiaugiasi, kad dar gali skolintis. O ką pasakys mūsų vaikai ir anūkai? Ką galvos apie tokius prasiskolinusius senelius? Juk eilinis proto dar turintis žmogus sugeba gyventi pagal savo išgales. Arba suka galvą, kaip užsidirbti pinigų būtiniems savo poreikiams. Visi galėtume prisiskolinti iš turtingesnių kaimynų ir džiaugtis, kad dar skolina, nors ir negrąžinta sena skola. Bet taip nedarome. O čia valstybės protingiausieji taip elgiasi.

Teisingiausia būtų, jeigu rinkėjai galėtų balsuoti už asmenybes, o ne už partijų sąrašus. Visuose sąrašuose yra ir protingų, sąžiningų, turinčių sugebėjimų žmonių. Bet tuose pačiuose sąrašuose yra ir tokių, kurie visiškai nežinomi arba jau pasireiškę kaip nesugebantys ūkiškai tvarkytis, paisyti žmonių interesų.

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.

Ieva MACKEVIČIŪTĖ — kelmiškė pirmą kartą balsuojanti Vilniaus universiteto studentė, būsimoji teisininkė

— Balsuoju pirmą kartą. Džiaugiuosi, kad galiu išreikšti savo nuomonę. Kadangi šiuo metu gyvenu Vilniuje, sunkoka apsispręsti, už ką balsuoti. Tačiau paskaičiau spaudą ir apsisprendžiau. Manau, jog rajono vadovai privalo kasdien rūpintis, kaip kuo daugiau gero padaryti savo krašto žmonėms. Privalėtų būti visiems vienodai teisingi ir sąžiningi.

Manau, jog daugiau dėmesio turėtų skirti jaunimui. Šiuo metu man aktualiausia mokslai. Bet baigusi universitetą turėsiu ieškoti darbo. Į Kelmę, tikriausiai, negrįšiu, nes darbo čia gauti nesitikiu. Manau, kad panašiai elgsis ir kiti mano bendraamžiai. Gimtinė taip ir neteks jaunų žmonių. O mes norime iš tiesų labai nedaug. Tik turėti normaliai apmokamą darbą, iš kurio galėtume išgyventi, įsigyti pastogę, pakeliauti.

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.

Naujosios Akmenės gyventoja Vanda SALIAMANIENĖ:

— Ėjau balsuoti, nes reikia išsirinkti savo valdžią, savo patikimus žmones. Juk kiekvienam kas nors įtinka, tai ir turime pasakyti. Jei to nedarytume, tai kas ir bebūtų...

Ką beišrinktume į valdžią, niekas iš savo kišenės nepridės. Bet kad mūsų biudžeto ir Europos Sąjungos pinigus protingai panaudotų — to labai reikia.

Iš naujosios valdžios tikiuosi, kad nors truputį sumažintų mokesčius už šildymą. Kad dar pagražintų Naujosios Akmenės miestą. O svarbiausia, kad atstatytų rajono ligoninę tokią, kokia tebebuvo dar pernai.

Vytauto RUŠKIO nuotr.

Genovaitė Kačkienė, žagarietė:

- Balsavau už kraštietį save išsikėlusį Edmundą Vaičiulį, daugeliui pažįstamą “puodų namo“ — originalios krašto muziejinės sodybos, šeimininką.

Šis žmogus ne kalbomis, bet savo darbais jau išgarsino Žagarę Lietuvoje ir už jos ribų. Kitų kandidatų asmeninių darbų nematau, išskyrus, projektus, kuriems lėšos ateina iš fondų. Tikiu, kad E. Vaičiulis — toks žmogus, kurio niekas nepapirks. Nors vienas negalės daug padaryti, bet stovinčius vandenis sudrums. Iš rinkimų tikiuosi, kad žmonės pradėjo blaiviau galvoti, nebežiūrės priešrinkiminių cirkų, o mąstys, kad nuo jų pasirinkimo priklauso ateitis.“

Moteris sakė kaskart nagrinėjanti partijų programas ir visada einanti balsuoti, nes nori išreikšti savo nuomonę.

Žmonės kalba: ai, aš nieko nepakeisiu. Sakau: jei tu neisi, ateis tie, kam reikia. Ir neverkit tada, kad kiti išrinko valdžią, kuri mūsų norų nepatenkina.

Bronislavas (pavardės nenorėjo atskleisti) joniškietis:

- Balsavau už pažįstamus, apie kurių veiklą ir gyvenimą girdėjau ar asmeniškai susidūriau.

Nusivyliau, kad apie kandidatus pateikta mažai informacijos. Daug jų iš viso nepažįsu, niekada nesu matęs. Štai, apie Seimo narius biografijos būna pateiktos su visomis smulkmenomis nuo gimimo. Dabar pažiūrėjau į portretus, porą sakinių paskaičiau ir viskas.