Politikai nepatikėjo moters ašaromis

Politikai nepatikėjo moters ašaromis

Politikai nepatikėjo moters ašaromis

Moteris su vaiku ant rankų stovi prieš Kelmės rajono savivaldybės Tarybos narius. Kitas vaikas kabinasi motinai ant kaklo. Baiminasi gausybės žmonių ir oficialios aplinkos. Dar trys mažyliai sėdi salėje, netoli durų. „Ką man daryti?“,— nuo verksmo lūžtančiu balsu klausia moteris. Jos vyras pažadėjo vaikus apipilti benzinu ir padaryti gyvą fakelą. Politikai neskubėjo, jos klausimą įrašė 51-uoju, posėdžio pabaigoje.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Namų košmaras

Kelmės rajone jau įvyko trys tragedijos. Tytuvėnuose žmona, neapsikentusi teroro, užmušė vyrą, septyniolikmetė dukra, gindama motiną, nužudė tėvą. Petrališkėje motina nužudė du sūnus.

Kas apsaugos nuo dar vienos tragedijos? Baimės ir nevilties genama Kelmės rajono gyventoja su vaikais atėjo prašyti pagalbos į rajono Tarybos posėdį.

Košmaras moters ir jos vaikų gyvenime tęsiasi jau daugiau kaip metai. Gindamasi ji užtvoja sutuoktiniui per galvą keptuve. Baiminasi, kad kada nors gali peržengti būtinąją gintį. Tuomet tėvas — į kapus, motina — į kalėjimą. Dabar nunešė prašymą dėl skyrybų. Vyras dar labiau niršta. Dieną miega. Naktį puldinėja žmoną ir vaikus.

„Nesu šventa. Esu daug blogų dalykų padariusi, — vėliau “Šiaulių krašto“ redakcijoje kalbėjo moteris. — Buvau įnikusi į alkoholį. Atėmė penkis mūsų vaikus. Tris apgyvendino globos namuose, du globoja jų mokytoja. Gydžiausi Šaukėnuose. Dabar keleri metai negaliu pakęsti net alkoholio kvapo. Pagimdžiau dar du mažylius. Susigrąžinau tris globos namuose gyvenusius vaikus. Globėją turintys dukra ir sūnus namo jau nebegrįžo. Nenorėjau kreiptis į teismą, traumuoti vaikų. Iš naujo pradėjau lipdyti gyvenimą.“

51-asis klausimas

Prieš prasidedant rajono Tarybos posėdžiui, moteris su penkiais vaikais atėjo į Kultūros centro salę. Tarybos narys P. Beresnevičius paprašė įtraukti į darbotvarkę jos klausimą. „Gali pasisakyti 51-uoju klausimu“, — sutiko posėdžio vedėjas rajono meras Kostas Arvasevičius.

„Artėja rinkimai. Tarybos narys nori pasirodyti,“ — pareplikavo ir pradėjo kalbėti apie kavos pertrauką.

Praėjus kelioms valandoms, moteris pagaliau sulaukė galimybės pasisakyti. Meras klausia, ar ji kartais neturi tėvų. Tėvai mirę.

„Jei sugyvenot tiek vaikų, tai vyras kažkada buvo geras?“— klausia meras. Moteris pripažįsta — kol negėrė, vyras buvo geras. Tarybos narys Antanas Račas apgailestauja, jog panaši tragedija ištikusi daugelį Lietuvos šeimų.

Moteris prašosi į laisvas patalpas uždarytoje mokykloje. Tada jas reikėtų perregistruoti į gyvenamas, o čia jau sunkumai valdininkams. Be to, toje pačioje mokykloje gyvena buvusi mokytoja, kuri globoja du tos pačios šeimos vaikus.

Tarybos narys Stasys Lekšas primena Psichikos sveikatos įstatymą. Moteris galinti rašyti prašymą policijai ir Psichikos sveikatos centrui, kad vyrą gydytų nuo alkoholizmo.

O jeigu jis nesigydys?

Klausimo svarstymas baigiasi rajono mero moralu Tarybos nariui Petrui Beresnevičiui: kam jis tampąs moterį su mažais vaikais?

Pasiūlė kambarį

Šeimą globoja seniūnijos socialinė darbuotoja. Tačiau išvaduoti moterį su vaikais iš košmaro — ne jos kompetencija. Patarė jai kreiptis į Tarybos narį Petrą Beresnevičių. Gal padės gauti socialinį būstą? Vyro iškeldinti, atseit, negali. Ten jo tėvų namai.

Tarybos narys kreipėsi į rajono merą. Šis jo raštą perdavė administracijos direktoriui. Šeimą aplankė Socialinės paramos skyriaus darbuotojai. Surašė buities tyrimo aktą. Tačiau šeima eilėje tarp pretendentų į socialinį būstą — tik trylikta. Moteriai pasiūlė su vaikais laikinai prisiglausti Šeimos centro nuomojamame bute, mieste. Ten ją ir vaikus išlaikytų, maitintų.

Tačiau išeiti ir palikti gyvulius vyrui, moters akimis, prilygtų savižudybei. Karvę, veislinę kiaulę su paršeliais, kalakutus ir vištas vyras kaip mat parduotų ir pragertų. Juos pati moteris sunkiai dirbdama nusipirko. Gyvuliai maitina vaikus. „Karvė užtrūksta — mums badas.“

Moteris gauna pašalpą. Užsidirba padėdama vyresnio amžiaus kaimo žmonėms. Kiti kaimo žmonės pagloboja ją ir vaikus, padeda įdirbti žemę.

Po posėdžio

Po posėdžio aistros nenurimo. Jos persikėlė ir į redakciją. Vienas padėti moteriai norėjusio Tarybos nario kolega, žurnalistę protino, jog ne Taryba, o rajono savivaldybės administracija sprendžia būsto klausimus. Nereikėję viešinti problemos. Buvo galima ją išspręsti patyliukais.

Tačiau pripažino — esant ekstremaliai situacijai žmogui padėti savivaldybė nepasiruošusi. Neturi kur apsigyventi padegėliai, vyrų terorizuojamos moterys.

Socialinių paslaugų sferos darbuotoja žurnalistę tikino, jog dėl savo gyvenimo kalta pati moteris. Esą vaikai miegą be paklodžių, namuose — netvarka. Tik kai vedasi vaikus į miestą, juos švariai aprengia.

Buvo ir tokių, kurie pagalbos prašiusiąją kaltino, kam gimdė tiek daug vaikų.

Tačiau praėjus kelioms dienoms po posėdžio, Socialinės paramos skyriaus vedėja redakciją informavo, jog su sutuoktiniais dirba Šeimos centro psichologai. Komisija galbūt išspręsi ir būsto klausimą.

Moteris patvirtino, jog morališkai palaiko psichologas. Vyras penkta diena negėrė — neturi pinigų. Tačiau rugsėjo viduryje teismas nagrinės šios šeimos skyrybų bylą. Ar motina su šešiais vaikais turės kur išeiti?

NEVILTIS: Girtaujančio vyro terorizuojama motina su vaikais neturi kur eiti.

 

SVARBA: Posėdį vedęs rajono meras Kostas Arvasevičius su vaikais į posėdį atėjusią moterį sutiko išklausyti tik po to, kai buvo apsvarstyti visi penkiasdešimt rajono Tarybos posėdžio darbotvarkės klausimų. Šalia — mero pavaduotojas Zenonas Mačernius.

BEJĖGIAI: Žmonių išrinkti rajono Tarybos nariai tik išklausė moterį. Spręsti jos problemas esą rajono savivaldybės administracijos, o ne politikų reikalas.

Autorės nuotr.