Pinigai bendruomenėms: tam davė, tam – nebeliko

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Bendruomeninių organizacijų tarybos pirmininkas Saulius Stasiūnas pasidžiaugė, kad projektų vertintojus saugo konfidencialumas.
Šiaulių miesto bendruomenės pasiskirstė 73,5 tūkstančio eurų įvairiems projektams. Nepatenkinti ir tie, kurie gavo pinigų, ir tie, kurie liko už brūkšnio. Nefinansuotinas liko ir geriausiai įvertintas projektas. Vertintojai kaltinami subjektyvumu, o Bendruomenių organizacijų tarybos pirmininkas, miesto Tarybos narys Saulius Stasiūnas mano, kad bendruomenės negali konkuruoti dėl pinigų – jos turi bendrauti, dalintis. Jis akcentavo, jog tas bendruomenes, kurios „gobšiasi pinigų“, reiktų braukti iš bendruomenių sąrašo.

Vertino Bendruomeninių organizacijų taryba

Socialinių reikalų ir darbo ministerija, padalijusi pinigus bendruomeninei veiklai remti, Šiauliams pagal gyventojų skaičių skyrė 73,5 tūkstančio eurų. Buvo paskelbtas konkursas, kuriam projektus teikti galėjo bendruomeninės, nevyriausybinės, religinės organizacijos. Buvo skelbiamas projektų konkursas.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė (nevyriausybinių organizacijų koordinatorė) Neringa Vilčinskaitė-Zavackienė paaiškino, kad paprastai projektų vertinimu užsiima išplėstinės seniūnaičių sueigos. Šiauliuose jas organizuoti pavyksta tik Rėkyvos ir Medelyno seniūnijose, nes kitur pagal suskirstytas teritorijas mieste išrinkta mažiau nei pusė seniūnaičių.

Tada vertinimo funkciją perima Bendruomeninių organizacijų taryba, kurią sudaro 12 žmonių: 2 Savivaldybės administracijos atstovai, 4 Tarybos nariai ir 6 bendruomeninių organizacijų atstovai, deleguoti savo organizacijų. Net pusę Tarybos sudaro praktiškai tie patys asmenys, kurių vadovaujamos organizacijos teikė savo projektus finansavimui gauti. Nėra nė vieno Tarybos opozicijos atstovo.

N. Vilčinskaitė-Zavackienė informavo, kad Bendruomeninių organizacijų tarybai buvo pateikta 20 projektų. Iš jų 15 atitiko visus reikalingus kriterijus, buvo pateikti visi dokumentai.

Tačiau pinigų gavo ne visi. Vertinimo grafoje trims projektams buvo įrašyta „nefinansuoti“, nes nesurinko reikiamo 50 balų skaičiaus. Dar du projektai liko už brūkšnio – pateko į rezervą, nes pritrūko lėšų. Jie gali tikėtis finansavimo tik tada, jei kas nors jo atsisakytų.

Nors Socialinių reikalų ir darbo ministerijos patvirtintame apraše nurodyti vertinimo kriterijai, dėl subjektyvumo rašant balus ar rekomenduojant skirti lėšas vieni kitiems priekaištavo net komisijos nariai.

Vieną projektą vertino du vertintojai. Jei jų vertinimas ryškiai išsiskyrė (20 balų arba 25 procentais finansavimo sumos), buvo skiriamas trečiasis ekspertas. Dėl jo vertinimo balsavo visa Bendruomeninių organizacijų taryba.

Bendruomenės nusiteikusios švęsti

Kadangi pagal ministerijos nurodytą tvarką vienam projektui buvo galima skirti iki 10 tūkstančių eurų, beveik visi juos teikę ir pretendavo į maksimalią sumą.

Bene labiausiai pasisekė Dainų bendruomenei, regbio sporto klubui „Vairas“, Šiaulių bendruomenei, gavusiems iki 10 tūkstančių eurų.

Gytarių bendruomenės projektui skirti 5 tūkstančiai, Motinos Teresės šeimų namams – 6,2 tūkstančio, Zoknių bendruomenės projektui – 1,99 tūkstančio, Šimšės – 3,81 tūkstančio, Regbio sporto klubas „Vairas“ prašė 10 tūkstančių, tiek ir gavo. „Maisto bankui“ vertintojai pasiūlė 9 tūkstančius, tačiau jiems liko tik 5 tūkstančiai.

Šiaurės Lietuvos kolegijos projektas kuklesnis, jam prašyti 7 tūkstančius eurų, skirta visa suma.

Pietinio bendruomenės, Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos ir Šiaulių kultūros bendruomenių projektus ekspertai įvertino mažiau nei 50 balų ir jie pinigų negavo.

N. Vilčinskaitė-Zavackienė apžvelgdama projektus, paminėjo, kad didžiąją jų dalį sudaro įvairūs bendruomeniniai renginiai. Iki 30 procentų sumos gali būti skiriama projekto vadovo, vykdytojo ir buhalterio atlyginimams. Iš projekto gali būti apmokamas maitinimas – dienai vienam žmogui iki 8 eurų.

Dažniausiai finansuojamos veiklos – honorarai atlikėjams arba lektoriams, dovanėlės, savanorių darbas, senjorų lankymas ir panašiai.

Daugeliu atvejų finansuojamos kavutės, maisto prekių įsigijimas. Šiauliuose prieš kelerius metus kilus skandalui, kad projektiniai pinigai buvo naudojami alkoholiniams gėrimams pirkti, teismas pasisakė, kad svaigalai irgi yra maisto prekė. Savivaldybės specialistė paaiškino, kad Šiaulių miesto nevyriausybinių organizacijų finansavimo tvarkoje yra įrašytas apribojimas, kad nefinansuojamas maisto prekių ir alkoholinių gėrimų pirkimas. Ministerija tokių apribojimų bendruomeniniams projektams netaiko.

Jei anksčiau didelę dalį šių pinigų buvo galima išleisti ilgalaikiam turtui įsigyti, tai dabar tam skiriama tik iki 20 procentų, tad žaidimų aikštelės ar panašūs išliekamąją vertę turintys objektai projektuose nebesutinkami.

N. Vilčinskaitė-Zavackienė pastebėjo, kad šįmet regbio sporto klubo „Vairas“ projektas yra kiek kitoks, nei likusieji. 10 tūkstančių finansavimą gavęs klubas planuoja įrengti senjorų dienos namus. Įgyvendinant projektą Dainų gatvėje 114 kvadratinių metrų patalpoje bus atliekami valymo, parengimo, remonto darbai. Ketinama laisvalaikį organizuoti maždaug 100 asmenų.

Geriausiai įvertintas, bet be pinigų

Daugiausiai vertinimo balų surinko Šiaulių bendruomenės, kuriai vadovauja Vida Pociuvienė, projektas „Šiluma iš mūsų rankų“. Jam buvo skirta 9,5 tūkstančio eurų. Už juos planuota „Polifonijos“ salėje surengti kalėdinę šventę socialiai remtinų šeimų vaikams, nupirkti dovanas 100 vaikų ir 100 socialiai remtinų senjorų. Suplanuota ir daugiau renginukų.

Daugiausiai balų surinkęs projektas liko be finansavimo. Šiaulių bendruomenės pirmininkė Vida Pociuvienė sakė, kad jai netiko tai, kad vertintojai iki 400 eurų prieš mokesčius sumažino finansavimą buhalterio atlyginimui. Pirmininkė aiškino, kad projekte būtų daug sąskaitų, buhalterinio darbo, todėl jai nepavyktų rasti specialisto už tokį atlygį. Ji kreipėsi į Socialinių paslaugų ir darbo ministeriją bei gavo patarimą prašyti paaiškinimo iš Bendruomeninių organizacijų tarybos. Kai ji raštu kreipėsi dėl paaiškinimo, tai buvo priimta kaip atsisakymas finansavimo ir pinigai projektui, anot pirmininkės, atšaukti ir išdalinti kitiems projektams.

Kitas projektas, V. Pociuvienės teiktas nuo Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacijos, pinigų negavo. Šis projektas išsiskyrė tuo, kad be renginių, talkos, ekskursijos, kaukių siuvimo pamokos buvo numatyta net žaidimų popietė senjorams, grįžusiems iš užsienio. Jiems buvo siūloma dėlioti dėliones, žaisti stalo žaidimus, vaišintis kava, bendrauti.

V. Pociuvienė apgailestavo, kad šie metai bus pirmieji, kai jos tradiciniai projektai liko be finansavimo. Visuomenininkė teigė, kad pinigų skirstymas buvo politizuotas. Bendruomeninėms organizacijoms finansavimas buvo gerokai sumažintas, o didžiausios sumos skirtos viešosioms įstaigoms, sporto klubui. Į finansuojamų projektų sąrašą įtrauktas ir „Maisto banko“ projektas, kuris prašė skirti didesnę nei 10 tūkstančių eurų sumą, o tai buvo neleistina. V. Pociuvienė vertinant projektus pasigedo diskusijų, kolektyvinių sprendimų.

Subjektyvumas ir kerštavimas?

Tai, kad projektų vertintojai arba neturi kompetencijos, arba yra šališki, Bendruomeninių organizacijų tarybos posėdyje aiškino ir nefinansuojamam Kultūros bendruomenės projektui „Dingę Šiauliai“ atstovavusi Elona Antakauskė. Ji priekaištavo tarybos pirmininkui Sauliui Stasiūnui, nesugebėjusiam organizuoti darbo taip, kad tokių subjektyvių dalykų nebūtų.

Kodėl taip atsitiko, paaiškinti pasišovė tarybos narys Malik Agamalijev: „Per NVO laiką esate į ne vieną konfliktą įsivėlusi ir čia yra to pasekmė. Vertintojai jums atkeršijo ir tai yra labai negraži veikla. Ar įmanoma to išvengti? Nežinau.“

M. Agamalijev manymu, finansavimą turėjo gauti visi pateikti projektai, nes jie visi daugiau ar mažiau pataikė į keliamus tikslus. Jis pripažino, kad galbūt buvo galima siūlyti kai kuriems projektams susimažinti finansinį apetitą atlyginimams ar infrastruktūrai.

„Turėjo nebūti nė vieno projekto, kuris būtų gavęs mažiau nei 50 balų. Yra tokių, kur gal atlyginimams apie 60 procentų skirta ar infrastruktūrai 80 procentų. Galbūt galima buvo pasiūlyti susikarpyti tas išlaidas, bet nefinansuoti – nelogiška“, – sakė ekspertas.

Tačiau Bendruomeninių organizacijų pirmininkui labiausiai rūpėjo, kad būtų išsaugotas konfidencialumas, kurio pasižadėjimą, kaip ir nešališkumo, pasirašė visi vertintojai. Jie užkoduoti ir slepiami nuo projektų teikėjų ir visuomenės.

„Vertintojai strėlių turėjo sulaukti, džiaugiuosi, kad juos saugo konfidencialumo pasižadėjimas“, – tarybos posėdyje sakė pirmininkas, neleidęs įsiplieksti diskusijoms dėl galimai netinkamo vertinimo.

Posėdžio metu, balsuojant už trečiojo vertintojo verdiktą Šiaurės Lietuvos kolegijos projektui, kuriame numatyta kalėdinės eglės įžiebimo šventė šalia kolegijos, tik balsuojant antrą kartą ir tik komisijos pirmininko balso persvara skirtas 7 tūkstančių finansavimas. Renginys numatytas Lieporiuose. Bendruomeninių organizacijų tarybos pirmininkas Saulius Stasiūnas taip pat yra ir Lieporių mokyklos bendruomenės narys. Paklaustas, ar nereikėjo jam nusišalinti svarstant minėtą projektą, politikas atsakė: „Nėra Lieporių bendruomenės organizacijos. Mes kalbame apie organizacijų vertinimą. Tada mes ir Šiauliams, ir Lietuvai, ir pasauliui priklausome. Projektus teikė organizacijos ir žiūrime jų ryšius. Ten geras projektas ir aš atsakau už savo balsą“.

Nebuvo finansuoti projektai, siūlę veiklą ne kurioje nors konkrečioje seniūnaitijos teritorijoje, o kur kas plačiau. Tai leidžia suabejoti, ar bendruomenės veiklai skirtais pinigais nėra tiesiog pasidalijama. Juolab, kai vertinančioje taryboje sėdi ir patys projektų teikėjai. Nors jie savo projektų nevertina, bet mūsų pašnekovai neneigė, kad susitarimai įmanomi.

Nepatenkinti ir teikėjai, ir vertintojai

Gytarių bendruomenės pirmininkė Irena Bartušienė patvirtino, kad projektui gavo 5 tūkstančius eurų, nors prašė beveik dvigubai daugiau. Atsisakys interneto svetainės rajono bendruomenei kūrimo, o kitas veiklas pataupydami vykdys.

„10 tūkstančių buvo galima planuoti, tai po tiek ir planavome. Yra klausimų dėl „Maisto banko“ projekto, ten daugiau administravimui prašoma pinigų. Regbio klubas nepriklauso nevyriausybinei organizacijai. Mes neverkiame, bet klausimų kyla“, – sakė bendruomenės pirmininkė.

Dainų mikrorajono bendruomenės pirmininkas Virgilijus Balčius taip pat yra ir Bendruomeninių organizacijų tarybos narys, todėl jį saisto konfidencialumo pasižadėjimas.

„Finansuojama nebendruomeninė veikla. Vienas numato 80 procentų infrastruktūrai, tai nefinansuoja, o kitas 100 procentų – finansuoja. Kada bus atvira, kai bus galima kalbėti, kalbėsime viešai. Netinkamai skirstomas finansavimas, užslėptas vertinimas. Jei pradėsiu smulkiai aiškinti, mane pasodins“, – baiminosi visuomenininkas.

Kaip stengėsi, taip ir padarė

„Visus vertinimus ir palieku vertinimais. Tai, ką mes stengėmės padaryti, tą padarėme“, – pakomentavo lėšų skirstymo procesą S. Stasiūnas.

Jis aiškino, kad šią savaitę vyks Bendruomeninių organizacijų tarybos posėdis, kuriame kvies pateikti pasiūlymus, kaip gerinti lėšų skirstymą.

„Ką galėtume pakeisti, sukurti didesnį objektyvumą, viešumą, kad visiems užtektų. Nežinau. Tai nebuvo priimta bejausmiškai, buvo visokių emocijų ir panašiai. Laukiu pasiūlymų, man pačiam įdomu“, – sakė tarybos pirmininkas.

Viešai įvardintas pasiūlymas – jei jau slepiami projektų vertintojai, tai slėpti ir jų teikėjus – S. Stasiūnui pasirodė įdomus.

„Labiausiai akcentuojamas bendruomeniškumas. Viena bendruomenė turi gerą idėją, tai skelbkime ją, kad ir kitos pasigautų, ją patobulintų, o ne kiekvienas savo uždarame ratelyje kažką padarė, bet niekam nerodo“, – siūlė S. Stasiūnas.

Priminus, kad visos bendruomeninės organizacijos, teikdamos projektus, konkuruoja dėl tų pačių pinigų, politikas atsakė: „Tada termino „bendruomenės“ prašome nenaudoti. Organizacijos, slapti būreliai, sąmokslo teritorijos. Bendruomenės – nuo žodžio bendrauti, dalintis. Jei kažkuri bendruomenė gobšisi pinigų, tada ją gal reikia braukti iš bendruomenių sąrašo“.

Komentarai

Jeigu neturite darbo    Ant, 2020-07-28 / 09:17
ir dirbti nenorite arba nemokame ir turite keletą tokių pačių pazystamu ar giminaičių ( tik keletą daug ir nereikia, vėliau suprasite kodėl) sukurkite "bendruomene" ! (ir visiškai pagrįstai- jūs, juk jus jungia bendras noras kažką iš to išpešti ;). Parašote "projektą" (lengviausia pagal anksčiau vykusių šabloną), kur kuo įmanoma didesnę dalis skiriama projekto administravimui (administruoja, žinoma , bendruomenės nariai arba artimieji) o likusi dalis- tai būtų kelionės, vaišės, fotoaparatai, kompiuteriai ar kita "būtina" įranga ( taip taip, tai legalu!) įsisavinama mažesnę įtaką turintys "bendruomenės" nariai. Kad projektas nebuksuotu arba tiksliau -geriau slįstu, siulyciau nebijoti bendradarbiauti su kitomis "bendruomenėmis" (juk tikslai tai tie patys ir reikia parodyti kad reginys pavykęs ir visi apsilankiusieji sypsosi iki ausų ir kaip gražiai skamba!). Jūs einate į jų renginius, žinoma su sąlyga kad jie ateis į jūsų ir skleis gera nuotaiką. Aišku, milijonų "neuzdirbsi", bet dasidurti galima, o žiūrėk vėliau ir kokį didesni projektą pavyks užkabinti. Kaip jums mano idėja? Zinoma, daugeliui tai - ne naujiena... Deja
Patobulinimas nr. 1:    Ant, 2020-07-28 / 10:24

In reply to by Jeigu neturite darbo

siekiant gerinti schemos efektyvuma reikėtų dar prieš balsavimus, pradžioje, kaloboruotis su keletu bendruomeniu (šiuo atveju iki 6 nes suma 70 000 gražiai dalinasi iš 7) arba ,geresnis variantas- pačiam lygiagrečiai steigti keletą "bendruomenių" (kam dar su kazkuo dalintis ;). Ir žinoma į renginius reiketu kviesti žiniasklaida nes jeigu "kas nors" galima tikėtis, kad užtars. Daugiau variantų?
Augustė,    Ant, 2020-07-28 / 11:35

In reply to by Jeigu neturite darbo

iš kur tiek nihilizmo, juk NVO yra pilietinės visuomenės sudedamoji dalis. Bet aišku, norisi viską valdyti patiems. Ar ne? Bet tada jau Šiaurės Korėja.
Staselė    Ant, 2020-07-28 / 09:19
Dar niekada nebuvo tokios arogantiškos valdžios Šiauliuose ir tiek neapykantos žmogui. Veikia visockiniai šiknakamščiai.
Medis yra tik medis    Ant, 2020-07-28 / 09:23
Na ir mordaškė to babkių dalintojo. Vos ne Šiaulių kugelio Andriaus brolis dvynys.
nesupratau    Ant, 2020-07-28 / 10:49
Gal kas gali pakomentuoti- tai tos lėšos skiriamos bendruomeninei veiklai plėtoti ar VŠĮ ? Juk dažniausiai VŠĮ būna pelno siekiančios organizacijos ?
Emiliškai    Ant, 2020-07-28 / 12:13
Labai panašu į kyšio dalybas. Sąžiningi žmonės nenori tokių pinigų. Valdžia turėtų parengti bendrus projektus ir organizuoti jų įgyvendinimą Lietuvos mastu. Atsiras darbų pasiūla – atsiras ir darbininkai. Ot projektai „geri“: kavutę gerti ir š. malti. Kodėl sugriuvo RC? – nes per didelius ragus užsiaugino. Taip grius ir valdžia, jei nepradės į viską žiūrėti ūkiškai. Padarė iš žmonių pašalpininkus ir gal galvoja, kad tai teisinga
to Emiliškai    Ant, 2020-07-28 / 12:30
Kartais jūs taip komentuojate..... Šiuo atveju jūs norite pasakyti, kad visos bendruomenės ir NVO turi tiksliai vykdyti valdžios parengtus "projektus" ! Net laisvus visuomenininkus suvarykim į gardą ir liepkim daryti tai, ko valdžiukė nori! Juk kiekvienos bendruomenės, NVO norai ir poreikiai skirtingi, kodėl norite juos visus suvienodinti? O šiaip pažiūrėkite kiek savivaldybės klerkai išgeria kavos, manau, liksite nemaloniai nustebusi, tad jiems, gaunantiems atlyginimą iš mokesčių mokėtojų pinigų galima dar ir kavą nemokamai gerti, o visuomenininkams, mokantiems mokesčius, kava- griežtai tabu?
Taip    Ant, 2020-07-28 / 13:37

In reply to by to Emiliškai

taip, aš nenoriu, kad gertų kokteiliukus ir pliurptų apie nieką iš visų mokesčių mokėtojų pinigų. Tiesiog nenoriu
tam kur taip    Ant, 2020-07-28 / 15:27
Ir aš nenoriu, kad valdininkai už mokesčių mokėtojų pinigus tonomis gertų kavą...o kitiems, vadinas, negalima, nors jie nemokamai daug darbų padaro. Fu, koks bjaurus dalykas tas lietuviškas pavydas.
Genadijus Juškus Sartausko    Ant, 2020-07-28 / 16:20
Tai "pociuvienei" neišeis kailinių nusipirkti anei kostiumėlio naujo, nei šampano? pz pz pz
Daiva    Ant, 2020-07-28 / 16:32
Nereikia bendruomenėms išvis dalinti jokių pinigų, nes viskas prabaliavojama, praekskursaujama arba už projektines lėšas sutvarkomos pirmininkų ar jų giminaičių sodybos, pirtelės ir pan., o po 5 metų viskas gražiai nusavinama. Projektai turėtų būti skirti darbo vietų kūrimui, o ne "pravalgymui".
Birutė Rutkauskaitė    Ant, 2020-07-28 / 20:10
Birutė Rutkauskaitė aš manau, kad NVO atlieka ar turėtų atlikti BET kokių profesionalų darbą, patys nebūdami profesionalai tų jų apsiimtų kuruot-rūpintis veiklų...kad suprast kas yra kas ir kodėl-NVO turi samdytis ekspertus...už kokius pinigus ir kodėl ????kažkoks iškreiptas dubliavimas ar pan..
Genadijui Juškui Sartauskui    Ant, 2020-07-28 / 20:22
ponia Antupauske, jei pati vaikštai nutrintom timpom, negailėk, kad kiti žmonės gražiai atrodo. O šiaip tai pati baik gerti iki apsivėmimo, negražu :(
Daivai    Ant, 2020-07-28 / 20:28
Nereikia spręsti pagal savo sugedimo laipsnį- bendruomenės negauna tiek lėšų, kad galėtų sodybas remontuoti , o jei jūs taip darėte, tai nemanykite, kad kiti taip daro!
Daivai    Tre, 2020-07-29 / 14:19

In reply to by Daiva

Nesiplėtokim po visą Lietuvą, pasakykit konkretų atvejį Šiauliuose, Šiaulių rajone, o tai kai kaimo bobutė - kažkur kažką girdėjau, bet kur ir apie ką nežinau, bet gandus platinu.
Įtartina    Ant, 2020-07-28 / 22:34
Keista, kažkokia ypatingai įslaptinta programa, o turėtų būti vieša. Kas suteikė tokią išimtinę teisę, kad projektus vertintų bendruomenių taryba, kurioje sėdi ir patys tų projektų teikėjai?
Įtartinam    Ant, 2020-07-28 / 22:50
Projektus teikia ne tik bendruomenės, teikia NVO, netgi VŠĮ, taip pat miesto tarybos nariai. O jums neįtartina, kad projektus teikia miesto tarybos nariai ir miesto tarybos nariai juos vertina?
to įtartina    Tre, 2020-07-29 / 07:58
Socminas skiria lėšas būtent bendruomenėms-bendruomeniškumui skatinti. Tai kas tas lėšas turėtų skirstyt? Gal vien politikai? Jie taip pat dalyvauja skirstyme. Blogai, kad žmonės, neturėdami net menkiausio suvokimo, rašo komentarus!
Akivaizdu    Tre, 2020-07-29 / 08:27
Sėdi penki tarybos nariai ,,užrištomis" burnomis ir bando aiškinti viso miesto bendruomeninėms organizacijoms apie bendruomeniškumą ir viešumą... Fui
p.Daiva    Tre, 2020-07-29 / 10:54
Gal galėtumėt paviešinti kokį konkretų atvejį, vietoj to, kad šmeižtumėt visas bendruomenines organizacijas?
Nu nu    Ket, 2020-07-30 / 18:52
Juk jau nebėra Šiaurės Kolegijos,juk licenzijos tai nebeturi,tai kaip čia yra? Jie yra visai ne visuomeninė įstaiga,o Dromanto asmeninė,tai prie ko jis ir tie projektų pinigai jam? Kiek jis čia vaidins poną ant visų? Jam nebepriklauso bendruomenių pinigai. Ponas S. Stasiunai ar to nežinote? O gal ir Jums kai kas byra? Čia mano nuomonė... Jei nebūtų Dromantui užuovėjos Savivaldybėje,tai ir negautų.
Nu nu    Ket, 2020-07-30 / 18:54
Juk jau nebėra Šiaurės Kolegijos,juk licenzijos tai nebeturi,tai kaip čia yra? Jie yra visai ne visuomeninė įstaiga,o Dromanto asmeninė,tai prie ko jis ir tie projektų pinigai jam? Kiek jis čia vaidins poną ant visų? Jam nebepriklauso bendruomenių pinigai. Ponas S. Stasiunai ar to nežinote? O gal ir Jums kai kas byra? Čia mano nuomonė... Jei nebūtų Dromantui užuovėjos Savivaldybėje,tai ir negautų.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.