Paskubėjo: tekstilės konteinerių greitai ir vėl neliks

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Žalias konteineris tekstilės atliekoms prie prekybos centro Medelyne dažnai stovi perpildytas.
Šiauliuose keliolikoje miesto vietų buvo pastatyti nauji žali konteineriai, skirti tekstilės atliekoms. Jais pasidžiaugė ir miesto Savivaldybė. Tačiau labai greitai šie konteineriai prisipildė, apaugo maišeliais ir tapo papildomais atliekų sąvartynais. Konteinerius pastačiusi atliekų surinkimo įmonė „Ecoservice projektai“ žada juos ir vėl susirinkti, nes nesusikalbėjo su Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centru.

Paskubėjo pastatyti konteinerius

Nauji žali ne itin dideli konteineriai skirti tekstilės atliekoms – drabužiams, avalynei, diržams, rankinėms, patalynės užvalkalams, užuolaidoms. Pastatyti, kaip pažangus dalykas, jie greitai tapo nepatraukliais taršos židiniais – konteineriai prisipildė, o gyventojai maišelius su atliekomis ėmė krauti šalia. Pasiteiravus atliekų tvarkymo įmonės „Ecoservice projektai“ regiono atliekų surinkimo administravimo vadovės Orintos Vainutytės, kodėl laiku neištuštinami naujieji konteineriai, paaiškėjo, kad jie greit bus ir vėl nukelti.

O. Vainutytė paaiškino, kad pastatę mieste 19 konteinerių tekstilei, nesitikėjo, kad jų poreikis bus toks didelis. Pirmą kartą konteineriai buvo ištuštinti po dviejų savaičių, pastaruoju metu buvo ketinama juos iškrauti kas savaitę, nors pati vadovė pripažino, kad konteineriai užsipildo per porą dienų. Tikėtasi, kad toks didelis poreikis susijęs su tuo, kad keičiasi sezonas, žmonės atsikrato praėjusio sezono nebereikalingais daiktais arba buvo jų sukaupę iš anksčiau.

„Mums nepavyko pasirašyti sutarties su ŠRATC'u, tai tie konteineriai greitai bus nuimti. Bus skelbiamas konkursas, gal bus kiti konteineriai. Derinamos vietos, kalbamės su prekybos centrais, gal kai kurie iš jų sutiktų tuos konteinerius prisiimti“, – sakė įmonės atstovė.

Tai, kad pastatyti konteineriai prisipildė per porą dienų, įrodo, koks didelis poreikis jiems mieste yra. Konteinerius įmonė nupirko ir pastatė savo lėšomis, taip pat neatlygintinai juos ištuština, kad galėtų susitvarkyti su tekstilės atliekomis ir jas panaudoti antriniam panaudojimui. Taip būtų sumažintas atliekų kiekis, patenkantis į sąvartyną.

Jei ŠRATC skelbs konkursą, įmonė ketina dalyvauti. Jei konkursą pavyktų laimėti, tekstilės konteineriai vėl sugrįžtų į savo vietas.

„Taip gavosi. Aš galvojau, kad čia viskas daug paprasčiau. Paskubėjome išstatyti konteinerius. Teisininkų buvo įvertinta, kad pagal galiojančią sutartį su ŠRATC'u taip negalime daryti“, – kalbėjo O. Vainutytė.

Tekstilė – ne tik atlieka, bet ir žaliava

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Žilvinas Šilgalis priminė, kad atliekos turi būti tvarkomos teisingai – pagal galiojančias sutartis ir įstatymus.

„Realiai „Ecoservice“ yra atliekų vežėjai, ne tvarkytojai. Jie parengė susitarimą, kurį siūlė mums pasirašyti. Teisininkai jį peržvelgė ir paaiškino, kad pasirašyti jo negalime, todėl aš ir nepasirašiau. O jie padarė veiksmus, net nesulaukę susitarimo pasirašymo. Tvarka galioja ir jos turime laikytis“, – aiškino centro vadovas.

Jis tikino, kad dirbti įmone gali tik sutarties rėmuose. Leisdami daryti kažką papildomai būtų neteisūs ir galėtų sulaukti skundų. Ž. Šilgalis priminė, kad tekstilė – ne tik atlieka, bet ir žaliava, kuri gali būti panaudojama. Gal yra ir daugiau norinčių tokią žaliavą tvarkyti? Privalu skelbti konkursą, pasirinkti atliekų tvarkytoją , kuris galės įstatymų numatyta tvarka teikti paslaugas, kad tekstilės atliekos nepatektų į sąvartyną.

Dabar jos keliauja į buitinių atliekų konteinerius ir yra atvežamos į sąvartyną arba išvežamos deginti. Direktorius pripažįsta, kad tai nėra teisingas ir geras tokių atliekų šalinimo būdas.

„Jeigu tik yra iniciatyvų, mes ieškosime būtų, kaip tas atliekas galima tvarkyti teisingai. Jeigu „Ecoservice“ norės tai daryti, tai ir galės, tik nustatyta tvarka“, – užtikrino Ž. Šilgalis.

Susijusios naujienos