Naujuoju Latvijos prezidentu išrinktas E. Levitas

EPA-ELTA nuotr.
Naujasis Latvijos prezidentas E. Levitas.


Trečiadienį Latvijos Saeima (parlamentas) jau pirmu bandymu išrinko naująjį šalies prezidentą – juo tapo Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) teisėjas Egilas Levitas. Jo kandidatūrą per atvirą balsavimą parėmė 61 parlamentaras.
Į valstybės vadovo postą pretendavo trys kandidatai – E. Levitas, ombudsmenas Juris Jansonas ir Saeimos deputatas Didzis Šmitas.
E. Levito kandidatūrą iškėlė valdančioji koalicija, J. Jansono – Latvijos valstiečių sąjunga, D. Šmito – koalicinės partijos "Kam priklauso valstybė" vadinamoji vidaus opozicija.
Pagal Latvijos konstituciją, prezidentą renka ne visi piliečiai, o tik parlamento deputatai. Kandidatą turi paremti mažiausiai 51 parlamentaras iš 100. Valstybės vadovas atlieka tik reprezentacines funkcijas, visa vykdomoji valdžia priklauso vyriausybei, o įstatymų leidžiamoji – parlamentui. Vienas ir tas pats asmuo gali eiti prezidento pareigas ne daugiau kaip dvi kadencijas (iš viso - aštuonerius metus).
Dabartinio Latvijos prezidento Raimondo Vėjuonio įgaliojimai baigiasi šių metų liepos mėnesį. Anksčiau jis pranešė, kad nesieks antros kadencijos.
 

Susijusios naujienos