Pasaulio teisuolių skverui pinigų nebeliko

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Praėjusių metų rugsėjo 23 dieną Ežero ir Trakų gatvių sankryžoje, prie paminklo, žyminčio Antrojo geto vietą, prisimintos Holokausto aukos. Tikėtasi, jog kitais metais Lietuvos žydų genocido diena bus minima sutvarkytame memorialiniame meniniame komplekse.
„Aš jau buvau tikras, kad po Naujų metų prasidės paruošiamieji darbai“, – apie Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų sutvarkymą sako Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis. Bendruomenę pribloškė iš Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktoriaus Antano Bartulio gautas atsakymas, jog dėl Savivaldybės biudžeto lėšų stygiaus darbų konkursas nutrauktas.

Netikėta žinia

Idėją įamžinti Pasaulio teisuolius Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis iškėlė dar prieš ketverius metus.

Šiaulių miesto savivaldybės paskelbtą Pasaulio teisuolių skvero meninės idėjos konkursą 2019 metų vasarą laimėjo dizaineris Adas Toleikis, projektą rengęs kartu su architekte Ilona Vozbutiene.

Praėjusių metų kovo mėnesį Savivaldybėje buvo pristatyti projektiniai pasiūlymai. Projektas „Jungtis“ turėjo simbolizuoti žydų ir lietuvių tautų jungtį.

Praėjusių metų Savivaldybės biudžete buvo skirtos lėšos projektui įgyvendinti – per 200 tūkstančių eurų.

Praėjusių metų rugsėjį, minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, S. Kerbelis vylėsi, jog 2021 metais į minėjimą jau bus galima rinktis Pasaulio teisuolių skvere – atrodė, kad kliūčių projektui įgyvendinti nebėra.

Tai patvirtino ir 2020 metų spalį raštu gautas Administracijos direktoriaus A. Bartulio atsakymas į bendruomenės užklausą: „Šiuo metu yra rengiami Pasaulio teisuolių skvero (Ežero g. 18, Šiauliai) ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo rangos darbų konkurso dokumentai. Planuojama, kad konkursas bus paskelbtas šių metų gruodžio mėnesį“.

Metų pradžioje S. Kerbelis dar kartą kreipėsi į Administracijos direktorių.

Šį kartą gautas atsakymas pribloškė: „Informuojame Jus, kad dėl Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto lėšų stygiaus, Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo darbų konkursas yra nutrauktas. Pasaulio teisuolių skvero ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo darbus planuojama vykdyti 2022 metais. Atsiradus papildomam finansavimui, minėto projekto darbai būtų vykdomi 2021 metais.“

„Žinoma, dabar viską bandys nurašyti „ant pandemijos“, bet manau, žaidimus žaidžia. Juk buvo pinigus skyrę tam reikalui. Sakė, tie pinigai jau nejudinami, bet matomai perkėlė Nakvynės namams ar dar kažkam, kur sumos užaugo stebuklingu būdu“, – svarsto S. Kerbelis.

Bendruomenės pirmininkas stebisi, kad apie šį sprendimą nebuvo informuota visuomenė. Jo teigimu, jei pats nebūtų nusiuntęs rašto su klausimu, iki šiol oficialiai nežinotų apie priimtą sprendimą.

Žinia, kad Pasaulio teisuolių skverui Šiaulių savivaldybės biudžete pinigų neužteko, S. Kerbelis pasidalijo ir savo feisbuko paskyroje.

Bendruomenės pirmininką nustebino, jog pirmasis sureagavęs Tarybos narys Gintautas Lukošaitis „nuramino“: „Taigi ne taip, pinigai skirti 200 tūkst. Procesas prasidės, priklauso, kada įvyks konkursas“. Paaiškėjo, kad Tarybos narys apie šį sprendimą irgi nebuvo girdėjęs – paprašė persiųsti Administracijos direktoriaus raštą.

S. Kerbelis dėl nutraukto konkurso jaučiasi labai nusivylęs: „Tiek metų turime vos ne nugara įsirėmę stumti. Iš pradžių stumti, kad paskelbtų konkursą pačiai idėjai. Paskui turėjome nuolat raginti, kad Savivaldybė teisinę pusę paruoštų. Susidaro įspūdis, kad tik žydams rūpi Lietuvos įvaizdis. Visiems turi rūpėti, o pirmiausia – Šiaulių miesto tarybai, kuri išrinkta žmonių. Garantuotai sausio 27 dieną (Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną – red.) visi rašinės postus, kaip jie susirūpinę, kad nepasikartotų, kad prisimena, bet kai reikia realiai parodyti, kad rūpi, lengva ranka nubraukia ir pasako: „Nėra pinigų“.

S. Kerbelis dėl susidariusios situacijos išsiuntė laiškus Šiauliuose išrinktiems Seimo nariams – laukia jų reakcijos.

Jei niekas nesikeis, bendruomenės pirmininkas svarsto pasibaigus karantinui skvere įkasti surūdijusį vamzdį ir uždėti plakatą, skirtą Šiaulių miesto savivaldybės „teisuoliams“.

Tuščios kalbos

„Jei netikėčiau, nebūčiau nė pradėjęs“, – apie prieš keletą metų kilusį sumanymą pagerbti Pasaulio teisuolius ir getų aukas sako S. Kerbelis.

Bendruomenės pirmininkas geru žodžiu mini tuometę miesto vyr. architektę Rasą Budrytę, kuri entuziastingai priėmė idėją, suprato jos reikšmę ir pritarė.

„Kai jos neliko, vėl reikėjo raginti ir raginti. Visi postringauja, kaip svarbu, kad visas pasaulis žinotų, kiek buvo teisuolių. Iš tikrųjų tie žmonės yra tiek daug nusipelnę, ir tiek mažai jiems pagarbos skiriama“, – sako S. Kerbelis.

Bendruomenės pirmininkas negaili gerų žodžių projektui „Jungtis“ ir jo autoriui A. Toleikiui, kuris konsultavosi, įsiklausė į prašymus, viską atliko laiku.

Projekte buvo numatyta įamžinti Šiaulių regiono Pasaulio teisuolius, pripažintus Jad Vašem instituto.

Turėjo būti įamžinta per 160 pavardžių, palikta vietos ir papildymui, jei atsirastų naujų liudijimų.

Memorialinis meninis kompleksas žymėtų ir abiejų getų vartų vietas.

„Politikų kalbos tuščios, visi mero pasikvietimai pietums geto kalinių yra piaras. Matomai tiek terūpi Šiaulių ir Lietuvos įvaizdis, tik gražios kalbos, o realybė visai kitokia. Reikia ieškoti ne pasiteisinimų, o galimybių. Labai nesmagiai prasidėjo metai iš šio taško žiūrint. Pandemijos yra pandemijos, niekada nereikia visko plakti į vieną krūvą, nes visada galima „ant kažko“ nurašyti, rasti pateisinimą. Jei žadėjo nebeskirti tų lėšų, tai galėjo turėti drąsos pasakyti. Pasirodė, kad žodis nieko vertas“, – sako S. Kerbelis.