
Naujausios
Norvegijoje – ir darbas, ir namai
Prieš šešerius metus kelmiškiai Laima ir Laimonas Montvilai su dviem mažomis dukrelėmis patraukė į Norvegiją. Šiandien šeima turi nuosavą būstą netoli Oslo esančiame turistų lankomame Drobako mieste.
Laima dirba pagal specialybę buhaltere apskaitininke. Vyras sukūrė savą verslą. Dukros sėkmingai adaptavosi svetimoje šalyje. Kelerius metus nuotoliniu būdu mokėsi ir Lietuvos mokykloje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Grįžti smagu, išvažiuoti liūdna
Kaip ir daugelis emigrantų, Laima ir Laimonas Montvilai grįžo į Kelmę aplankyti savo tėvų. Trys savaitės atostogų baigia prabėgti. Liūdna palikti tėvynę ir tėvus, su kuriais sieja stiprus ryšys, tačiau jaunos šeimos gyvenimas – jau Norvegijoje.
Jie pardavė Šiauliuose turėtą nekilnojamąjį turtą. Pinigų reikėjo pradiniam įnašui, kad galėtų gauti banko paskolą ir įsigyti būstą Norvegijoje.
Laima baigė kolegiją, kur įgijo buhalterės apskaitininkės specialybę. Laimonas – statybininkas restauratorius. Jauna šeima įsikūrė Šiauliuose. Laima dirbo centriniame pašte. Laimonas važinėdavo uždarbiauti į Švediją, vėliau – į Norvegiją.
Moteris neslepia, kad buvo sunku. Vyras išvažiuodavo porai mėnesių. Ji likdavo su mažomis dukrelėmis. Reikėdavo prižiūrėti sodą. Guodė tik tai, kad šeima nejautė materialinių nepriteklių.
Gyvenimas apsivertė 2010-aisiais. Pašte po reorganizacijos Laima neteko darbo. Prisiregistravo Darbo biržoje. Laimonas tuo metu dirbo statybose Norvegijoje. Kartą jį pastebėjo baldų surinkimo įmonę turintis suomis: „Tu – sumanus, labai organizuotas. Gal norėtum pereiti dirbti pas mane? Rinkti virtuvės baldus.“
Laimonas nusprendė pabandyti. Statybos Norvegijoje dažniausiai susijusios su baldų rinkimo verslu. Mat pastačius naują namą virtuvėje sumontuojami baldai ir visa įranga. Baldus firma, kurioje įsidarbino, vežėsi iš Danijos.
Laima su dukromis nuvažiavo aplankyti vyro. Kai Laimonas jas pasiėmė iš oro uosto, važiuojant pro Vinterbro miestelį su karuselėmis, Laimai šovė į galvą spontaniška mintis: „Kaip smagu būtų šioje vietoje gyventi!“
Mintis buvo pranašiška. Pirmas susirastas jaunos šeimos butas buvo kaip tik šalia tų karuselių.
Atvykus pas vyrą, teko pabendrauti ir su jo darbdaviu suomiu, vedusiu lietuvaitę. Jis ragino atvažiuoti į Norvegiją visam laikui. Žadėjo padėti susirasti būstą ir darbą, susitvarkyti formalumus.
Šiandien jauna moteris prisimena, jog apsispręsti buvo labai sunku.
Vyro darbdavys padėjo užregistruoti vyresniąją dukrą Medą į mokyklą. Surado laikiną prieglobstį, kol išsinuomos butą. Padėjo susitvarkyti formalumus, kad Norvegijoje būtų pripažintas Laimos diplomas, užsiregistruoti tenykštėje darbo biržoje.
Nejautė diskriminacijos
Laima prisimena, kad dukros adaptavosi labai greitai. Keturias klases Šiaulių Aukštabalio mokykloje baigusi Meda mokykloje iš pradžių bendravo anglų kalba. Anglų kalbos mokytoja jai labai daug padėjo.
Vėliau mergaitei buvo surasta lietuvė norvegų kalbos mokytoja.
Mažoji Mantė pusmetį praleido namuose su mama. Paskui pradėjo lankyti parengiamąją klasę.
Pakankamai dėmesio sulaukė ir pati Laima. Darbo birža ją pasiuntė į norvegų kalbos kursus. Po kursų gavo praktikos vietą mokykloje. Čia dirbo administracinį darbą. Už šį darbą jai mokėdavo stipendiją.
Po norvegų kalbos kursų lietuvaitė pasiųsta ir į buhalterinės apskaitos kursus. Per porą mėnesių kuratorė pastebėjo, jog Laima jau galėtų dirbti. Jai pasiūlyta praktikos vieta nedidelėje sūrių gamyklėlėje. Pasibaigus praktikai, išlaikė egzaminą ir buvo įdarbinta apskaitininke toje pačioje įmonėlėje. Vedė įmonės parduotuvių apskaitą.
Sumažėjus apyvartai, įmonėlė mažino etatų. Teko ieškotis kito darbo. Laima siuntė gyvenimo aprašymus, ėjo į pokalbius dėl darbo. Po mėnesio įsidarbino apskaitininkės asistente gėles auginančioje įmonėje.
„Svarbiausia, kad gavau šimtaprocentinio darbo. Tai labai padėjo gauti banko paskolą būstui, – džiaugiasi ponia Laima. – Daug lėmė geros ankstesnio darbdavio rekomendacijos.“
Jauna moteris pasakoja, jog Norvegijoje niekuomet nepajuto diskriminacijos. Buvo nusiteikusi dirbti bet kokį darbą, kad ir valytoja. Bet sutikti norvegai ragino: „Eik pirmyn. Nesutik dirbti ne pagal specialybę. Juk turi diplomą.“
Savi namai ir savas verslas
Prieš porą metų Montvilai nusipirko 100 kvadratinių metrų butą netoli Oslo esančiame Drobako miestelyje.
Butas, kurį nuomojosi Vinterbro miestelyje, mergaitėms paaugus, tapo per mažas. Be to, nusprendė, jog geriau gyventi nuosavame būste negu nuomotis – ir nuoma, ir paskolos įmoka panašaus dydžio.
Drobako miestelis – labai mėgstamas turistų. Čia daug kultūros paveldo objektų, yra sena pilis. Graži gamta: žaliuoja miškeliai, golfo aikštynai, tolumoje matosi fiordai.
„Matyt, tai lėmė, kad nekilnojamasis turtas čia labai brangus, – pasakoja ponia Laima. – Jeigu būstą būtume pirkę atokiame kaimelyje, būtume mokėję pigiau. Tačiau nesinorėjo apsigyventi toli nuo darboviečių ir dukrų mokyklos. Jas tenka vežioti į būrelius. Meda žaidžia tinklinį, Mantė – rankinį.“
Laimonas kasdien 25 kilometrus važinėja į darbą Osle. Laima turi darbą už 18 kilometrų esančiame miestelyje.
Anksčiau, kol baldų surinkimo įmonėje Laimonas dirbo samdytu darbininku, būdavo sunkiau. Į darbą tekdavo išvažiuoti šeštą ryto, kad nepatektų į spūstis ir nepavėluotų.
Dabar Laimonas į darbą gali nuvažiuoti ir vėliau, nes sukūrė savo verslą. Padirbėjęs baldų surinkimo įmonėje, nusprendė, jog ir pats galėtų įkurti panašią įmonę. Kooperavosi su kitu lietuviu ir prieš pusmetį pradėjo savo veiklą. Dabar lietuvių įmonėje darbo turi dar aštuoni lietuviai baldų surinkėjai.
Laimonas – žemaitiškai atsargus, neskuba girtis: „Kai esi samdytas darbininkas, į darbą eini lyg robotas. Atlieki savo operaciją ir viskas. Dabar reikia kasdien sukti galvą, kad pakaktų darbo. Nors darbininkams nebus ko veikti, vis tiek jiems turėsiu mokėti už septynias ir pusę valandos darbo per dieną. Tokia Norvegijoje tvarka. Sudėtinga ir mokestinė sistema. Jei pavėluoji, kokią dieną, kapsi baudos.“
Nors Norvegijoje nemaži komunaliniai mokesčiai, brangus maistas, tačiau jauna šeima sako, jog nereikia skursti. Atlyginimų užtenka ir tūkstančio eurų paskolai, ir tokio pat dydžio mokesčiams už komunalinius patarnavimus, ir kelionėms, ir bendrauti su giminėmis bei draugais.
Montvilos pasiilgsta Lietuvos, čia likusių artimųjų. Paklausta, ar kada nors sugrįš į Lietuvą, Laima sako niekuomet neatmetanti tokios galimybės. Juk silpsta čia likusių jos mamos ir vyro tėvų sveikata.
Nepamiršti gimtosios kalbos skatina ir savo dukras. Jaunesnioji Mantė Norvegijoje pradėjo lankyti mokyklą. Kad išmoktų bent skaityti ir rašyti lietuviškai, mama ją užrašė ir į lietuvišką mokyklą Šiauliuose. Mergaitė nuotoliniu būdu baigė ir lietuvišką pradinę mokyklą.
Kurį laiką nuotoliniu būdu Lietuvoje mokslus tęsė ir vyresnioji Meda.
Abi mergaitės su močiutėmis ir seneliu kalbasi lietuviškai. Nors tarpusavyje kartais pradeda kalbėtis norvegiškai.
Asmeninės nuotr.
Montvilų šeima gyvenimą kuria Norvegijoje.
Montvilų dukros Meda ir Mantė lengvai adaptavosi svetimoje šalyje.