Nelaimė nuotykių parke

Nelaimė nuotykių parke

Nelaimė nuotykių parke

Kelmės rajono Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinės mokyklos šeštokei paskutinis skrydis „Lokės pėdos“ nuotykių parke buvo lemtingas. Mergaitei lūžo blauzdikaulis. Parko darbuotojai ir mokytojai tvirtina, jog nelaimė įvyko dėl pačios trylikametės neatsargumo. Mergaitės tėvai ir artimieji, ekskursijon išleidę sveiką vaiką, o sulaukę traumuoto, stebisi, kaip galima kaltinti nepilnametę, kurią patikėjo suaugusiųjų globai.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Nelaimė

Ekskursijon į „Lokės pėdos“ nuotykių parką, esantį Jonavos rajone, važiavo 15 Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinės mokyklos mokinių. Dešimt šeštokų ir penki vyresni. Vaikus lydėjo dvi mokytojos Stasė Balskuvienė ir Irena Zalepūgienė.

Mokytojos sako, jog kelionė į „Lokės pėdą“ pasirinkta, nes ten vykti labai norėjo vaikai. Jie paskaitė gerus atsiliepimus ir intriguojančią reklamą internete. Mokinius masino 2,5 — 15 metrų aukštyje įrengtos kliūčių ir skrydžių trąsos. Tačiau niekas nesitikėjo, jog vienas toks skrydis jų bendramokslei bus nelaimingas.

Parke viskas vykę sklandžiai. Viena mokytojų stovėjusi prie trasų pradžios, kita sutikdavusi vaikus, pasibaigus trasai. Po pustrečios valandos pramogų mokytojos liepusios vaikams eiti į autobusą. Tačiau mergaitė panoro dar kartą patirti skrydžio lynu džiaugsmą. Tuo metu trasoje dar buvo jos klasiokas. Mergaitė, matyt, nepagalvojo, jog jis nespės pasitraukti, sako atsitrenkusi į berniuką ir pajutusi baisų skausmą kojoje.

Greitosios pagalbos nekvietė

Viena mokytojų nuskubėjo prie mergaitės, kita — į medicinos punktą kviestis pagalbos. Pasak mokytojų, prie nukentėjusiosios atėjęs instruktorius apžiūrėjo mergaitės kojos sąnarį. Mat išnirimai ir patempimai — dažniausiai nuotykių parke patiriamos traumos. Nuo nelaimingų atsitikimų parko lankytojai apdraudžiami.

Instruktorius nunešęs mergaitę į medicinos punktą. Ten jai ant kojos užpurkšta šaldančių vaistų. Instruktorius pataręs vežti namo. Į savo rajoną, pas savus gydytojus. Tačiau auklėtoja Stasė Balskuvienė reikalavusi medikų pagalbos, nes kelias nuo Jonavos iki Užvenčio — tolimas. Tuomet instruktorius palydėjęs užventiškius iki Jonavos ligoninės.

Ligoninės medikai be entuziazmo sutiko ligonę iš tolimo Žemaitijos rajono. Nesą budinčio gydytojo. Mergaitei pasiūlė tik įtvarą ir suleisti nuskausminančių vaistų. Tačiau jai tuo metu neskaudėjo. Vaistų trylikametė atsisakiusi.

Auklėtoja vis dėlto nusprendusi palaukti gydytojo. Kai jis atėjo, reikalavo, kad traumą patyrusiai mokinei būtų peršviesta koja ir suteikta pagalba. Mergaitei nustatytas įstrižinis blauzdikaulio lūžis. Koja sugipsuota.

Vaikai užsinorėjo į „Megą“

Ekskursantus lydėjusios pedagogės pasakoja, jog vaikai kantriai laukę, kol klasiokę apžiūrėjo gydytojai ir suteikė jai pagalbą. Grįždami iš Jonavos jie norėję užsukti į „Megos“ prekybos centrą. Mat kai kurie buvo ištroškę ir alkani. Susižalojusios jų klasiokės paklausta, ar ji sutiks kitų ekskursantų palaukti. Mergaitė sutikusi. Su ja autobuse, mokytojų teigimu, likęs vairuotojas.

Tačiau kol po prekybos centrą pasklidę vaikai sugrįžo, praėję nemažai laiko. Susižalojusiai trylikametei vėl pradėjo skaudėti koją. Mergaitė pati skambino auklėtojai. Auklėtoja sugrįžo, bet apsidairiusi, jog autobuse nėra vaikų, vėl išėjo į prekybos centrą jų ieškoti.

Tai, kad sužalota jų dukra buvo palikta autobuse, labiausiai papiktino jos tėvus ir tetą Antaniną. Jų nuomone, mergaitę reikėjo kuo skubiausiai vežti namo. Jeigu kiti vaikai taip norėjo užsukti į „Megą“, auklėtoja galėjusi informuoti tėvus, jie patys būtų atvažiavę dukros parsivežti iš Kauno.

Kai autobusas su ekskursantais grįžo į Užventį, sužalotos mergaitės pasiimti atvažiavo mama. Ji atrodžiusi labai blogai. Buvo pakilusi temperatūra. Naktį nemiegojo, blaškėsi.

Kitą dieną tėvai dukrą vežė į Šiaulius, pas gydytojus traumatologus. Šie patvirtino, jog lūžęs blauzdikaulis. Jeigu kaulai gerai sugis, mergaitė po kurio laiko galės pakilti iš lovos. Jeigu ne, teks atlikti operaciją — sukabinti kaulus strypais.

Visos šeštokės atostogos — sugadintos. Judriai trylikametei kiauras dienas gulėti lovoje — tikra kančia. Be to nuo gulėjimo svaigsta galva. Tėvai baiminasi, jog kažkas negerai ir inkstams.

Tėvai turi žinoti, kur išleidžia vaikus

Į redakciją kreipėsi Pakruojo rajone gyvenanti trylikametės teta Antanina. Tėvai nebūtų viešinę nelaimės. Bijojo užpykinti mokytojus. Mokyklą turės lankyti dar trys jų vaikai. Tačiau mergaitės tetos įsitikinimu, apie vaikų saugumą ekskursijose viešai kalbėti būtina. Tėvai turi žinoti, kur išleidžia vaikus ir kas atsakingas už jų saugumą.

Pakruojo rajone, kur gyvena moteris, vaikai prieš vykdami į ekskursiją tėvams parneša lapą, kuriame surašyta visa ekskursijos programa. Tėvai savo parašu turi patvirtinti, jog sutinka išleisti vaiką. (Beje, to reikalauja ir Švietimo ir mokslo ministro įsakymu patvirtintas Vaikų turizmo renginių organizavimo aprašas — R.M.)

Koją nulūžusios mokinės, o tikriausia, ir daugelis kitų tėvų nė nenutuokia, kas yra ta „Lokės pėda“ ir kokiomis sąlygomis vaikai ten pramogauja. Kas būtų, jeigu vaikas kristų iš penkiolikos metrų aukščio? Kur tuo metu buvo instruktoriai, kad nepastebėjo, jog trasoje yra du vaikai? Kodėl nepakviesta greitoji medicinos pagalba? Ar turėjo teisę sužalotą vaiką nešioti ir judinti medicininio išsilavinimo neturintys žmonės? O jeigu mergaitei būtų pažeistas stuburas?

Šiuos mergaitės tetos Antaninos klausimus „Šiaulių kraštas“ peradresavo nuotykių parko “Lokės pėda“ instruktoriui Tomui Riaubiškiui. Jis patikino, jog instruktoriai privalo prižiūrėti tik geltonąją treniruočių trasą, kurioje parko lankytojai apmokomi. Po kitas parko vietas vaikščiojantys tik epizodiškai arba tuomet, kai pakviečia pagalbon.

Ar parke susižalojusiai užventiškei nepriklauso draudimo išmoka? Instruktorius Tomas Riaubiškis tikina, jog ne. Mergaitė susižalojo ne dėl parko techninių nesklandumų, o todėl, kad pati neva nesilaikiusi saugumo taisyklių, kurios buvusios išdėstytos per instruktažą. Trasoje tegali būti vienas žmogus. Ji leidosi lynu, nors trasoje dar buvo berniukas.

Tačiau draudimo „Ergo Lietuva“ Jonavos agentūros darbuotoja “Šiaulių kraštui“ paaiškino, jog tėvai vistiek galėtų kreiptis į draudimo bendrovę ir detaliau ištyrus aplinkybes, galbūt gautų išmoką. Darbuotoja pati pažadėjo susisiekti su mergaitės tėvais.

„Visi sako, jog mano dukterėčia pati kalta. Kaip galima kaltinti nukentėjusį, nepilnametį vaiką? Juk už jį atsakingi suaugę, “ — negali suvokti Antanina.

„Kas apgins mokytoją?“

Tokį klausimą iškėlė „Šiaulių krašto“ pakalbintos vaikus į ekskursiją lydėjusios Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinės mokyklos mokytojos Stasė Balskuvienė ir Irena Zalepūgienė.

Mokytojos įsitikinusios, jog jos padarė viską, kas įmanoma, kad padėtų traumą patyrusiai auklėtinei. Ir esą skaudu, kai joms dar priekaištaujama.

„Kodėl aš turiu rinkti iš vaikų pinigus? Juk nesu nei finansininkė, nei buhalterė. Rūpintis bilietais į parką. Imtis atsakomybės už svetimus vaikus. Sugaišti keliolika valandų savo laiko lydėdama mokinius į ekskursiją? Atsitikus nelaimei, vežti svetimą vaiką pas medikus, patirti stresą. Gaišti savo atostogų laiką, aiškindamasi dėl mergaitės traumos. Kodėl? — klausė šeštokų auklėtoja Stasė Balskuvienė.

Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinės mokyklos direktorė Genė Pulkienė redakcijai užtikrino, jog mokytojos nėra kaltos dėl atsitikusios nelaimės, o mergaitei susižalojus, atliko viską, kas buvo jų valioje.

„Nemanau, kad mokytojos ir mokykla šioje situacijoje labai nusižengusios, — “Šiaulių kraštui“ teigė Šiaulių apskrities viršininko administracijos Valstybinės švietimo priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Skaidra Mockevičienė. — Žinoma, būtų geriau, jei mergaitei susižalojus, būtų pakviesta greitoji medicinos pagalba, kad ji po medikų suteiktos pagalbos tuoj pat būtų vežta namo.“

Specialistė sakė puikiai suprantanti įskaudintus tėvus ir stebėjosi, kad apie įvykį mokykla nepranešė Valstybinės švietimo priežiūros skyriui. Tokiais atvejais, paprastai, sudaroma komisija. Jeigu trauma — sunki, komisijoje dalyvauja valstybinės švietimo priežiūros skyriaus atstovas. Jeigu nesunki, trijų žmonių komisiją įvykio aplinkybėms tirti turi sudaryti mokyklos vadovas. Į komisiją būtina įtraukti vieną iš nukentėjusio vaiko tėvų arba jo atstovą. Toks tyrimas galėtų padėti išspręsti iškilusį konfliktą.

citata: „Visi sako, kad mano dukterėčia pati kalta. Kaip galima kaltinti nukentėjusį nepilnametį vaiką?“

SKRYDIS: Skrydžio trasa. Vaikų patį mėgstamiausią atrakcioną prižiūri mokytoja. Šioje trasoje susižalojo trylikametė. Mokytojos tuomet jau nebuvo, nes vaikams buvo liepta baigti pramogas ir eiti į autobusą. 

Stasės BALSKUVIENĖS albumo nuotr.

ATOSTOGOS: „Lokės pėdos“ nuotykių parke mergaitė iš Užvenčio patyrė skaudų nuotykį, kuris sugadino vasaros atostogas. Jos teta ir krikšto motinėlė Antanina negali susitaikyti su mintimi, jog už mergaitės patirtą traumą niekas neatsakingas. 

Autorės nuotr.

NUOTYKIAI: „Lokės pėdos“ nuotykių parke vaikai medžioja ekstremalius nuotykius. Tik ar jie čia tikrai saugūs?