
Naujausios
Negalia guldoma ant „Sodros“ grindų
Kelmiškis neregys Ričardas Kučinskas puse etato dirba masažuotoju Aklųjų ir silpnaregių centre. 42 metų vyras padeda kitiems likimo draugams, savo lėšomis tobulina masažuotojo įgūdžius.
Tačiau dėl nuo sausio atsiradusių „Sodros“ grindų Ričardas gali netekti darbo. Kadangi „Sodrai“ reikia mokėti už visą etatą, kaupiasi skola. Mat, „Sodros“ grindys negalioja tik tiems neįgaliesiems, kurie neįgalumo pašalpą gauna iš „Sodros“, nes turėjo darbo stažo. Neįgaliesiems nuo vaikystės išimtis netaikoma. Jie „guldomi“ ant „Sodros“ grindų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Darbas gelbsti nuo depresijos
Būdamas devynerių metų Ričardas Kučinskas susirgo cukriniu diabetu. Jam nustatytas neįgalumas ir paskirta pašalpa. Vaikinas sėkmingai baigė vidurinę mokyklą.
Tačiau netruko užklupti ir cukrinio diabeto komplikacijos. Pradėjo silpti regėjimas. Nuo 31 metų pradėjo matyti tik šešėlius. Tuomet ir kreipėsi į Aklųjų ir silpnaregių centrą.
Centro vadovė Janina Samušienė patarė vaikinui mokytis masažuotojo specialybės. Pasirūpino siuntimu. Porą metų Ričardas mokėsi Šiaulių kolegijoje, aklųjų ir silpnaregių grupėje. Kai baigė mokslus, buvo įdarbintas masažuotoju Aklųjų ir silpnaregių centre. Jo darbo vietą subsidijuoja Darbo birža. Dirba jau devyneri metai.
„Paslauga labai reikalinga neįgaliesiems. Jie iš anksto pasiskambina, suderina laiką, ateina iš miesto ir atvažiuoja iš kaimų, paslauga nemokama, – pasakoja centro vadovė Janina Samušienė. – Be to, atvažiavę ar atėję silpnaregiai pasižmonėja, pabendrauja su kitais likimo draugais. Ir pačiam Ričardui šis darbas reikalingas ne vien dėl atlyginimo, bet ir dėl išėjimo iš namų. Jis labai stengiasi. Kiekvienais metais važiuoja į kursus pasitobulinti. Investuoja savo lėšų.“
Pats R. Kučinskas taip pat džiaugiasi turėdamas darbo. Nors dirba tik puse etato, jis prisitaiko prie neįgaliųjų galimybių, jų autobusų grafiko – ateina tuomet, kada klientams palankiau. Masažams reikalingas priemones perka pats, nes Aklųjų ir silpnaregių centras tam neturi lėšų.
Centre jis neapsiriboja vien masažuotojo darbu. Savo patarimais padeda kitiems jo likimo ištiktiems žmonėms, ypač naujokams. Su jais pabendrauja, pamoko orientuotis aplinkoje. Dar nepamiršo, kaip pagalbos, ištikus nelaimei, reikėjo jam pačiam: „Jei nebūčiau sulaukęs pagalbos, išvažiavęs mokytis, būtų buvę labai sunku apsiprasti su liga. Namuose sėdėti tarp keturių sienų – tik grimzdimas gilyn į depresiją.“
Be to, Ričardas dalyvauja Aklųjų ir silpnaregių centro folkloro ansamblyje „Ramočia“.
Diskriminuojantis įstatymas
Nors cukrinis diabetas progresuoja, tačiau kol kas 42 metų vyras suvaldo ligą. Jėgos dar leidžia dirbti. Deja, įvedus taip vadinamą „Sodros“ grindų įstatymą, Ričardui gali tekti palikti darbą. Mat, nors dirba puse etato, „Sodrai“ reikia mokėti už visą etatą.
Neregio darbo vietą subsidijuoja darbo birža. Sutartyje numatyta už pusę etato mokėti pusę minimalaus atlyginimo ir įmokas „Sodrai“. Kadangi „Sodrai“ mokama tik už pusę etato, kaupiasi skola. Kas mėnesį po 65 eurus. Nuo sausio jau susikaupė pustrečio šimto. Per metus ji sudarys 700 eurų.
„Bijome, kad „Sodra“ nepradėtų nuskaičiuoti skolą iš Aklųjų ir silpnaregių centro sąskaitos, – sako centro vadovė Janina Samušienė. – Tuomet neturėsime lėšų atlyginimams.“
Iš labai kuklaus centro biudžeto, kurį finansuoja du steigėjai: Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga bei Kelmės rajono savivaldybė, simboliniai atlyginimai mokami vadovei, buhalteriui – vadybininkui, ansamblio vadovui.
J. Samušienė „Sodros“ grindų įstatymą vadina diskriminuojančiu. Socialinio draudimo „grindys“ netaikomos tiems neįgaliesiems, kurie turėjo bent 15 metų darbo stažo ir neįgalumo išmokas gauna iš „Sodros“.
Tuo tarpu ketvirčiu ar puse etato dirbantiems nuo vaikystės neįgaliems žmonėms jau taikomos „Sodros“ grindys. Už juos tenka mokėti visam etatui prilygstančią įmoką „Sodrai“.
„Ričardas Kučinskas jau neturi nė šansų įgyti bent minimaliai „Sodros“ pensijai reikalingų 15 metų darbo stažo. Dirba puse etato, metų darbo stažas jam susikaupia tik per dvejus metus“, – svarsto J. Samušienė.
Kadangi ši problema aktuali visiems nuo vaikystės neįgaliems žmonėms, Centro vadovė kreipėsi į Socialinių reikalų ir darbo ministeriją. Ten atsakė: „Mes stebim situaciją.“ Kaip nori, taip suprask.
„Jeigu nebus priimti įstatymo pakeitimai, masažuotoją gali tekti atleisti iš darbo. Gaila. Dabar Aklųjų ir silpnaregių centras gali naudotis neįgaliesiems skirtu automobiliu. Ketinome atsivežti žmones iš kaimo. Jiems suteikti kuo daugiau sveikatinimo paslaugų. Deja, sumanymų gali tekti atsisakyti“, – apgailestauja Centro vadovė.
Ji pateikė pavyzdį, kaip sveikas žmogus gali apeiti įstatymą įsidarbindamas dviejose darbovietėse. Nors per abu darbus ir nesusidaro minimalus atlyginimas, „Sodros“ grindų jis išvengia. Neįgaliajam to daryti nevalia, nes jo darbo vietą subsidijuoja darbo birža.
Šiaulių teritorinės darbo biržos Kelmės skyriaus vedėja Sandra Svetkovskienė redakcijai paaiškino, jog R. Kučinskui darbo vieta subsidijuojama neterminuotą laiką. Tačiau „Sodros“ įmokos mokamos tik už pusę etato, nes sutartis sudaryta vadovaujantis tais įstatymais, kurie galiojo sudarant subsidijavimo sutartį.
Autorės nuotr.
Aklųjų ir silpnaregių centre masažuotoju dirbantis Ričardas Kučinskas nukentėjo dėl „Sodros“ grindų, nes pašalpą dėl neįgalumo nuo vaikystės gauna iš Socialinės paramos skyriaus.
Aklųjų ir silpnaregių centro vadovė Janina Samušienė dėl kai kuriuos neįgaliuosius diskriminuojančio „Sodros“ grindų įstatymo kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, tačiau aiškaus atsakymo nesulaukė.