Mokyklos ruošiasi nuotoliniam mokymui

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Asta Lesauskienė, Šiaulių savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovė, mano, kad nuotolinis mokymas miesto mokykloms nesudarys didelių sunkumų.
Šalyje tęsiantis karantinui dėl koronaviruso, nuo kovo 30-osios Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rekomendacijos dėl nuotolinio mokymo taps realybe. Šiaulių ugdymo įstaigos kartu su visa Lietuva pradės nuotolinį mokymą. „Šiaulių kraštas“ domėjosi, kaip Šiauliuose jam ruošiamasi ir kaip jis atrodys.

Miestas beveik pasiruošė

Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovė Asta Lesauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jau praeitą savaitę domėtasi, kaip ugdymo įstaigos ruošiasi nuotoliniam mokymui. Šią savaitę apie tai kalbama toliau.

„Manom, kad didelės problemos mes Šiauliuose neturėsim“, – teigė A. Lesauskienė. Ji pridūrė, kad miesto mokyklos jau kelerius metus naudojasi skaitmenine „Vyturio“ biblioteka, dalyvauja skaitmeninio mokymosi aplinkoje „Eduka klasė“.

Apie mokytojų pasiruošimą darbui nuotoliu departamento vadovė kalbėjo: „Tikrai drąsiai galim sakyt, kad beveik 80 procentų dirbančių pedagogų galės tai daryti.“

Tačiau ir iššūkių yra – tai mokiniai, kurie neturi įrangos ar interneto, kad galėtų dalyvauti virtualiose pamokose. A. Lesauskienė kalbėjo, kad mokyklos šį klausimą spręs pačios, jei joms nepavyktų – pagalbos tikimasi iš centralizuotą kompiuterių pirkimą planuojančios Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos. Jei reikės – klausimą išspręsti padės Savivaldybė.

Surinko ir informaciją apie nuotolinio mokymo būdus. Tokių užfiksuota 14 – nuo elektroninio dienyno, elektroninio pašto iki specialių bendravimo grupėms programų, pavyzdžiui, „Teams“ ar „Zoom“. Blogiausiu atveju svarstomas ir susisiekimas telefonu.

„Akivaizdu, kad vieną platformą bus sudėtinga pasiūlyti, nes labai skirtinga patirtis yra žmonių“, – komentavo A. Lesauskienė.

Mokykloms su patirtimi – paprasta

„Sandoros“ progimnazija nuo 2011 metų vykdo nuotolinio mokymo programą ir kartu su Simono Daukanto bei „Saulėtekio“ gimnazijomis dalijasi gerąja patirtimi su kitomis miesto ugdymo įstaigomis.

„Mes pakankamai ramiai nusiteikę“, – tikino progimnazijos direktorius Kęsutis Šaltis. Jis teigė, kad visi mokyklos pedagogai įvaldę informacines technologijas, naudoja skaitmenines ugdymo priemones, todėl organizuoti nuotolinį mokymąsi „Sandoroje“ bus paprasta.

Problemų neturėtų būti ir dėl kompiuterių skyrimo maždaug dešimčiai moksleivių, kuriems jų trūksta, – mokykla juos skirs iš savo klasių.

„Patrumpės šiek tiek pamoka – mokytojas išdėstys pamoką ir toliau bus konsultacijos vaikams, kuriems kažkas neaišku“, – apie būsimą mokymą pasakojo „Sandoros“ progimnazijos direktorius.

K. Šaltis vadovauja ir Šiaulių menų mokyklai – čia, jo teigimu, baimių yra daugiau, kadangi pedagogai nuotoliniu būdu nėra dirbę, todėl neformaliojo švietimo užsiėmimuose teks dirbti kūrybingai, su fantazija.

„Juokaujam, kaip čia atrodys ta choreografija. Yra baimės, nes tai yra kiti ugdymo metodai, daug kas eina pavyzdžiu, bet manau, kad susitvarkysim“, – sakė K. Šaltis.

Parodys laikas

Juliaus Janonio gimnazijoje tik kai kurie mokytojai naudoja skaitmenines ugdymo priemones, todėl pastarosios dvi savaitės mokykloje – intensyvaus mokymosi laikotarpis patiems pedagogams.

Gimnazija jau sudarė naują tvarkaraštį – pamokų bus dvigubai mažiau nei jų būtų paprastai, tačiau daugiau laiko mokiniai turės skirti savarankiškam darbui. Penktadieniais mokytojai gimnazistams atsiųs kitos savaitės darbų planą. Pačių pamokų laikas nesikeis.

„Reikės labai daug sąmoningumo iš mokinių. Ir dėl nusirašinėjimo: vaikai turi suprasti, kad mokosi sau“, – sakė Zita Stankevičienė, gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Ji atkreipia dėmesį, kad kitą savaitę gali kilti sunkumų dėl interneto ryšio. „Apkrovos bus žymiai didesnės. Ar tie esami pajėgumai bus tokie, kad leis palaikyti tinkamą ryšį? Viena mokytoja bandė susijungti su visa grupe – 29 mokiniais. Buvo visko, sakė. Bet jau čia dalykai, kurie nelabai nuo mūsų priklauso“, – teigė Z. Stankevičienė.

„Mes privalome dirbti, kad mokiniai apskritai mokytųsi, kiek įmanoma, kad neprarastų įgūdžių. Darbas vyks. Koks ir kokia kokybė bus – pamatysime“, – kalbėjo gimnazijos direktorius Rimas Budraitis.