
Naujausios
Mokslininkų žinias ir tyrimus pritaikė versle
Vakar Šiaulių universiteto Botanikos sodas pristatė mokslinių tyrimų rezultatus, pritaikytus šiaulietės Sigitos Janulienės versle. Mokslininkai įvertino substratus ir prieskoninius augalus, tinkamus auginti namų sąlygomis ištisus metus.
Justina DIKŠAITĖ
justina@skrastas.lt
Vitaminai auga ant palangės
Tyrimai buvo vykdomi 2011–2012 metais. Botanikos sodo specialistai išbandė trijų substratų ir 10 prieskoninių augalų mėginius. Šiaulietė pedagogė ir verslininkė Sigita Janulienė, remdamasi tyrimo rezultatais, įkūrė savo verslą – rinkai tiekia substratą ir jame augti tinkamų prieskonių sėklas.
S. Janulienės pardavinėjamame substrate sėklos išauga per 4–10 dienų.
Verslininkė sako, kad prieskoniniai augalai yra maistingi ir žiemą organizmą aprūpina būtinais vitaminais.
„Ant pakuotės perskaitę prieskoninio augalo aprašą susipažįstame su jo gerosiomis savybėmis, matome, kur augalą auginame, žinome, ką valgome ir duodame vaikams“, – tokio auginimo privalumus vardijo S. Janulienė.
Dalis ekologiškame indelyje esančio substrato nuimama, ant likusio užpilama vandens ir suberiamos sėklos. Likęs substratas supilamas ant sėklų ir apipurškiamas vandeniu. Svarbu purkšti, o ne lieti vandenį, nes taip sėklos minkštai nugula ant substrato.
Per savaitę užaugę želmenys nukerpami žirklėmis ir dedami ant sumuštinių, į padažus, salotas, sriubas. Vėliau prasikalę lapeliai paliekami augti toliau. Lengvai prižiūrimus prieskoninius augalus auginti gali ir vaikai.
Kokybę kontroliuos lipduku
Augalininkystėje Sigita nenusimanė, todėl savo idėja ir pasidalijo su universiteto Botanikos sodo mokslininkais.
„Atrinkome skaniausius ir greičiausiai dygstančius prieskoninius augalus: sėjamąją pipirnę, nuo Antikos laikų žinomą paprastąjį rėžiuką, su visomis šaknelėmis valgomą lapinį ridiką, mėsos marinavimui tinkamą sėjamąją gražgarstę“, – sakė ŠU Botanikos sodo direktorė profesorė Asta Klimienė.
Pasak direktorės, ant produkcijos klijuojamas lipdukas – „Rekomenduoja ŠU Botanikos sodo mokslininkai“ – tyrėjams bus didžiausias atlygis už darbą ir kontrolė, neleidžianti pažeisti ekologiškos produkcijos gaminimo reikalavimų. Radę pažeidimų, mokslininkai uždraustų klijuoti lipdukus.
Prieskoninių augalų sėklos yra atvežamos iš Olandijos. Substrato sudėtis tikrinta ir patvirtinta Čekijoje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAGALBA: ŠU Botanikos sodo direktorės profesorės Astos Klimienės (viduryje) bei jaunesniosios mokslo darbuotojos Rimantos Vainorienės (dešinėje) patirtis pravertė verslininkei Sigitai Janulienei.
IDĖJA: Sigitos Janulienės idėja ant palangės greitai užsiauginti prieskoninių augalų tapo verslu.