Mokomoji priedanga skirta ne tik mokytis, bet ir užtikrinti saugumą

ŠPGV nuotr.
Gaisrinės rūsyje įrengtoje priedangoje sudarytos galimybės susipažinti, kaip tokią priedangą įsirengti ir kokios priemonės čia turi būti.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) 2-osios komandos patalpose, nenaudojamoje rūsio pirtyje, įrengta ir jau veikia mokomoji priedanga. Įrengta patalpa yra skirta edukaciniams tikslams ir, atsiradus poreikiui, gali būti panaudota realiai.

Naujoji priedanga įtraukta į Šiaulių miesto mero potvarkiu patvirtintą priedangų sąrašą. Joje galima susipažinti, kaip minimaliomis lėšomis ir priemonėmis įsirengti priedangą gyvenamojo, visuomeninio ar kitos paskirties statinio rūsyje, kokias maisto, vaistų, buities atsargas turėti.

„Ši mokomoji priedanga įrengta minimaliomis priemonėmis. Joje galima sužinoti, kuo reikia pasirūpinti, kad galėtume būti saugesni oro pavojaus ar kitų grėsmių atveju. Taip pat parodyta, kaip paprasčiausiomis priemonėmis, per daug neišlaidaujant, galima palengvinti neįgaliųjų patekimą į saugią patalpą, įrengiant ant laiptų nusileidimo rampas“, – sakė Šiaulių PGV Civilinės saugos skyriaus viršininkas Darius Baltrušaitis.

Šiuo metu šioje priedangoje vyksta civilinės saugos pamokos, joje lankosi įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai, su Šiaulių priešgaisrine gelbėjimo valdyba aktyviai bendradarbiaujantys Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuotojai ir savanoriai, senjorai, Šiaulių miesto organizacijų, mokyklų atstovai – daugiabučių bendrijų, rajono seniūnai, Trečiojo amžiaus universiteto studentai, Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro nariai, bendruomenių lyderiai.

Vien tik Raudonojo Kryžiaus atstovai į šią priedangą nuo jos veiklos pradžios jau surengė 23 ekskursijas, kuriose dalyvavo įvairių amžiaus grupių žmonės. Joje buvo surengta ir išvažiuojamoji civilinės saugos pamoka Telšių profesinio mokymo centro mokiniams, kurios metu jie susipažino ne tik su priedanga, jos įrengimu, bet ir su gyventojų perspėjimu, evakavimu, išvykimo krepšiu, svetaine LT72.lt .

„Edukacinis mokomosios priedangos tikslas – skatinti visuomenę domėtis savo saugumu, taip pat pasirūpinti, kaip apsisaugoti pavojaus atveju. Supažindiname su priedangų įrengimo esminiais principais, gyventojų perspėjimu gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai, išvykimo krepšiu, aptariame šeimos planą, atsakome į lankytojų klausimus“, – sako D. Baltrušaitis.

Patalpų pritaikymu priedangai ir jų atnaujinimu rūpinosi Šiaulių PGV 2-osios komandos viršininkas Andrius Ašmontas. Jis džiaugiasi aktyviu visuomenės dėmesiu šiam objektui: „Tai rodo, kad žmonėms rūpi jų ir jų artimųjų saugumas. Beje, priedangą gerai įvertino čia apsilankiusi delegacija iš Ukrainos, jie patikino, kad ji atitinka priedangos statusą.“

Anot A. Ašmonto, priedangos įrengimas nereikalauja didelių finansinių išlaidų, svarbiausia jos funkcija – suteikti galimybę pasislėpti, kad kurį laiką joje būtų galima išgyventi pavojaus ar grėsmės atveju.

„Jeigu rūsyje yra langai – reikia smėlio maišų, skydų jiems uždengti. Patartina turėti priemonių, kuriomis būtų galima paremti, sutvirtinti statinio konstrukcijas, jei jos būtų pažeistos. Vanduo, maistas, tualetas (gali būti nešiojamas), generatorius, vieta atsigulti – šiuos dalykus reikėtų būti pasiruošus iš anksto“, – pataria A. Ašmontas.

Idėja įrengti funkcionalią mokomąją priedangą kilo Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkui Kęstučiui Bautroniui. Idėja netrukus buvo įgyvendinta. Beje, tai ne vienintelė šios valdybos iniciatyva įrengta mokomoji priedanga Lietuvoje – kita tokios paskirties priedanga yra įrengta Mažeikių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje.