Milijonų dalybos pradėtos nuo vienuolyno stogo

Milijonų dalybos pradėtos nuo vienuolyno stogo

Milijonų dalybos pradėtos nuo vienuolyno stogo

Rangovo Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno stogus atnaujinti parinkimo konkursą laimėjo vandens filtrais prekiaujanti bendrovė „Pireka“. Tytuvėnuose dirba jos dukterinė įmonė — “Genstata“, kurios paslaugų dėl prasto darbo atsisakė viena Šilutės gimnazija. Ar Tytuvėnuose bus geriau? Vienuolyne jau bandyta panaudoti šlapias gegnes.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Projektas vertas penkių milijonų

Unikalus kultūros paveldo objektas Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno architektūrinis ansamblis pateko tarp Popiežiaus Jono Pauliaus antrojo Piligrimų kelio objektų. Jam atnaujinti iš Europos sąjungos fondų bus skiriamos kelios dešimtys milijonų litų.

Kultūros vertybių apsaugos departamente surengtą rangovo Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno stogams atnaujinti parinkimo konkursą laimėjo Vilniuje įsikūrusi bendrovė „Pireka“. Tačiau Tytuvėnuose dirba tuo pačiu adresu kaip ir “Pireka“ įregistruota “Genstatos“ bendrovė, kurią projekto vadovo Vaclovo Viktoravičiaus teigimu, galima laikyti dukterine “Pirekos“ įmone.

Savo padalinius Latvijoje ir Estijoje turinti „Pireka“ žinoma kaip vandens valymo filtrais, asmens higienos ir švaros produktais prekiaujanti bendrovė.

Tačiau ši bendrovė užsiima dar viena labai svarbia veikla — įgyvendina Europos struktūrinių fondų projektus ir šiuos projektus administruoja. Darbams pasitelkia kitus rangovus, pavyzdžiui, tuo pačiu adresu kaip ir „Pireka“ registruotą “Genstatos“ bendrovę, užsiimančią statybos darbais, statybos projektų valdymu ir investicinių projektų valdymu.

„Genstata“ dirba ir Tytuvėnuose. Per keletą metų šios bendrovės darbininkai turėtų atnaujinti visus Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno architektūrinio ansamblio stogus. Projekto vertė 5 milijonai 747 tūkstančiai 850 litų. Projekto vadovas Vaclovas Viktoravičius sako, jog “Pireka“ atestatą dirbti kultūros paveldo objektuose gavo praėjusių metų gruodį, “Genstata“ — šiemet vasario mėnesį.

Gegnes teko džiovinti

Šilutės rajono savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis patvirtino: „Pireka“ buvo laimėjusi konkursą renovuoti Vydūno gimnaziją. Objekte dirbo “Genstatos“ statybininkai.

„Pradėjo renovuoti stogą. Dirbo tep-lep, — “Šiaulių kraštui“ pasakojo Sigitas Šeputis. — “Pirekos“ vadovų prašėme stipresnės kontrolės. Jie nereagavo į prašymus. Tuomet atsisakėme “Genstatos“ paslaugų, kol darbai dar neįsibėgėjo. Nusprendėme, jog rangovas — nepatikimas.“

Šiaulių apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros inspektorius Artūras Ramanauskas taip pat sako, jog jau kelios savaitės Tytuvėnuose dirbančios „Genstatos“ bendrovės statybininkams reikalinga kontrolė. Keisdami gegnes statybininkai panaudojo šlapią medieną. Teko vežti ją išdžiovinti. Vos nesudėjo papuvusių priegegnių. Inspektorius privertęs pakeisti nauja mediena. Statybininkai esą klusnūs — vykdo visus nurodymus. Tačiau be dėmesio jų palikti negalima.

Kelmiškiai sunerimę

Kelmiškiai, sužinoję, jog unikalaus kultūros paveldo objekto stogus atnaujins iki šiol tik kaip prekiautoja vandens filtrais žinoma „Pirekos“ bendrovė, sunerimo.

„Pireka“ statė Gailių vandens gerinimo įrenginius. Kelmiškiai bendrovės darbu liko patenkinti, tačiau Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno architektūrinis ansamblis — kur kas sudėtingesnis objektas. Kas bus, jeigu atsitiks taip kaip su Kražių kolegija — po kurio laiko išryškės darbo brokas?

Kražių kolegijos išorę rekonstravo „Konsolės“ bendrovė. Kražiškiai bėdoja dėl byrančio tinko, juoduojančių sienų. Teko pertinkuoti kai kurias vietas. Tai rangovas padarė geranoriškai. O dėl nekokybiškai uždengto stogo teksią kreiptis į teismą.

Į konkursą — jungtinės pajėgos

Kaip bendrovė, nepajėgusi kokybiškai renovuoti mokyklos, galėjo laimėti konkursą dirbti kultūros paveldo objekte?

Kultūros vertybių apsaugos departamento viešųjų pirkimų specialistė vyresnioji juriskonsultė Agata Sakalinskaja „Šiaulių kraštui“ tvirtina, jog konkurse atlikti Tytuvėnų bažnyčios bei vienuolyno stogų tyrimus ir renovuoti stogus dalyvavo dvi bendrovės: Kražių kolegijos pritaikymo projektą šiuo metu vykdanti bendrovė “Statybų prospektas“ ir “Pireka“. Bendrovės “Statybų prospektas“ pasiūlymas iš karto atmestas, nes nepateikė pasiūlymų užtikrinimo garanto iš banko. Tuomet “Pirekai“ konkurentų neliko.

Pasak, Agatos Sakalinskajos, bendrovė į konkursą ėjo jungtinės veiklos sutartimi su UAB „Struktūra“ ir UAB “Projektavimo restauravimo institutas“. Pagal jungtinės veiklos sutartį 65 procentai darbų, o tuo pačiu ir atsakomybės atitenka “Pirekai“, 30 procentų — UAB “Struktūra“, 5 procentai — “Projektavimo restauravimo institutui“.

Menka patirtis — ne rodiklis

Kultūros vertybių apsaugos departamento specialistė Onutė Trumpienė „Šiaulių krašto“ paklausta, kokius reikalavimus turi atitikti kultūros paveldo objekte dirbanti bendrovė, aiškino, jog bendrovė privalo turėti reikiamą kvalifikaciją ir atestuotus specialistus.

Kas patikrina konkursą laimėjusios bendrovės pasamdytų subrangovų kvalifikaciją?

Onutė Trumpienė sako, jog Kultūros vertybių apsaugos departamento Kontrolės skyriaus specialistai kartais nuvažiuoja į objektus.

Kultūros paveldo objektams išleidžiamos dešimtys milijonų, o kontrolė — tik kartais?

Tik prieš keletą mėnesių atestatą dirbti kultūros paveldo objektuose gavusi „Genstata“ beveik neturi patirties, tačiau departamento specialistės sako negalėjusios į tai atsižvelgti. Bijojo būti apkaltintos konkurencijos ribojimu.

PRADŽIA: Tytuvėnų miesto seniūnas Romas Čerkauskas (dešinėje) ir klebonas Kęstutis Švabinskas džiaugiasi, kad darbai Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno architektūriname ansamblyje pagaliau pajudėjo iš mirties taško.

ĮSPŪDIS: „Genstatos“ bendrovės darbininkų uniformos ir prie vienuolyno sienos pastatyti pastoliai tytuvėniškiams daro solidžios firmos įspūdį.

(klfo vienuolynas darbas)

MILIJONAI: Restauruoti visą Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblį kainuos apie 80 milijonų.

KONSTRUKCIJOS: Atvežta medienos naujoms stogo konstrukcijoms. Ant jų bus dedamos vokiškos čerpės.

Autorės nuotr.

citata

citata Kelmiškiai, sužinoję, jog unikalaus kultūros paveldo objekto stogus atnaujins iki šiol tik kaip prekiautoja vandens filtrais žinoma „Pirekos“ bendrovė, sunerimo.