
Naujausios
Maestro nukėlė į istorines gastroles
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu, smuikininku, dirigentu, Šiaulių miesto garbės piliečiu profesoriumi Sauliumi Sondeckiu. Lietuvos bibliotekų savaitės proga maestro savo gerbėjus video kadrais nukėlė į garsiausius muzikos festivalius su pasaulinio garso virtuozais.
Gintarė VALUCKYTĖ
gintare@skrastas.lt
Bibliotekoje – tėvo knygos
S. Sondeckis susirinkusieji pasitiko plojimais.
Profesorius su šypsena kalbėjo, kad jam ypač malonu lankytis P. Višinskio bibliotekoje, nes čia saugomos jo tėvo Jackaus Sondeckio knygos. Jas tėvas sukaupė emigravęs į Ameriką, kur gyveno nuo 1944-ųjų.
„Jis kaip ir aš turėjo aistrą knygoms. Ir aš turiu didžiulę biblioteką – apie 3000 knygų. Man reikėjo būti bibliotekininku, nes labai mėgstu tvarkyti, rūšiuoti knygas,“ – juokavo S. Sondeckiā.
Bibliotekų savaitė yra siejama su rašytoju Pranu Mašiotu. S. Sondeckis prisimena, kad šio žmogaus vardas jų namuose buvo šventas. Jis mokėsi iš P. Mašioto vadovėlių, girdėdavo savo mamą jį skaitant. Jai P. Mašiotas dėstė lietuvių kalbą tuometinėje mergaičių gimnazijoje.
Istorinės gastrolės
S. Sondeckis ekrane rodė DVD plokštelėje užfiksuotus reikšmingiausius jo koncertus prestižiškiausiuose festivaliuose su pasaulinio garso atlikėjais.
Gastroles Ispanijoje muzikas vadino istorinėmis, nes į jas su orkestru leidosi 1991-ųjų sausio 14-ąją – iš kart po to, kai Vilniaus sporto rūmuose sugrojo sausio 13-osios aukoms.
Su orkestru jis į Ispaniją vežė filmą ir visą krūvą nuotraukų apie sausio įvykius. Filmas rodytas Ispanijos televizijoje, nuotraukos – spaudoje.
Kartu gastroliavo ir pasaulinio garso violončelininkas, dirigentas Mstislavas Rostropovičius. Jis per spaudos konferencijas įnirtingai pasisakydavo už Lietuvą. Kiekvieno koncerto pabaigoje jis užgrodavo liūdną Bacho kūrinį sausio 13-osios aukoms atminti.
„Rostropovičius savo autoritetu padėjo pagarsinti taip svarbų Lietuvai įvykį,“ – pabrėžė S. Sondeckis.
Maestro atmintyje įsirėžęs žymiausias pasaulyje muzikos renginys – Salzburgo festivalis, vykęs rugpjūčio 19-20 dienomis. Maskvoje tuomet prasidėjo pučas.
„Mes su žmona Salzburge, o vaikai Vilniuje. Nežinome, kaip viskas klostysis toliau, niekas repetuoti nebenori. Pasirodymas buvo siaubingas,“ – sakė muzikas.
Nuotaiką tuomet praskaidrino tuometinis vienas iš festivalio šeimininkų žymus pianistas Justus Franz, kuris pasiūlė politinį prieglobstį visam orkestrui savo valdomoje pilyje.
„Dagilėlis“ – maestro pasididžiavimas
Ekrane pasirodo ir Rusijos vaizdai. S. Sondeckis – pagrindinis kviestinis Maskvos virtuozų orkestro dirigentas. Jis pats subūrė ir išugdė Sankt Peterburgo studentų kamerinį orkestrą, kuris vėliau tapo valstybiniu Ermitažo orkestru. Jam S. Sondeckis vadovavo 21 metus.
Bėgant vaizdams iš Ermitažo Baltojo paviljono salės, S. Sondeckis prisiminė, kaip, baigęs konservatoriją, svajojo čia išgirsti Mocarto muziką.
„Po 50 metų aš tą Mocartą ne tik išgirdau – aš jį dirigavau“, – šypsojosi jis.
Susitikimo pabaigoje dėmesį prikaustė kitas vaizdo įrašas, kuriame – Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ koncertas Sankt Peterburgo Ermitaže. Jis buvo skirtas maestro.
„Koks pasisekimas, kokia publika. Pirmasis kolektyvas iš Lietuvos, pasirodęs Ermitaže,“ – džiaugėsi S. Sondeckis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MAESTRO: Šiaulių miesto garbės pilietis, profesorius Saulius Sondeckis, pasveikintas kraštiečių plojimų, gerbėjams atsako šypsena ir šiltu žvilgsniu.