Liūtis nenuplovė šventės

Liūtis nenuplovė šventės

Liūtis nenuplovė šventės

Šeštadienį 5-ųjų TAFISA pasaulio sporto visiems žaidynių organizatoriai dairėsi į liūtimi prapliupusį dangų ir klausinėjo Karinių oro pajėgų bazės prognozių: kada gamta nurims? Šventė įvyko. Gatvės menų festivalis, grandiozinis tautine dvasia persmelktas šviesos, ugnies ir lazerių reginys sutraukė minias žmonių ir vakare, ir naktį.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Geitbolas – visiems

Laukdami teatralizuotos šventinės festivalio dalyvių eisenos ant žolyno prie „Šiaulių“ viešbučio sutikome japonų delegaciją, kuri kvietė išbandyti jų nacionalinį žaidimą – geitbolą (gateball).

Jis primena anglišką kriketą, tačiau prieš 70-metį gimė Japonijoje, šiuo metu žaidžiamas 40 pasaulio šalių ir turi apie 10 milijonų pasekėjų. Geitbolo partijos metu kamuoliukai mušinėjami specialiomis lazdomis per trejus nedidelius vartus, taip renkant taškus.

Japonijoje įsikūrusios pasaulinės geitbolo sąjungos generalinis direktorius Keiichi Imagawa tikino, kad šis žaidimas prieinamas visiems: „Jį gali žaisti ir vaikai, ir suaugusieji, ir vyresnio amžiaus žmonės. Geitbolas pritaikytas žaisti ir lauke, ir patalpose. Kiekviena partija – žymiai trumpesnė nei daugeliui žinomo kriketo, trunka vos pusvalandį. Išaiškinti žaidėjams taisykles užtrunka vos keletą minučių ir jokio išankstinio pasiruošimo geitbolas nereikalauja“.

Pradžia – su apmaudo kartėliu

Išbandę geitbolą, šiauliečiai traukė prie amfiteatro – nuo čia turėjo pajudėti gatvės menų festivalio dalyvių eisena. Bet ji startavo nuo finišo – Kaštonų alėjos. Gatvės menų festivalio organizatorė, jaunimo teatro studijos „Helijas“ vadovė Virginija Staševičiūtė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad dalyviams nuo amfiteatro eiti sutrukdė bulvare įsikūrusios mugės prekeiviai.

Eisenoje žiūrovai pasigedo į festivalio programą įtrauktų cirko artistų. Bulvaru, sustodami trumpiems vaidinimams, judėjo apie 40 savanorių, kuriuos visą savaitę mokė Prancūzijoje įsikūrusios gatvės aktorių asociacijos „Serpart“ nariai.

Driokstelėjo liūtis. Savanoriai pasirodymą baigė kiaurai peršlapę.

Dėl liūties Klaipėdos pantomimos teatro „A“ ir šiuolaikinio cirko trupės „AntiGravitacija“ iš Vilniaus pasirodymai bulvare nusikėlė maždaug valandai.

Stebino žonglieriai

Vienas iš trijų „AntiGravitacijos“ narių, Gediminas Jurgelevičius, juokavo, kad norintiems žongliruoti rankomis tereikia rankų, norintiems žongliruoti kojomis – kojų.

Nuo 13-os metų žongliruojantis Gediminas pasakojo, kad žongliruoti vaikai išmoksta greičiau ir lengviau nei suaugusieji. Lengviausia pradėti nuo kamuoliukų ir lengvų, lėčiau krentančių skarelių, nosinaičių, vėliau išmėginti  kuokeles, lazdeles, egzotišką diabolo.

Ar yra objektų, kuriais neįmanoma žongliruoti? „Pastatais nepažongliruosi, bet šuns būda galima“, – toliau juokavo Gediminas. Jis aiškino, kad sunkesniais objektais nebe žongliruojama, o manipuliuojama.

Šiuolaikinio cirko trupė bulvare žiūrovų dėmesį kaustė ne tik balansavimu ant lyno, žongliravimu, akrobatika.

„Dabartinių žiūrovų nebenustebinsi žongliruodamas stalo įrankiais. Dabar reikia žongliruoti lygintuvais, mobiliaisiais telefonais, laidais“, – tikino Gediminas. Lygintuvai jo ir kolegų rankose neskraidė, bet filmavimo kamera ir mobiliuoju telefonu ore buvo manipuliuojama. Temstant juos pakeitė liepsnojantys fakelai ir net uždegtas skėtis.

Ir pagal planą, ir ekspromtu

Vėlyvą vakarą į Prisikėlimo aikštę išvysti šviesos, ugnies ir lazerių reginio žiūrovai sakė likę sužavėti. „Lietuviais esame mes gimę“ pavadintas šou vyko, skambant lietuviškoms dainoms.

Skirtingose erdvėse galėjai matyti fejerverkus, prie scenos žiūrėti fakyrų pasirodymą, kitoje vietoje – lazerių šou.

Improvizacinį šou žiūrovai stebėjo bulvare. Keliose kavinėse pakaitomis vakaroję tautiniais kostiumais pasipuošę ir tradiciniais botagais „ginkluoti“ svečiai iš Bavarijos (Vokietijos) surengė keletą kvapą gniaužiančių pasirodymų. Botagai jų mikliose rankose virto originaliais muzikos instrumentais, taikliai atkartojusiais čia pat muzikantų gyvai grotos liaudies muzikos melodijas.

Skardų garsą išgauna botagų galiukai

Bavarų delegacijos lyderis Peter Pfeuffev „Šiaulių kraštui“ savo kraštiečius pristatė kaip šalies čempionato nugalėtojus. „Bavarijoje yra nemažai botagais grojančių kolektyvų, todėl vyksta jų  čempionatai. Tai tradicija, užgimusi senovėje, važnyčiotojams raginant žirgus botagėliais“, – pasakojo svečias.

Dabar tokius specialius botagus gamina nedidelis Bavarijoje veikiantis fabrikėlis. Specifinį skardų pliaukštelėjimą ar nedidelį  petardos sprogimą primenantį garsą  padeda išgauti botago virvės, maždaug 20 centimetrų, galiukas. Beje, botago virvė storėja  jos sujungimo su senovėje buvusiu mediniu, dabar iš specialios medžiagos gaminamo koto link.

Botago valdymas reikalauja rankos tvirtumo ir fizinės jėgos, todėl Bavarijoje tai – vyrų privilegija.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SAVANORĖS: TAFISA savanorės bandė pabėgti nuo lietaus.

SVEČIAI: Geros svečių iš užsienio nuotaikos lietus nesugadino.

GATVĖ: Vos prasidėjus gatvės menų festivaliui, prapliupęs lietus užtvindė gatves. Nuotraukoje – A. Mickevičiaus gatvė Šiauliuose.

PANTOMIMA: Klaipėdos pantomimos teatro „A“ aktoriai galėjo pradėti vaidinti tik pasibaigus lietui, nes vanduo būtų nuplovęs jų grimą.

GRIMAS: Gatvės grimo palapinėje „Pasikeisk dabar“ nemokamai dirbusios teatro grimo specialistės išmargino šventės dalyvių veidus.

AKROBATAS: Gediminas Jurgelevičius – ne tik žonglierius, bet ir akrobatas. Jis drąsiai ėjo tarp bulvaro žibintų ištemptu lynu.

ŽONGLIERIUS: Miklioms „AntiGravitacijos“ žonglieriaus Manto Markevičiaus (priekyje) rankoms pavaldi ir ugnis.

ILIUZIONISTAS: Šiaulietis iliuzionistas Marius Tarasevičius (centre), žinomas Mario Tarasini sceniniu pseudonimu, žiūrovus traukė šmaikščiais triukais. „Laikykite suglaustus delnus po jaunuolio pirštu, tuoj kris į mini giljotiną įkištas jo pirštas“, – šypsodamasis baugino panelę.

REGINYS: Ugnies ir šviesos reginys „Lietuviais esame mes gimę“, palydėtas ir lazerių, ir fejerverkų.

ŠVIESA: Šviesos bulvare vakare įžiebtos prieš vienuoliktą. Iki tol centras ir gausus būrys praeivių skendėjo prieblandoje.

BOTAGAS: Vienas Bavarijos delegacijos narių pademonstravo ilgiausio  botago galimybes.

Marinos VISOCKIENĖS nuotr.

ŽAIDIMAS: Japonų delegacijos nariai ant žolyno kvietė išbandyti jų nacionalinį žaidimą geitbolą. Jis primena anglų kriketą.