
Naujausios
Likimo dovanos brangios ir čia, ir Norvegijoje
Norvegijoje gyvenanti kelmiškė teisininkė Justė Tamašauskienė, grįžusi į gimtinę, Žemaitės viešojoje bibliotekoje rengia susitikimus su kraštiečiais, pristato norvegų rašytojus, Nobelio premijos laureatus, pasakoja apie šios šalies kultūrą. O Norvegijoje jauna moteris puoselėja lietuvybę ir savanoriauja. Kelias į norvegų bendruomenę nebuvo lengvas, tačiau jį Justė vadina likimo dovana.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Grįžo iš meilės gimtinei
Dar studijuodama teisę Mykolo Romerio universitete Justė pradėjo dirbti vienoje sostinės advokatų kontoroje. Baigdama magistro studijas laimėjo konkursą eiti teisininkės pareigas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Kelmės skyriuje. Šiek tiek gaila buvo palikti sostinę ir draugus. Bet jauną merginą labai traukė gimtinė. Norėjosi gyventi šalia artimųjų.
Pradėta vykdyti „Sodros“ reforma ir paaiškėjo, jog teisininkės etatas bus panaikintas.
Justė tuomet jau buvo ištekėjusi už ilgamečio savo draugo Modesto. Laukėsi. Vyras važinėdavo dirbti į Norvegiją. Justė Kelmėje augino sūnų. Kadangi darbo pagal specialybę čia nebuvo, paaugus sūnui, moteris nusprendė išvažiuoti pas vyrą ir bandyti įsitvirtinti svetimoje šalyje.
Norvegija atrodė kaip pasaka
Norvegija Justei nebuvo visai nepažįstama šalis. 2009-ųjų vasarą ji pagal „Erasmus“ programą pusmečiui buvau išvykusi studijuoti į Bergeno universitetą.
„Miestas, apsuptas septynių kalnų, vadinamų septyniomis seserimis, sužavėjo savo jaukumu, – prisimena įspūdžius Justė. – Net ir lietus, pliaupiantis kas antrą dieną, nė kiek neišgąsdino. Priešingai, suteikė ramybės ir atgaivos jausmą.“
Studentę nustebino švietimo sistema, netradiciniai dėstytojai. O kur dar gamtos grožis? Skaitydama skandinavų autorius ji būtent taip ir įsivaizdavo šį kraštą. Gyvenimas tarsi pasakoje.
Pasibaigus studijų pusmečiui, kelmiškė ketino siekti magistro laipsnio Oslo universitete, tačiau įstojo į nemokamas magistro studijas Lietuvoje, tad pasinaudojo galimybe.
Lipimas pro langą
Šiuo metu Justė dirba muitinės tarpininke Bergene, tarptautinėje laivų aprūpinimo agentūroje. Tvarko importo-eksporto dokumentus.
„Esu dalis didelės komandos, kuri teikia įvairias paslaugas į Norvegiją atkeliaujantiems ar iš jos išvykstantiems laivams. Tempas – greitas. Bet džiaugiuosi iki šiol turėdama šitą darbą.“
Kelias iki darbo pagal specialybę buvo ilgas, kartais visiškai atimantis viltį. Palaikė tik tikėjimas, jog kada nors ir svetimoje šalyje ras savo vietą. Stiprino ir vyro noras likti Norvegijoje.
„Integraciją sulėtino antrasis nėštumas ir dukrytės auginimas. Kai sūnus ir dukra pradėjo lankyti darželį, abu pakaitomis sirgo. Tiesiog nebuvo galimybės aktyviai ieškoti darbo, – pasakoja Justė. – Kai viskas stojo į savo vėžes, ėmiau siuntinėti gyvenimo aprašymus ir motyvacinius laiškus į daugybę firmų. Išsiunčiau tikriausiai per šimtą laiškų. Deja, arba nesulaukdavau atsakymo, arba gaudavau neigiamą. Būčiau dirbusi ir nekvalifikuotą darbą, tačiau tam trukdė magistro diplomas. Gauti darbą pagal specialybę tikriausiai trukdė ne norvegiška mano pavardė.“
Norvegija – nedidelė kaip ir Lietuva. Čia daug lemia pažintys. Jei neturi pažįstamų rato ir tavo pavardė lietuviška, užsidaro daugelis durų. Beliko tikėtis, jog prieš nosį užtrenkus duris, dar yra galimybė įlipti pro langą.
Justė kreipėsi į Darbo ir socialinės rūpybos tarnybą. Tikėjosi gauti praktikos vietą. Bet ten išgirdo, jog ji moka norvegų kalbą, turi puikų išsilavinimą ir neturi sveikatos sutrikimų, kurie trukdytų darbą susirasti pačiai.
Vėl siuntinėjo CV, bet darbo negavo. Puolė į neviltį. Vieną dieną, sukaupusi visą drąsą, nuėjo į miestelio biblioteką. Paklausė, ar jiems nereikia praktikantės, kuri rengtų vaikams skaitymo valandėles, mokytų kalbos pabėgėlius.
Bibliotekos vadovas susidomėjo Justės pasiūlymu. Darbo ir socialinės rūpybos tarnyba patvirtino jos praktiką.
„Šis nuotykis truko septynis mėnesius. Tai buvo neįkainojama patirtis, galimybė kasdien kalbėti norvegų kalba, pažinti vietos žmones, širdžiai miela veikla“, – šį gyvenimo tarpsnį šiandien vertina Justė, kurios vaikystė buvo neatsiejama nuo knygų pasaulio.
Ir šis nuotykis baigėsi. Gauti darbo bibliotekoje nebuvo vilties. Visoje Vaksdal komunoje nebuvo laisvų bibliotekininkų etatų. Miestelyje, kuriame gyveno, buvo tik mokykla, darželis, parduotuvė, senelių namai, malūnas...
Pasiūlymas atėjo po pusmečio
Dviejų vaikų mama nerimavo, jog vėl teks leistis į bevaises darbo paieškas, tačiau netikėtai sulaukė atsakymo į prieš pusmetį siųstą užklausą dėl darbo. Buvo siūloma muitinės tarpininkės vieta Bergeno laivų aprūpinimo agentūroje. Pasiūlymą jauna moteris su džiaugsmu priėmė. O ilgą kelią iki jo vertina kaip patirtį ir likimo dovaną.
Sekmadieniais Justė savanoriauja Bergeno vaikų ir jaunimo organizacijoje. Dirba priešmokyklinės grupės mokytoja. Čia vaikai mokosi, švenčia tradicines lietuviškas šventes, organizuoja meno bei kulinarines dirbtuves.
Be to, aktyvi kelmiškė dar priklauso Vaksdal VEL asociacijai, kuri rūpinasi netoli Bergeno esančio Vaksdal miestelio bendruomenės gerove, organizuoja talkas, įvairius renginius. Justė – šios asociacijos vadovo pavaduotoja.
Sūnus jau eina į mokyklą, dukra lanko darželį.
Jaunai, nemažai laiko darbe ir visuomeninėje veikloje praleidžiančiai mamai kartais pritrūksta aštuntosios savaitės dienos. Tačiau svetimoje šalyje moteris jaučiasi laiminga.
Norvegai nesipuikuoja prabanga
– Gyvenimą Norvegijoje prilyginote gyvenimui pasakoje. O ar pasakiški Norvegijos žmonės?
– Norvegai santūriai ir gana atsargiai priima naujakurius. Pažinti juos giliau nėra paprasta. Dauguma pažįstamų norvegų priklauso tai vienam, tai kitam klubui ar organizacijai. Vieni muzikuoja, kiti rankdarbiais užsiima ar savanoriauja nevyriausybinėse asociacijose.
Lengviausia užmegzti ryšį, prisijungiant prie dominančios organizacijos arba bent jau pradėti sportuoti. Norvegai – labai sportiška tauta ir didelę gyvenimo dalį aktyviai leidžia laisvalaikį.
Mūsų miestelyje vyrai buriasi į futbolo, badmintono komandas, moterys lanko aerobikos ir kitus užsiėmimus. Yra ir pučiamųjų orkestras. Pragyvenimo lygis Norvegijoje – gana aukštas. Atlyginimai leidžia norvegams gyventi patogiai, nepatiriant nepriteklių, kasmet atostogauti šiltuose kraštuose ir mėgautis gyvenimo malonumais.
Nepaisant gerų materialinių sąlygų, dauguma norvegų gyvena gana kukliuose mediniuose, bet jaukiuose namuose, nesipuikuoja prabangiais automobiliais ar prašmatniais rūbais.
Didelę savo pajamų dalį jie išleidžia maistui ir mokesčiams. Nemažai žmonių gyvena iš paskolų arba naudojasi socialinėmis pašalpomis
Didžiausią atotrūkį tarp Lietuvos ir Norvegijos matau lygindama senjorų gyvenimą. Norvegijoje senatvė – žymiai oresnė negu Lietuvoje.
– Kas jus labiausiai žavi Norvegijoje?
– Kultūra ir istorija, be galo savita kalba, dialektai. Kasdien vis patiriu ir sužinau ką nors naujo. Tai nuostabus jausmas. Kartais jaučiuosi kaip mažas vaikas, kuriam kasdien atsiveria nauji pažinimo keliai ir takeliai. Perprasti kitą šalį ir pajusti jos ritmą yra nemažas iššūkis, tačiau kartu ir didelė privilegija, kurią aš vertinu ir branginu lygiai taip pat kaip ir privilegiją būti lietuve.
– Kaip iškenčiate Tėvynės ilgesį?
– Lietuva – neatsiejama mano gyvenimo dalis, seku aktualijas, domiuosi politika, problemomis, džiaugiuosi Lietuvoje vykstančiais gerais dalykais, liūdžiu dėl blogų naujienų.
Nemeluosiu, kuo ilgiau išbūni svetur, tuo labiau slopsta ilgesys. Tuštumą užpildo naujos pažintys, užsiėmimai.
Bet visada gera grįžti į gimtinę. Atrodo, daugiau nieko ir netrūktų, jei šalia būtų artimieji ir draugai, jei galėtum užsukti į mėgstamą kavinę, paklausyti bardų koncerto ar pažiūrėti O. Koršunovo spektaklį.
Deja, visko vienu metu turėti neįmanoma. Tenka derintis prie to, kas duota čia, gyventi ateitimi, didžiuotis savo šaknimis ir sukaupta patirtimi.
– Ar todėl sugrįžusi tėviškėn skubate į biblioteką?
– Atlikdama praktiką bibliotekoje Norvegijoje susipažinau su vietos rašytojais, muzikantais ir pabėgėliais iš Sirijos. Jų istorijos paliko pėdsaką širdyje.
Grįžusi į Kelmę, stengiuosi pasidalyti įspūdžiais, gerąja patirtimi su bendruomenės nariais.
Kartais reikia visai nedaug, užtenka parodyti iniciatyvą, sukviesti tėvelius su vaikais pūsti muilo burbulų ar organizuoti mamyčių turgelį. Juk džiaugtis mažais dalykais, daryti tai, kas rūpi tau pačiam, ir yra svarbiausia.
Asmeninės nuotr.
Jau penkerius metus Norvegijoje gyvenanti kelmiškė Justė Tamašauskienė sunkiai įsivaizduoja senatvę svetimoje šalyje.
Muitinės tarpininke dirbanti ir du vaikus auginanti Justė Tamašauskienė retai gali pasimėgauti laisvomis minutėmis.
Vaksdal VEL asociacijos nariai rūpinasi savo miestelio gerove.