Lietūs žlugdo durpių pramonę

Lietūs žlugdo durpių pramonę

Lie­tūs žlug­do dur­pių pra­mo­nę

„Ty­tu­vė­nų dur­pių“ bend­ro­vė, pri­klau­san­ti Vo­kie­ti­jos įmo­nių gru­pei „Tu­pag“, jau bai­gia per­dirb­ti šį se­zo­ną su­rink­tas dur­pes. Žie­mą ža­lia­vos ne­tu­rės, ga­my­ba nu­trūks. 31 žmo­gus iki ki­to se­zo­no pra­džios ne­be­tu­rės dar­bo. Se­zo­nas trun­ka apie ke­tu­ris mė­ne­sius. Šie­met dur­pes rink­ti bu­vo įma­no­ma tik vie­ną mė­ne­sį. Ki­tus tris mė­ne­sius truk­dė lie­tūs.

Ūki­nin­kams dėl ne­pa­lan­kių gam­ti­nių są­ly­gų ke­ti­na­ma kom­pen­suo­ti bent da­lį nuo­sto­lių. Tuo tar­pu dur­pių pra­mo­nei at­virkš­čiai – nuo 14 cen­tų iki 1 eu­ro pa­di­din­tas mo­kes­tis už kiek­vie­ną ku­bi­nį met­rą nau­din­gų iš­ka­se­nų. Pa­di­di­nus že­mės ver­tę, išau­go že­mės mo­kes­tis.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Žmo­nės ga­li lik­ti be dar­bo

„Ty­tu­vė­nų dur­pių“ di­rek­to­rius Alf­re­das Asmi­na­vi­čius ne­ži­no, kaip rei­kės per žie­mą iš­lai­ky­ti dar­bi­nin­kus. Ga­my­bai rei­ka­lin­ga ža­lia­va jau bai­gia­si. Nau­jas dur­pių rin­ki­mo se­zo­nas pra­si­dės tik atei­nan­čių me­tų ge­gu­žės mė­ne­sį.

Dėl lie­tin­gų die­nų šie­met su­rink­ta tik pu­sė pla­nuo­to su­rink­ti dur­pių kie­kio. Per ke­tu­ris mė­ne­sius trun­kan­tį se­zo­ną dur­pes bu­vo įma­no­ma rink­ti tik mė­ne­sį.

Pa­na­ši si­tua­ci­ja nu­tin­ka jau ne pir­mą kar­tą. Sep­ty­ne­ri pa­sta­rie­ji me­tai – ne­pa­lan­kūs dur­pių pra­mo­nei. Daž­ni lie­tūs dur­py­nus pa­ver­čia pel­kė­mis. Nu­sau­si­ni­mo sis­te­mos ne­spė­ja su­ger­ti van­dens.

Anks­tes­niais me­tais nuo­sto­lius pa­deng­da­vo „Tu­pag“ įmo­nių gru­pės sa­vi­nin­kai. Koks bus šie­met jų spren­di­mas di­rek­to­rius dar ne­ži­no. Jei pa­gal­bos ne­su­lauks, teks at­leis­ti dar­bi­nin­kus, o pa­va­sa­rį iš nau­jo for­muo­ti ko­lek­ty­vą.

„Gal­būt pa­vyk­tų lai­ki­nai pri­stab­dy­ti įmo­nės veik­lą. Dar­buo­to­jai re­gist­ruo­tų­si dar­bo bir­žo­je. Bet dau­ge­lis gy­ve­na kai­me, tu­ri že­mės, ne­gau­tų be­dar­bio pa­šal­pos“, – svars­to di­rek­to­rius.

Mė­ne­siui rei­kia 5 – 6 tūks­tan­čių ku­bų ža­lia­vos. Tu­ri­mų re­sur­sų ge­riau­siu at­ve­ju už­teks iki atei­nan­čių me­tų sau­sio.

Ne­pa­lan­kūs orai ir ki­tos per­mai­nos nai­ki­na dur­pių pra­mo­nę. A. Asmi­na­vi­čius pri­si­me­na, jog tuo­met, kai jis pa­gal pa­sky­ri­mą at­va­žia­vo dirb­ti į Ty­tu­vė­nus, Lie­tu­vo­je vei­kė 11 stam­bių dur­pių įmo­nių. Da­bar dur­pių bri­ke­tus ga­mi­na tik ty­tu­vė­niš­kiai ir vie­na bend­ro­vė Tel­šių ra­jo­ne.

Kau­no tech­no­lo­gi­jų uni­ver­si­te­te ne­be­ruo­šia­mi ir dur­pių pra­mo­nės in­ži­nie­riai.

Pusb­ri­ke­čiai – Lie­tu­vai, dur­pės – Vo­kie­ti­jai

Bend­ro­vė dur­pes ren­ka iš Ši­lu­vos ir Ty­tu­vė­nų ty­re­lio dur­py­nų. Iš Ty­tu­vė­nų ty­re­ly­je su­rink­tų dur­pių ga­mi­na­mi pusb­ri­ke­čiai. Jų par­duo­da­ma apie 2000 to­nų per me­tus.

Ši­lu­vos dur­pės fa­suo­ja­mos ir pen­kių ku­bi­nių met­rų pa­kuo­tė­se iš­ve­ža­mos į Vo­kie­ti­ją. „Tu­pa­go“ antrinė įmo­nė „Vog­teier Eden­werk“ iš jų ga­mi­na su­bstra­tą au­ga­lams.

Už eksp­loa­tuo­ja­mus že­mės plo­tus ir nau­din­gas iš­ka­se­nas įmo­nė mo­ka že­mės ir nau­din­gų iš­ka­se­nų mo­kes­čius.

Anks­čiau že­mės mo­kes­tis ne­siek­da­vo pen­kių tūks­tan­čių eu­rų, šie­met, ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to re­gist­rų cent­rui pa­di­di­nus že­mės ver­tę, pa­di­dė­jo ir že­mės mo­kes­tis, ku­ris su­da­ro ke­lis pro­cen­tus nuo že­mės ver­tės. Įmo­nė ga­vo mo­kė­ji­mo pra­ne­ši­mą, ku­ria­me nu­ro­dy­ta su­mo­kė­ti 11 tūks­tan­čių eu­rų že­mės mo­kes­čio.

„Pa­ra­šiau pra­šy­mą, kad įmo­nę at­leis­tų nuo že­mės mo­kes­čio, nes dėl gam­ti­nių są­ly­gų si­tua­ci­ja la­bai blo­ga. Bet jo­kio at­sa­ky­mo dar ne­ga­vau. O mo­kes­tį rei­kia su­mo­kė­ti iki lapk­ri­čio 15 die­nos“, – pa­sa­ko­jo A. Asmi­na­vi­čius.

Pa­di­din­tas ir nau­din­gų­jų iš­ka­se­nų mo­kes­tis. Anks­čiau už vie­ną iš­kas­tą ku­bi­nį met­rą dur­pių, pa­nau­do­tą Lie­tu­vo­je, įmo­nė mo­kė­da­vo 14 cen­tų, da­bar šis mo­kes­tis pa­kel­tas iki eu­ro.

Kon­ku­ren­ci­ja su bal­ta­ru­siais

Pas­ta­ruo­ju me­tu pusb­ri­ke­čių ga­my­ba tam­pa nuo­sto­lin­ga. „Laik­raš­čiuo­se sep­ty­ni – aš­tuo­ni skel­bi­mai, kad par­duo­da­mi bal­ta­ru­siš­ki bri­ke­tai ir vie­nas, kad lie­tu­viš­ki, – apie kon­ku­ren­ci­ją kal­ba „Ty­tu­vė­nų dur­pių“ di­rek­to­rius. – Bal­ta­ru­si­jo­je ku­ras pi­gus. Pa­si­nau­do­da­mi tuo, kad ne­to­li Ty­tu­vė­nų ge­le­žin­ke­lio sto­tis, vie­tos vers­li­nin­kai par­si­ve­ža va­go­nus bal­ta­ru­siš­kų bri­ke­tų ir jais pre­kiau­ja.“

No­rė­da­ma at­lai­ky­ti kon­ku­ren­ci­ją, „Ty­tu­vė­nų dur­pių“ bend­ro­vė to­ną pusb­ri­ke­čių tu­ri par­duo­ti pi­giau nei sa­vi­kai­na.

Kon­ku­ren­ci­ją ašt­ri­na ir tai, kad dau­gė­ja ki­tų ku­ro rū­šių. Jau­nes­ni var­to­to­jai ren­ka­si gra­nu­les ir ki­to­kį pa­to­ges­nį ku­rą. Vy­res­nio am­žiaus žmo­nių, ku­riems ši ku­ro rū­šis la­biau­siai priim­ti­na, ma­žė­ja.

Bran­giau­sia iš­lai­ky­ti „siau­ru­ką“

Nuo 2006 – ųjų me­tų „Ty­tu­vė­nų dur­pių“ bend­ro­vę nuo­ma­vu­si, o 2011 – ai­siais nu­pir­ku­si Vo­kie­ti­jos įmo­nė „Tu­pag“ no­rė­tų at­si­sa­ky­ti siau­ro­jo ge­le­žin­ke­lio, ku­riuo ty­tu­vė­niš­kiai pusb­ri­ke­čių ga­my­bai at­si­ve­ža dur­pių ža­lia­vą. Ats­tu­mas apie 10 ki­lo­met­rų. Pa­si­ro­do, „siau­ru­ko“ iš­lai­ky­mas su­da­ro vie­ną iš di­džiau­sių pusb­ri­ke­čių ga­my­bos kaš­tų da­lių. Pa­bė­giai pū­va. Da­lį jų rei­kia kiek­vie­ną pa­va­sa­rį pa­keis­ti. Tai kai­nuo­ja ga­na bran­giai.

Bend­ro­vė tu­ri ši­lum­ve­žį ir apie 40 va­go­nų dur­pėms vež­ti . Kiek­vie­na­me tel­pa po 12,5 to­nos ža­lia­vos.

Ši­lum­ve­žio ma­ši­nis­tui Kle­men­sui Knei­žiui – jau 76 me­tai. Kai jis ne­be­ga­lės dirb­ti, ne­bus kam jo pa­keis­ti.

Pusb­ri­ke­čių ga­my­bą bran­gi­na ir tai, kad rei­kia la­bai daug tech­ni­kos. Tech­ni­ka rei­ka­lau­ja de­ga­lų. O jų leng­va­ti­nė­mis są­ly­go­mis kaip ūki­nin­kai, dur­pių pra­mo­nė ne­gau­na.

Dur­pių iš­tek­liai dar ne­si­bai­gia

Nors pusb­ri­ke­čių ga­my­ba ir nuo­sto­lin­ga, įmo­nė „Tu­pag“ den­gia nuo­sto­lius, nes jai dur­pės rei­ka­lin­gos su­bstra­tams.

Šio­mis die­no­mis tarp ty­tu­vė­niš­kių vers­li­nin­kų pa­skli­do kal­bos, jog pusb­ri­ke­čių ga­my­ba per­ke­lia­ma į Lat­vi­ją.

Apie tai pa­klaus­tas A. Asmi­na­vi­čius tvir­ti­no pir­mą kar­tą gir­din­tis to­kią in­for­ma­ci­ją. „Ga­my­bos per­kel­ti neį­ma­no­ma. Ce­chai Ty­tu­vė­nuo­se, dur­py­nai Ty­tu­vė­nuo­se.“

Be to, Ši­lu­vos ir Ty­tu­vė­nų dur­py­nuo­se dar yra di­džiu­liai klo­dai ža­lia­vos. Ši­lu­vo­je – apie 7 mi­li­jo­nai ku­bi­nių met­rų, Ty­tu­vė­nų ty­re­ly­je – mi­li­jo­nas 852 ku­bi­niai met­rai dar neiš­kas­tų dur­pių.

Per me­tus iš­ka­sa­ma tik apie 100 tūks­tan­čių ku­bi­nių met­rų. Be to, eksp­loa­tuo­tus dur­py­nus tek­tų re­kul­ti­vuo­ti: Ši­lu­vo­je už­pil­ti van­de­niu, o Ty­tu­vė­nuo­se ap­so­din­ti miš­ku. Tam rei­kė­tų di­džiu­lių in­ves­ti­ci­jų. Ši­lu­vos dur­py­no plo­tas 585 hek­ta­rai, Ty­tu­vė­nų – 207.

Au­to­rės nuo­tr.

„Ty­tu­vė­nų dur­pių“ bend­ro­vės di­rek­to­rius Alf­re­das Asmi­na­vi­čius sa­ko, jog bend­ro­vė­je dir­ba 31 žmo­gus: da­lis dar­bi­nin­kų, da­lis ad­mi­nist­ra­ci­jos at­sto­vų, ver­tė­jų, meist­rų. Ka­dan­gi trūks­ta ža­lia­vos, ga­li tek­ti stab­dy­ti bend­ro­vės veik­lą.