
Naujausios
Bažnyčios konkursas nurašytas į nuostolius
Daug aistrų ir nusivylimų sukėlęs Lieporių bažnyčios projektinių pasiūlymų konkursas Šiauliuose gali baigtis skandalu. Konkurso rezultatais nepatenkinti dvasininkai jį nurašo į nuostolius.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Neįmanoma pasiekti gero rezultato
„Sklypas, kurį Šiaulių miesto savivaldybė suteikė, kad būtų pastatyta Lieporių bažnyčia, neatitinka nei bažnyčios, nei Lieporių mikrorajono gyventojų poreikių“, – „Šiaulių kraštui“ sakė architektas urbanistas Vytenis Rudokas.
Jo teigimu, norimo pastatyti komplekso funkcinės užduoties ir liturginių reikalavimų (pavyzdžiui, bažnyčios orientacijos, ašinės kompozicijos, simetrijos) šitame sklype beveik neįmanoma realizuoti. Minėti poreikiai nedera su konkrečiu sklypu ir bendra situacija.
Taip atsitiko, nes sklypas buvo pasirinktas nežinant poreikių ir konkrečių bažnyčios reikalavimų, mano pašnekovas. Sklypas buvo parinktas aklai ir pasiūlytas bažnyčiai.
Atsisakyti sklypo arba pakeisti užduotį
„Konkurso rezultatas nuvylė, nes visi sprendiniai atrodė gana prastai“, – neslėpė pašnekovas. Jo nuomone, pasiūlytos architektūrinės priemonės labai disonuoja su aplinka.
Erdvė, kurioje yra sklypas ir norima statyti Lieporių bažnyčią su visu paslaugų kompleksu, yra gyvenamųjų namų kieme.
Konfliktą tarp gyvenamojo namo užstatymo ir bažnyčios, architekto nuomone, galima išspręsti atsiribojant įvairiomis architektūrinėmis priemonėmis, ką visi konkurso dalyviai ir darė.
Bet taip problemą galima išspręsti tik iš dalies, nes ji ir toliau kelia daug konfliktų, kuriuos parodė ir konkurso nugalėtojų darbas. Visi privažiavimai ir laidojimo namai atsidūrė tiesiai po didžiulio, šimto metrų ilgio penkiaaukščio Lieporių g. 9 gyventojų langais.
„Negalima šitaip projektuoti, bet tokie darbai laimi“, – stebėjosi architektas.
Jo nuomone, norint gauti visapusiškai gerą rezultatą, reikėtų arba atsisakyti šito sklypo ir ieškoti kito, tinkamo bažnyčios poreikiams, arba naudoti esamą sklypą, bet atsisakyti bažnyčios norimų uždavinių, tokių sąlygų, kaip orientacija ir taip toliau.
Konkursas, urbanisto teigimu, pirmiausia turėjo būti skelbiamas vietai parinkti ir bažnyčios idėjai pasiūlyti. Tokiu atveju būtų galimybė rinktis iš kelių vietų.
V. Rudokas neslėpė, kad savo nuomonę ir pastabas išsakė bažnyčios atstovams.
Geriausia vieta – Lieporių parke
O į klausimą, kur Lieporių mikrorajone galėtų būti bažnyčia, daugelis V. Rudoko klaustų kolegų architektų atsakė panašiai: „pirma mintis, kuri ateina į galvą – Lieporių parkas“.
Urbanisto nuomone, tai būtų natūraliai suvokiama ir žmonėms priimtina vieta. Kodėl ši vieta nebuvo pasirinkta, jam nesuprantama.
V. Rudokas girdėjo, kad gyventojai prieštarautų užstatymui parke, bet žmonės dar daugiau prieštarauja, kai jiems po langais norima statyti laidojimo namus.
„Žmonės burbės visais atvejais, tik tuščioje vietoje nieko nereikia aukoti, kad būtų gautas rezultatas“, – sakė architektas.
Gailisi neprotestavę
„Reikėjo mums, gyventojams, nesutikti, kad po langais būtų statoma bažnyčia tada, kai buvo svarstomas detalusis planas, o dabar – šaukštai po pietų, protestuoti jau per vėlu“, – nusiminusi „Šiaulių kraštui“ sakė ponia Edita, Lieporių g. 9 namo gyventoja.
Jos nuomone, laidojimo namų kaimynystė nepriimtina ne tik gyventojams, bet ir netoliese esantiems vaikų darželiui, mokyklai.
„Aišku, kad Lieporių parke bažnyčiai būtų geresnė vieta“, – įsitikinusi pašnekovė.
Peikė ir kiti architektai
Humanitarinių mokslų daktaras architektas Linas Krūgelis stebėjosi, kad konkursą laimėjo architektų Stuopelių darbas.
„Nors paskelbus konkursą buvo nustatyti vertinimo kriterijai, žvelgiant į rezultatus, susidaro įspūdis, kad komisija vadovavosi dar kažkokiais, tik jai žinomais, reikalavimais“, – mano L. Krūgelis.
Jo nuomone, laimėjo darbas su šiurkščiomis klaidomis, o pašalinti projektai – tik su menkais trūkumais. Tai esąs subjektyvaus ir neaiškaus vertinimo padarinys.
UAB „Architektų gildija“ vadovą architektą Roką Mazuronį stebino aplinkybė, kad konkurso nugalėtojo darbą reikės taisyti.
„Jeigu bus daromi esminiai pakeitimai – projekte pastatai keis savo vietą, bus koreguojamas jų aukštingumas, gal bus rengiamas dar vienas konkursas?“ – klausė jis.
Įbruktas sklypas
Konkurso komisijos narė, Šiaulių miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė „Šiaulių kraštui“ pripažino, kad nebuvo nė vieno tobulo projekto, todėl nugalėtojams iš tikrųjų tektų daryti pataisymus.
„Neparinkti nugalėtojų negalėjome pagal konkurso sąlygas. Kadangi tai buvo viešasis pirkimas, privalėjo būti parinkti nugalėtojai ir kiti projektai išrikiuoti eilės tvarka“, – tvirtino komisijos narė.
Redakcijos šaltiniai teigia, kad sklypas prie daugiabučių buvo įbruktas bažnyčiai, teigiant, kad statyboms Lieporių parke prieštarautų gyventojai.
Konkursą nurašys į nuostolius
Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčios klebonas Vytautas Kadys „Šiaulių kraštui“ sakė, kad 10 tūkstančių prizą už pirmąsias Lieporių bažnyčios projektinių pasiūlymų konkurse architektų laimėtas vietas bažnyčia ketina nurašyti į nuostolius – sumokėti prizininkams, ir viskas.
Tai reiškia, kad projektas nebus realizuojamas.
V. Kadys neslėpė, kad konkurso rezultatai netenkina bažnyčios. Klebonas sakė supratęs, kad pasiūlytas sklypas nelabai tinka bažnyčiai statyti.
„Bažnyčia ne penkeriems metams statoma, todėl norėtųsi, kad viskas būtų gerai apgalvota“, – tvirtino Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonas.
Jis atskleidė, kad dvasininkų, parapijiečių ir Lieporių bendruomenės žvilgsniai krypsta į Lieporių parką, kuriame būtų tinkamesnė vieta naujai bažnyčiai.
Geras pavyzdys – pietinio mikrorajono Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia, iškilusi prie žaidimų ir laisvalaikio parko „Beržynėlis“. Maldos namai ir „Beržynėlis“, kunigo nuomone, dera vienas šalia kito. Ši kaimynystė patinka ir gyventojams, kurie mielai užsuka ir ten, ir ten.
„Norisi, kad ir Lieporiuose būtų taip pat gerai, kaip Gytariuose“, – sakė V. Kadys.
Prašys kito sklypo
Klebonas svarsto prašyti visuomenės ir politikų palaikymo bei kreiptis į Savivaldybę, kad bažnyčiai būtų suteiktas kitas sklypas, o sklypo prie daugiabučių atsisakyti.
„Svarbiausia – išrinkti ir vietą, ir bažnyčios projektą, kurie būtų priimtini visuomenei“, – tvirtino V. Kadys.
Jeigu bažnyčios statybai būtų skirtas kitas sklypas prie Lieporių parko, būtų skelbiams ir kitas bažnyčios projektavimo darbų konkursas.
V. Kadys kviečia visus Lieporių bažnyčios konkurso dalyvius, kurie nelaimėjo, neprarasti vilties, nes kitas konkursas gali būti sėkmingesnis.
„Kitoje erdvėje gal ir architektams pasireikšti bus geresnė galimybė“, – sakė kunigas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SKLYPAS: Savivaldybė pasiūlė bažnyčiai sklypą gyvenamųjų namų kieme.
NUOMONĖ: „Sklypas, kurį Šiaulių miesto savivaldybė suteikė, kad būtų pastatyta Lieporių bažnyčia, neatitinka nei bažnyčios, nei Lieporių mikrorajono gyventojų poreikių“, – „Šiaulių kraštui“ sakė architektas urbanistas Vytenis Rudokas.
Jono TAMULIO nuotr.
SIEKIS: „Svarbiausia – išrinkti ir vietą, ir bažnyčios projektą, kurie būtų priimtini visuomenei“, – tvirtino klebonas Vytautas Kadys.
ERDVĖ: Dairantis kito sklypo bažnyčiai architektų, gyventojų ir dvasininkų akys krypsta į Lieporių parką.
NENORAS: Lieporių g. 9 namo gyventojai nenori laidojimo namų po pat savo namo langais.