Lieporių bažnyčiai dairomasi kitos vietos

Lieporių bažnyčiai dairomasi kitos vietos

Baž­ny­čios kon­kur­sas nu­ra­šy­tas į nuo­sto­lius

Daug aist­rų ir nu­si­vy­li­mų su­kė­lęs Lie­po­rių baž­ny­čios pro­jek­ti­nių pa­siū­ly­mų kon­kur­sas Šiau­liuo­se ga­li baig­tis skan­da­lu. Kon­kur­so re­zul­ta­tais ne­pa­ten­kin­ti dva­si­nin­kai jį nu­ra­šo į nuo­sto­lius.

Ire­na BUD­RIE­NĖ

irena@skrastas.lt

Neį­ma­no­ma pa­siek­ti ge­ro re­zul­ta­to

„Skly­pas, ku­rį Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė su­tei­kė, kad bū­tų pa­sta­ty­ta Lie­po­rių baž­ny­čia, nea­ti­tin­ka nei baž­ny­čios, nei Lie­po­rių mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jų po­rei­kių“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė ar­chi­tek­tas ur­ba­nis­tas Vy­te­nis Ru­do­kas.

Jo tei­gi­mu, no­ri­mo pa­sta­ty­ti komp­lek­so funk­ci­nės už­duo­ties ir li­tur­gi­nių rei­ka­la­vi­mų (pa­vyz­džiui, baž­ny­čios orien­ta­ci­jos, aši­nės kom­po­zi­ci­jos, si­met­ri­jos) ši­ta­me skly­pe be­veik neį­ma­no­ma rea­li­zuo­ti. Mi­nė­ti po­rei­kiai ne­de­ra su konk­re­čiu skly­pu ir bend­ra si­tua­ci­ja.

Taip at­si­ti­ko, nes skly­pas bu­vo pa­si­rink­tas ne­ži­nant po­rei­kių ir konk­re­čių baž­ny­čios reika­la­vi­mų, ma­no pa­šne­ko­vas. Skly­pas bu­vo pa­rink­tas ak­lai ir pa­siū­ly­tas baž­ny­čiai.

At­si­sa­ky­ti skly­po ar­ba pa­keis­ti už­duo­tį

„Kon­kur­so re­zul­ta­tas nu­vy­lė, nes vi­si spren­di­niai at­ro­dė ga­na pra­stai“, – ne­slė­pė pa­šne­ko­vas. Jo nuo­mo­ne, pa­siū­ly­tos ar­chi­tek­tū­ri­nės prie­mo­nės la­bai di­so­nuo­ja su ap­lin­ka.

Erd­vė, ku­rio­je yra skly­pas ir no­ri­ma sta­ty­ti Lie­po­rių baž­ny­čią su vi­su pa­slau­gų komp­lek­su, yra gy­ve­na­mų­jų na­mų kie­me.

Konf­lik­tą tarp gy­ve­na­mo­jo namo už­sta­ty­mo ir baž­ny­čios, ar­chi­tek­to nuo­mo­ne, ga­li­ma iš­spręs­ti at­si­ri­bo­jant įvai­rio­mis ar­chi­tek­tū­ri­nė­mis prie­mo­nė­mis, ką vi­si kon­kur­so da­ly­viai ir da­rė.

Bet taip pro­ble­mą ga­li­ma iš­spręs­ti tik iš da­lies, nes ji ir to­liau ke­lia daug konf­lik­tų, ku­riuos pa­ro­dė ir kon­kur­so nu­ga­lė­to­jų dar­bas. Vi­si pri­va­žia­vi­mai ir lai­do­ji­mo na­mai at­si­dū­rė tie­siai po di­džiu­lio, šim­to met­rų il­gio pen­kiaaukš­čio Lie­po­rių g. 9 gy­ven­to­jų lan­gais.

„Ne­ga­li­ma ši­taip pro­jek­tuo­ti, bet to­kie dar­bai lai­mi“, – ste­bė­jo­si ar­chi­tek­tas.

Jo nuo­mo­ne, no­rint gau­ti vi­sa­pu­siš­kai ge­rą re­zul­ta­tą, rei­kė­tų ar­ba at­si­sa­ky­ti ši­to skly­po ir ieš­ko­ti ki­to, tin­ka­mo baž­ny­čios po­rei­kiams, ar­ba nau­do­ti esa­mą skly­pą, bet at­si­sa­ky­ti baž­ny­čios no­ri­mų už­da­vi­nių, to­kių są­ly­gų, kaip orien­ta­ci­ja ir taip to­liau.

Kon­kur­sas, ur­ba­nis­to tei­gi­mu, pir­miau­sia tu­rė­jo bū­ti skel­bia­mas vie­tai pa­rink­ti ir baž­ny­čios idė­jai pa­siū­ly­ti. To­kiu at­ve­ju bū­tų ga­li­my­bė rink­tis iš ke­lių vie­tų.

V. Ru­do­kas ne­slė­pė, kad sa­vo nuo­mo­nę ir pa­stabas iš­sa­kė baž­ny­čios at­sto­vams.

Ge­riau­sia vie­ta – Lie­po­rių par­ke

O į klau­si­mą, kur Lie­po­rių mik­ro­ra­jo­ne ga­lė­tų bū­ti baž­ny­čia, dau­ge­lis V. Ru­do­ko klaus­tų ko­le­gų ar­chi­tek­tų at­sa­kė pa­na­šiai: „pir­ma min­tis, ku­ri atei­na į gal­vą – Lie­po­rių par­kas“.

Ur­ba­nis­to nuo­mo­ne, tai bū­tų na­tū­ra­liai su­vo­kia­ma ir žmo­nėms priim­ti­na vie­ta. Ko­dėl ši vie­ta ne­bu­vo pa­si­rink­ta, jam ne­sup­ran­ta­ma.

V. Ru­do­kas gir­dė­jo, kad gy­ven­to­jai prieš­ta­rau­tų už­sta­ty­mui par­ke, bet žmo­nės dar dau­giau prieš­ta­rau­ja, kai jiems po lan­gais no­ri­ma sta­ty­ti lai­do­ji­mo na­mus.

„Žmo­nės bur­bės vi­sais at­ve­jais, tik tuš­čio­je vie­to­je nie­ko ne­rei­kia au­ko­ti, kad bū­tų gau­tas re­zul­ta­tas“, – sa­kė ar­chi­tek­tas.

Gai­li­si ne­pro­tes­ta­vę

„Rei­kė­jo mums, gy­ven­to­jams, ne­su­tik­ti, kad po lan­gais bū­tų sta­to­ma baž­ny­čia ta­da, kai bu­vo svars­to­mas de­ta­lu­sis pla­nas, o da­bar – šaukš­tai po pie­tų, pro­tes­tuo­ti jau per vė­lu“, – nu­si­mi­nu­si „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė po­nia Edi­ta, Lie­po­rių g. 9 namo gy­ven­to­ja.

Jos nuo­mo­ne, lai­do­ji­mo na­mų kai­my­nys­tė ne­priim­ti­na ne tik gy­ven­to­jams, bet ir ne­to­lie­se esan­tiems vai­kų dar­že­liui, mo­kyk­lai.

„Aiš­ku, kad Lie­po­rių par­ke baž­ny­čiai bū­tų ge­res­nė vie­ta“, – įsi­ti­ki­nu­si pa­šne­ko­vė.

Pei­kė ir ki­ti ar­chi­tek­tai

Hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų dak­ta­ras ar­chi­tek­tas Li­nas Krū­ge­lis ste­bė­jo­si, kad kon­kur­są lai­mė­jo ar­chi­tek­tų Stuo­pe­lių dar­bas.

„Nors pa­skel­bus kon­kur­są bu­vo nu­sta­ty­ti ver­ti­ni­mo kri­te­ri­jai, žvel­giant į re­zul­ta­tus, su­si­da­ro įspū­dis, kad ko­mi­si­ja va­do­va­vo­si dar kaž­ko­kiais, tik jai ži­no­mais, rei­ka­la­vi­mais“, – ma­no L. Krū­ge­lis.

Jo nuo­mo­ne, lai­mė­jo dar­bas su šiurkš­čio­mis klai­do­mis, o pa­ša­lin­ti pro­jek­tai – tik su men­kais trū­ku­mais. Tai esąs su­bjek­ty­vaus ir neaiš­kaus ver­ti­ni­mo pa­da­ri­nys.

UAB „Ar­chi­tek­tų gil­di­ja“ va­do­vą ar­chi­tek­tą Ro­ką Ma­zu­ro­nį ste­bi­no ap­lin­ky­bė, kad kon­kur­so nu­ga­lė­to­jo dar­bą rei­kės tai­sy­ti.

„Jei­gu bus da­ro­mi es­mi­niai pa­kei­ti­mai – pro­jek­te pa­sta­tai keis sa­vo vie­tą, bus ko­re­guo­ja­mas jų aukš­tin­gu­mas, gal bus ren­gia­mas dar vie­nas kon­kur­sas?“ – klau­sė jis.

Įb­ruk­tas skly­pas

Kon­kur­so ko­mi­si­jos na­rė, Šiau­lių mies­to vy­riau­sio­ji ar­chi­tek­tė Ra­sa Bud­ry­tė „Šiau­lių kraš­tui“ pri­pa­ži­no, kad ne­bu­vo nė vie­no to­bu­lo pro­jek­to, to­dėl nu­ga­lė­to­jams iš tik­rų­jų tek­tų da­ry­ti pa­tai­sy­mus.

„Ne­pa­rink­ti nu­ga­lė­to­jų ne­ga­lė­jo­me pa­gal kon­kur­so są­ly­gas. Ka­dan­gi tai bu­vo vie­ša­sis pir­ki­mas, pri­va­lė­jo bū­ti pa­rink­ti nu­ga­lė­to­jai ir ki­ti pro­jek­tai iš­ri­kiuo­ti ei­lės tvar­ka“, – tvir­ti­no ko­mi­si­jos na­rė.

Re­dak­ci­jos šal­ti­niai tei­gia, kad skly­pas prie dau­gia­bu­čių bu­vo įbruk­tas baž­ny­čiai, tei­giant, kad sta­ty­boms Lie­po­rių par­ke prieš­ta­rau­tų gy­ven­to­jai.

Kon­kur­są nu­ra­šys į nuo­sto­lius

Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­to­jo Pra­si­dė­ji­mo baž­ny­čios kle­bo­nas Vy­tau­tas Ka­dys „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, kad 10 tūks­tan­čių pri­zą už pir­mą­sias Lie­po­rių baž­ny­čios pro­jek­ti­nių pa­siū­ly­mų kon­kur­se ar­chi­tek­tų lai­mė­tas vie­tas baž­ny­čia ke­ti­na nu­ra­šy­ti į nuo­sto­lius – su­mo­kė­ti pri­zi­nin­kams, ir vis­kas.

Tai reiš­kia, kad pro­jek­tas ne­bus rea­li­zuo­ja­mas.

V. Ka­dys ne­slė­pė, kad kon­kur­so re­zul­ta­tai  ne­ten­ki­na baž­ny­čios. Kle­bo­nas sa­kė su­pra­tęs, kad pa­siū­ly­tas skly­pas ne­la­bai tin­ka baž­ny­čiai sta­ty­ti.

„Baž­ny­čia ne pen­ke­riems me­tams sta­to­ma, to­dėl no­rė­tų­si, kad vis­kas bū­tų ge­rai ap­gal­vo­ta“, – tvir­ti­no Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­tojo Pra­si­dė­ji­mo pa­ra­pi­jos kle­bo­nas.

Jis at­sklei­dė, kad dva­si­nin­kų, pa­ra­pi­jie­čių ir Lie­po­rių bend­ruo­me­nės žvilgs­niai kryps­ta į Lie­po­rių par­ką, ku­ria­me bū­tų tin­ka­mes­nė vie­ta nau­jai baž­ny­čiai.

Ge­ras pa­vyz­dys – pie­ti­nio mik­ro­ra­jo­no Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­tojo Pra­si­dė­ji­mo baž­ny­čia, iš­ki­lu­si prie žai­di­mų ir lais­va­lai­kio par­ko „Ber­žy­nė­lis“. Mal­dos na­mai ir „Ber­žy­nė­lis“, ku­ni­go nuo­mo­ne, de­ra vie­nas ša­lia ki­to. Ši kai­my­nys­tė pa­tin­ka ir gy­ven­to­jams, ku­rie mie­lai už­su­ka ir ten, ir ten.

„No­ri­si, kad ir Lie­po­riuo­se bū­tų taip pat ge­rai, kaip Gy­ta­riuo­se“, – sa­kė V. Ka­dys.

Pra­šys ki­to skly­po

Kle­bo­nas svars­to pra­šy­ti vi­suo­me­nės ir po­li­ti­kų pa­lai­ky­mo bei kreip­tis į Sa­vi­val­dy­bę, kad baž­ny­čiai bū­tų su­teik­tas ki­tas skly­pas, o skly­po prie dau­gia­bu­čių at­si­sa­ky­ti.

„Svar­biau­sia – iš­rink­ti ir vie­tą, ir baž­ny­čios pro­jek­tą, ku­rie bū­tų priim­ti­ni vi­suo­me­nei“, – tvir­ti­no V. Ka­dys.

Jei­gu baž­ny­čios sta­ty­bai bū­tų skir­tas ki­tas skly­pas prie Lie­po­rių par­ko, bū­tų skel­biams ir ki­tas baž­ny­čios pro­jek­ta­vi­mo dar­bų kon­kur­sas.

V. Ka­dys kvie­čia vi­sus Lie­po­rių baž­ny­čios kon­kur­so da­ly­vius, ku­rie ne­lai­mė­jo, ne­pra­ras­ti vil­ties, nes ki­tas kon­kur­sas ga­li bū­ti sėk­min­ges­nis.

„Ki­to­je erd­vė­je gal ir ar­chi­tek­tams pa­si­reikš­ti bus ge­res­nė ga­li­my­bė“, – sa­kė ku­ni­gas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

SKLY­PAS: Sa­vi­val­dy­bė pa­siū­lė baž­ny­čiai skly­pą gy­ve­na­mų­jų na­mų kie­me.

NUO­MO­NĖ: „Skly­pas, ku­rį Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė su­tei­kė, kad bū­tų pa­sta­ty­ta Lie­po­rių baž­ny­čia, nea­ti­tin­ka nei baž­ny­čios, nei Lie­po­rių mik­ro­ra­jo­no gy­ven­to­jų po­rei­kių“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė ar­chi­tek­tas ur­ba­nis­tas Vy­te­nis Ru­do­kas.

Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

SIE­KIS: „Svar­biau­sia – iš­rink­ti ir vie­tą, ir baž­ny­čios pro­jek­tą, ku­rie bū­tų priim­ti­ni vi­suo­me­nei“, – tvir­ti­no kle­bo­nas Vy­tau­tas Ka­dys.

ERD­VĖ: Dai­ran­tis ki­to skly­po baž­ny­čiai ar­chi­tek­tų, gy­ven­to­jų ir dva­si­nin­kų akys kryps­ta į Lie­po­rių par­ką.

NE­NO­RAS: Lie­po­rių g. 9 na­mo gy­ven­to­jai ne­no­ri lai­do­ji­mo na­mų po pat sa­vo na­mo lan­gais.