
Naujausios
Leidimas „klonuoti“ areną pripažintas neteisėtu
Vyriausybės atstovas apskrityje Jonas Novogreckis Šiaulių apygardos prokuratūros reikalavimu atliko patikrinimą ir nustatė, kad miesto savivaldybės sprendimai leisti naudoti Šiaulių arenos techninį projektą Ukrainoje prieštarauja įstatymams ir Konstitucijai. Juos teks nedelsiant panaikinti.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Reikalauja naikinti leidimą
Vyriausybės atstovas Jonas Novogreckis siūlo artimiausiame Tarybos posėdyje, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį, panaikinti neteisėtą sprendimą leisti neatlygintinai naudoti Šiaulių arenos techninį projektą Ukrainoje. Sprendimas buvo priimtas šiemet balandžio 4 dieną neeiliniame Tarybos posėdyje.
Vyriausybės atstovas taip pat siūlo per savaitę panaikinti neteisėtą Administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus įsakymą leisti už dyką naudoti arenos techninį projektą.
Jeigu minėti sprendimai nebus panaikinti, Vyriausybės atstovas turės kreiptis į teismą.
Pažeisti įstatymai
Dar 2004 metų balandžio 10 dieną savivaldybės administracija ir individuali įmonė „E. Miliūno studija“ sudarė projektavimo darbų sutartį. Sutartyje nurodoma, kad projektuotojas parengia ir atiduoda Šiaulių miesto Aukštabalio multifunkcinio komplekso statybos techninį projektą, programinę užduotį bei projektinius pasiūlymus su vizualizacija, o užsakovas jį priima ir sumoka sutartyje numatytą kainą.
Bendra sutarties objekto kaina – 798 500 litų, o techninio projekto vertė apskaitoje įtraukta į pastato vertę.
„Vadovaujantis Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymu, techniniai projektiniai dokumentai yra savivaldybių nematerialusis turtas. Tokio būdo kaip „leisti realizuoti autorių turtinę teisę į kūrinį – naudoti Šiaulių Aukštabalio multifunkcinio komplekso statybos techninį projektą, programinę užduotį ir projektinius pasiūlymus su vizualizacija“ įstatymai nenumato“, – sakė Vyriausybės atstovas.
Jo nuomone, savivaldybė galėjo techninį projektą parduoti aukciono būdu. Politikų teiginiai, kad aukcionas užtruks, todėl Ukraina nebespės iki 2015 metų Europos vyrų krešinio čempionato pasistatyti arenų, nesąs pagrindas pažeidinėti įstatymus.
Neaišku, kas naudosis arenos projektu
J. Novogreckio teigimu, taip ir nepaaiškėjo, kas naudosis arenos projektu. Vyriausybės atstovui raštu paprašius nurodyti, kokiam Ukrainos subjektui – valstybės ar savivaldybės institucijai, verslo subjektui ar panašiai – leista naudoti arenos techninį projektą, aiškaus atsakymo gauta nebuvo.
Šiaulių meras Justinas Sartauskas paaiškino: buvo „Ukrainos subjektų susidomėjimas“.
Pateikti dokumentai rodo, kad į merą kreipėsi Ukrainos krepšinio federacija bei Dnepropetrovsko miesto savivaldybė (raštas iš šios savivaldybės gautas tą pačią dieną, kai vyko Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdis, kuriame buvo priimtas ginčijamas sprendimas).
Analizuojant Tarybos Miesto ūkio ir plėtros komiteto posėdžio protokolą, nustatyta, kad meras komiteto nariams išaiškino: „Gavus leidimą Ukrainoje turėtų išdygti net trys Šiaulių arenos kopijos – iki 2015 metais čia vyksiančio krepšinio čempionato“.
Meras savo atsakyme Vyriausybės atstovui nurodė, kad „pareiškėjai, kurie kreipėsi dėl Šiaulių arenos techninio projekto, turi teisę naudotis Šiaulių arenos techniniu projektu savo kompetencijos ribose“.
Kas tie pareiškėjai, kiek jų yra, kokia jų kompetencija bei šios kompetencijos ribos, neaišku.
Leido „klonuoti“
Balandžio mėnesį vykusiame neeiliniame Tarybos posėdyje pakako 15 politikų balsų „už“, kad sprendimas būtų priimtas. Posėdyje aiškinta, kad arenos bus statomos Lvove, Odesoje ir Dnepropetrovske.
Svarstydami leisti ar neleisti pasinaudoti arenos projektu, vieni politikai stebėjosi pasikeitusia nuostata ne parduoti projektą, o leisti jį naudoti neatlygintinai. Piktinosi, kad 798 tūkstančius litų kainavęs projektas dovanojamas be naudos miestui.
Kiti Tarybos nariai tvirtino, kad Ukraina yra Lietuvai draugiška šalis. Esą Ukrainai reika padėti, nes projektavimo darbai užtruks per ilgai ir ukrainiečiai iki čempionato nespės pasistatyti arenų.
Pataikavo „Panevėžio statybos trestui“?
Redakcijos duomenimis, perduoti Šiaulių arenos projektinę dokumentaciją prašė ir AB „Panevėžio statybos trestas“, neva turintis užsakymą Ukrainoje statyti arenas. Tvirtinta, jog taip Šiaulių miesto savivaldybė „padėtų“ lietuviškam verslui Ukrainos rinkoje.
Savivaldybės Teisės skyriaus vedėja Laura Staponkienė Tarybos nariams posėdžio metu aiškino, kad įstatymai nenumato kitos galimybės tik leisti naudoti projektą neatlygintinai.
Vėliau paaiškėjo, jog Šiaulių arenos projektas už dyką atiduotas Ukrainos oligarchams. Esą 2015-ųjų Europos krepšinio čempionatui skirtas arenas statys kompanija, kurios savininkai – du Ukrainos turtuoliai.
Jono TAMULIO nuotr.
TURTAS: Šiaulių arenos projekto ukrainiečiai gali netekti.
REIKALAVIMAS: „Savivaldybės turtas turi būti tausojamas, nešvaistomas ir racionaliai tvarkomas“, – priminė Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje Jonas Novogreckis. Jis reikalauja, kad savivaldybė nedelsiant panaikintų sprendimus leisti už dyką naudoti Šiaulių arenos techninį projektą Ukrainoje.