Naujausios
Kur mokosi ir iš kur – nesvarbu?
Dar prieš metus tokios paramos tikslas buvo stiprinti Šiaulių, kaip universitetinio miesto įvaizdį. Siekta, kad baigę mokslus Šiaulių universiteto, Šiaulių valstybinės kolegijos studentai, Šiaulių profesinio rengimo centro moksleiviai, įgiję išsilavinimą arba profesiją, liktų dirbti mieste.
Studentui reikėjo susirasti mieste dirbančią įmonę, kuri įsipareigotų jį po studijų baigimo įdarbinti ir įsipareigoti atidirbti joje ne trumpiau nei 3 metus per 5 metus po baigimo. Sutartį pasirašo keturios šalys – studentas, Savivaldybė, verslo įmonė ir mokslo įstaiga.
Tvarkoje numatyta, kad aukštųjų mokyklų studentai kas mėnesį gautų 4 bazinių socialinių išmokų dydžio stipendiją, o profesinių mokyklų moksleiviai – 2. Šiuo metu bazinė socialinė išmoka siekia 38 eurus.
Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė, sakė, kad Savivaldybės tikslas nuo šiol keistųsi.
"Nesvarbu, kur mūsų jaunimas mokosi, svarbu, kad grįžtų arba atvyktų čia", – sakė direktorė.
Bediskutuojant paaiškėjo, kad pagal naująją tvarką būtų remiamas bet kurios Lietuvos savivaldybės jaunuolis, besimokantis bet kokioje pasaulio šalyje. Vienintelis tikslas – kad atvyktų dirbti į Šiaulius.
Tarybos nariai stebėjosi, kodėl šios programos kryptis nuo mokslo įstaigų ir studentų perėjo į verslą.
"Trūksta inžinierių? Tegul verslas moka didelius atlyginimus ir sugrįš", – dėstė politikai.
Tarybos narys Gintautas Lukošaitis siūlė atsisakyti "blefinių programų", kurios iš anksto grasina teismais.
"Grįžtant po studijų į Šiaulius pagrindinis argumentas – būstas. Galbūt reikėtų galvoti apie garantus būsto paskoloms ar kitaip paskatinti", – vertino politikas, manydamas, kad Savivaldybė turi remti tokias specialybes, kokių reikia miestui, o ne tokias, kokios rengiamos Šiauliuose.
Sutartys be garantijų
Šį kartą parengta Administracijos tvarka nepatikėjo ir meras Artūras Visockas.
"Atvažiuoja studentas po 4 metų į įmonę, o toks specialistas ten jau nebereikalingas. Įmonė tyčia nustato jam mažą atlyginimą. Ji savo įsipareigojimą bus įvykdžiusi. Sutartis nenumato nei atlyginimų dydžio, nei jokių garantų", – komentavo meras.
Administracijos direktorius Antanas Bartulis atkirto, kad ne šios programos reikalas sureguliuoti darbo santykius tarp visų miesto įmonių ir visų studentų.
Direktorius aiškino, kad įmonė turi pareigą įdarbinti studentą. Jeigu ji tos pareigos neįvykdo, tai studento pinigus grąžina Savivaldybei. O jei studentas pats nusprendžia nedirbti, tokia pati pareiga tenka jam.
Politikai priminė, kad šios programos administravimas labai sudėtingas ir gresia galimais teismais.
Stipendijos – tik Šiaulių mokslo įstaigų studentams
Administracijos parengtoje naujojoje Tvarkoje atsirado dar vienas pakeitimas – remiami būtų tik pažangūs studentai, kurių pusmečio egzaminų rezultatų vidurkis yra ne žemesnis kaip 7 balai. Ši nuostata taip pat sukėlė diskusijų. Buvo pastebėta, kad tiksliųjų mokslų specialybių studentams kur kas sunkiau pasiekti tokį vidurkį nei humanitarams.
"Nėra teisinga vos besivelkantį studentą mums finansuoti", – sakė A. Lesauskienė.
Tarybos nariams buvo pateiktas ir kitas studijų paramos programos tvarkos aprašo variantas, parengtas valdančiosios daugumos atstovo Zakiro Medžidovo. Jis siūlė likti prie paramos Šiaulių miesto mokslo ir profesinio mokymo įstaigų studentų, o jų balų vidurkis kilstelėtas iki 8. Be to, ši tvarka galiotų tik vienerius metus.
"Administracijos viltis – kad studentas sugrįš į Šiaulius. Zakiro – kad studentas jau yra Šiauliuose ir daugiau tikimybės, kad liks, susiradęs darbą", – skirtumą paaiškino meras.
Tarybos nariai palaikė Z. Medžidovo parengtą alternatyvų sprendimą. Finansinė parama bus skiriama tik Šiaulių miesto aukštųjų ir profesinių mokyklų studentams, kurių rezultatų vidurkis ne mažesnis nei 8 balai.
Per praėjusius mokslo metus Savivaldybės studijų paramos programa pasinaudojo 5 inžinerinių technologijų, 2 autotransporto ir elektronikos, 3 kūno kultūros, 3 muzikos, 2 mechanikos inžinerijos, statybos, 1 istorijos ir politikos studijų arba profesijos rengimo programų studentai.
Šiuo metu bazinė socialinė išmoka siekia 38 eurus.