Karo pabėgėlių registracijos centre – ilgos eilės: ukrainiečiai laukia pusdienį, bet vis vien dėkoja už rūpestį

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Migracijos dokumentus tvarkančios darbuotojos – karo pabėgėlių apgultyje.
Antradienį Šiaulių arenoje pradėjo veikti Ukrainos karo pabėgėlių registracijos centras Šiauliuose. Per pirmą darbo dieną centre užregistruota apie 270 žmonių. Trečiadienį dar prieš 8 valandą prie įėjimo į centrą būriavosi didelis būrys registracijos laukiančių žmonių. Savo eilės registruotis žmonėms su vaikais tenka laukti ilgiau nei pusdienį, tačiau didelių nusiskundimų niekas nereiškia.

Centre – ir policininkai, ir medikai, ir savanoriais tapę vadovai

Trečiadienį po pietų karo pabėgėlių centre vis dar šurmuliavo daugybė žmonių. Prie pat įėjimo įsitaisę policijos pareigūnai su informaciniu lapeliu, kuriame prašoma pas juos užsiregistruoti iš Ukrainos atvykusius pareigūnus: policininkus, kariškius, pasienio tarnybos tarnautojus. Policijos pareigūnė Kristina Strelcovienė sakė, jog tokių nėra daug. Užsirašė viena moteris, ji 20 metų tarnavo Ukrainos policijoje, ir dar pora žmonių.

„Gal jiems bus siūloma padėti įsidarbinti, gal savanoriauti, pavyzdžiui, vertėjais“, – sakė policijos pareigūnė.

Netoli įsikūrę greitosios pagalbos medikai. Nuo pietų pakeitę kolegų pamainą medikai sakė darbo dar neturėję. Iki pietų į medikus kreipėsi žmonės dėl pakilusio kraujo spaudimo, dėl vaikui sutrikusio virškinimo.

Prie pirminės registracijos kompiuterių savanoriauja miesto sporto centrų vadovai. Futbolo akademijos „Šiauliai“ direktorė Reda Mockienė paaiškina, kad Savivaldybė paprašė pagalbos, tai po pusdienį atvyksta čia padirbėti. Jie atlieka pirminę registraciją, o toliau žmonės keliauja pas migracijos dokumentus tvarkančius specialistus.

„Ką tik registravau šeimą – mergina iš Černovicų miesto atvykusi su mažais broliais ir seserimis. Tėvai parašė jai įgaliojimą dėl kitų vaikų globos ir ji išvyko, o abu tėvai liko Ukrainoje. Net graudu“, – emocijas sunkiai tramdė R. Mockienė.

Laukiantys registracijos nealksta, pasirūpinta vaikais

Pagrindinėje centro erdvėje užimtos beveik visos kėdės. Čia žmonės laukia savo eilės registruotis. Prie sienos įsikūrė Šiaulių profesinio rengimo centro Prekybos ir verslo skyriaus komanda.

„Mes privirėme daug kavos ir arbatos, grikių košės atvežė pasieniečiai, sausainukai – iš Maisto banko. Mūsų moksleiviai aptarnauja žmones“, – sakė profesijos mokytoja Aldona Kairienė.

Pakalbinome laukiančias savo eilės ukrainietes. Jos į centrą atvyko dar prieš 8-ias, kalbėjomės apie 14 valandą. Moterys buvo atvažiavusios į centrą ir antradienį, tačiau buvo labai daug žmonių ir joms liepė atvykti kitą dieną. Išankstinės registracijos nėra, tenka laukti gyvoje eilėje.

Vos pradėjus pokalbį atėjo dviejų moterų eilė registruotis. Likusi Natalija papasakojo, kad į Šiaulius atvyko su dviem vaikais iš Odesos srities Černovicų miesto. Kol laukia registracijos, jaunesnysis sūnus žaidžia vaikų žaidimų erdvėje.

„Kaip nuo 8 valandos ten nuvedėm, tai buvo tik atbėgęs pavalgyti. Jam ten patinka“, – šyptelėjo moteris.

Ji pasidžiaugė, jog laukiančiaisiais registracijos pasirūpinta. Gavo arbatos, košės, saldumynų.

„Suprantu, kad registracija trunka ilgai, mūsų juk daug. Kompiuteriais dirbama, nepaskubinsi“, – nesiskundė dėl ilgo laukimo ukrainietė.

Jos planuose – kuo greičiau įsidarbinti. Vaikai jau mokosi mokykloje. Šiaulių Jėzuitų mokykla davė vaikams dvi planšetes, tad jie gali mokytis nuotoliniu būdu savo mokyklose.

Centro vaikų žaidimų erdvėje dūzgia nemažas būrys vaikų. Mažesnieji žaidžia su žaislais, vyresni sėdi prie kompiuterio. Stovi lovelė kūdikiui, tačiau ji tuščia. Su vaikais užsiima savanorės.

Maisto paketas – trims dienoms

Praėję registracijos procedūras ukrainiečiai gauna iš Raudonojo Kryžiaus savanorių reikalingų higienos priemonių. Toliau – Maisto banko paketai. Maisto banko Šiaulių padalinio vadovė Aurelija Paulauskienė sakė, kad per pirmą centro darbo dieną išdalijo 200 maisto paketų. Nuolat atvežamas jų papildymas. Paketuose – lengvai gaminamas maistas: užpilamos sriubos, sausainiai, sausi pusryčiai, konservai, riešutai. Jie skirti trims dienoms. O kas toliau?

„Čia ne mano kompetencijoje. Tai vienkartinis paketas, tačiau, žinoma, žiūrime į situaciją. Mūsų pajėgumai nėra tokie, kad galėtume kartą per savaitę visiems teikti maisto paketus“, – sako A. Paulauskienė.

Jei pabėgėlių nemažės, steigs daugiau registracijos vietų

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius informavo, kad pirmą darbo dieną centre buvo užregistruoti 270 Ukrainos karo pabėgėlių. Pavaduotojas vylėsi, kad jau kitą dieną rezultatai bus geresni.

„Registruotis norinčių yra daugiau, bet kiek pajėgūs, tiek pajėgūs. Pirma diena buvo sunkesnė, nepritaikyti naujų darbuotojų įgūdžiai dirbti su informacinėmis sistemomis. Ir su sistemomis buvo bėdų, prisijungimo kodai sunkiai suveikė. Šiandien jau sekėsi geriau“, – sakė pavaduotojas.

Jis komentavo, kad jau kitą savaitę galės daryti išvadas, ar reikia įsteigti dar daugiau registravimo darbo vietų. Jis mano, kad registracijos eilės išaugo, nes Migracijos departamento Šiaulių skyrius buvo nepajėgus visų priimti. Tikimasi šią savaitę atsilikimą pasivyti.

Paklaustas apie tai, kad pabėgėliams maisto davinių užtenka tik pradžiai, kaip jie maitinsis toliau, V. Urbonavičius sakė: „Didžioji dalis besiregistruojančių centre čia jau gyvena, kažkas kažkiek jais rūpinasi. Dalis neturi nieko. Kalbėjomės su Maisto banku, kad jiems dar duos maisto papildomai.“

Pavaduotojas sakė, kad dėl vaiko pinigų ir vienkartinės socialinės paramos pabėgėliai jau gali kreiptis į Socialinių išmokų ir kompensacijų skyrių.

„Ačiū šiauliečiams, kurie padeda didžiajai daliai pabėgėlių. Drabužių jiems pakanka, jie dėkingi už juos. Aktualiausias dalykas yra maistas“, – dėkojo V. Urbonavičius.

Nors kai kuriose mokyklose ukrainiečių vaikai dar negauna nemokamo maitinimo, pavaduotojas sakė, jos su Švietimo skyriumi aptarta nemokamai maitinti visus pabėgėlių vaikus, o dokumentus sutvarkyti galės ir vėliau.

Jautri padėka

Išeinančius iš karo pabėgėlių centro mus pasivijo Natalija.

„Labai prašau padėkokite Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios kunigui Artūrui (Sederevičiui – aut. past.) ir šalia esančios pradinės mokyklos (Jėzuitų mokyklos) direktorei Giedrei (Statkutei – aut. past.) už tai, kad mus priglaudė ir labai mumis rūpinasi“, – susijaudinusi prašė nuo karo baisumų iš savo šalies pabėgusi ukrainietė.