Kam prireikė dvaro?

Kam prireikė dvaro?

Kam prireikė dvaro?

Globos namų naikinimo operacija pristabdyta, bet kalbos apie aferą netyla

Kelmės rajono Pagryžuvio gyvenvietėje – neramu. 26 Aukštelkės globos namų Pagryžuvio filialo darbuotojai nežino, ar turės darbo. Puse lūpų kalbama apie filialo uždarymą dėl pastato avarinės būklės, nors prieš aštuonerius metus į patalpų remontą sudėta beveik milijonas litų valstybės lėšų.

Pagryžuvyje sklando kalbos, jog kažkam iš įtakingų ir turtingų ponų prireikė buvusio dvaro pastato.

Praėjusį trečiadienį Kelmėje vyko Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvažiuojamasis posėdis, kuriame domėtasi pagryžuviškių problemomis. Antradienį buvo atvykusi komisija iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Rašyti prašymai dėl perkėlimo

Pagryžuvio filiale globojami 44 žmonės. Vasario pabaigoje šio filialo socialinės darbuotojos iš Aukštelkės (Šiaulių r.) globos namų vyriausiosios socialinės darbuotojos gavo žodinį nurodymą iš aštuonių gyventojų paimti prašymus perkelti į kitus globos namus.

Kovo pradžioje paprašyta dar 12 gyventojų prašymų iškeldinti juos iš Pagryžuvio.

Tarp darbuotojų kilo panika. Ar neatsisuks jų iš gyventojų išgauti prašymai prieš juos pačius?

Jeigu žmogus prašosi iškeldinamas, vadinasi, jam blogai. Nors iš tiesų gyventojams sąlygos – labai geros.

Dauguma kambariuose gyvena po du. Nauji baldai, televizoriai. Yra užsiėmimų kambariai. Gražiai tvarkoma aplinka.

Pastatas gražiame gamtos kampelyje. Ramioje aplinkoje psichinę negalią turintys žmonės gali pasivaikščioti.

Arba 2,3 milijono litų, arba uždarymas?

Pagryžuvio filialo darbuotojai Aukštelkės globos namų vadovų paprašė paaiškinti, kas vyksta. Tačiau oficialaus atsakymo nesulaukė.

Tačiau iš užuominų suprato, jog filialas gali būti uždaromas. Darbuotojams bus įteikti atleidimo lapeliai. Esą pastatas – avarinės būklės. Jo remontui reikia 2,3 milijono litų.

Darbuotojus šie skaičiai šokiravo. Mūrinių seno dvaro sienų ir su buldozeriu neišverstum. Vienintelė problema, jog neveikia vienas dušas. Tačiau globotiniai maudomi kitame duše.

Ar dušui sutvarkyti reikia dviejų milijonų?

Prie šios vietos pripratę globotiniai nenorėtų keltis į kitus globos namus, kur daugiau žmonių.

Problemų kiltų ir darbuotojams. Darbo netektų 26 nedidelės Pagryžuvio gyvenvietės žmonės. Slaugos namai – daugelio šio kaimo šeimų duondavys.

Kreipėsi į  valdžią

Darbuotojai nusprendė netylėti. Raštu su visų 26 darbuotojų parašais jie kreipėsi į Kelmės rajone išrinktą Seimo narę Almą Monkauskaitę.

Atsitiktinumas ar ne, bet po darbuotojų skundų Aukštelkės socialinės globos namų vadovybė darbuotojoms uždraudė naudotis ir keltuvu, kuriuo iš virtuvės maistas būdavo pakeliamas į antrą aukštą, kuriame gyvena globotiniai.

Paaiškinta, jog keltuvas – avarinės būklės. Maistą dabar tenka tempti kibirais.

Norėta uždaryti ir antrąją dušo patalpą. Tačiau darbuotojai pasipriešino. Nebūtų kur prausti globotinių – juos tą pačią dieną išvežtų į kitus globos namus.

Redakcija paklausė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kieno nurodymu ketinama vykdyti tokias reformas. Ar jų priežastis tikrai sugedęs dušas? Gal iš tiesų kam nors labai norisi privatizuoti unikalios architektūros gražioje vietoje įsikūrusį Pagryžuvio dvaro pastatą, kurį mainais už statinį Vilniuje atidavė jėzuitų vienuoliai?

Socialinės globos įstaigų skyriaus vedėjas Darius Pauliukonis atsakė, jog Pagryžuvio filialui priklauso pastatų kompleksas, kuris yra įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Aukštelkės socialinės globos namų iniciatyva atlikta Pagryžuvio filialo pastato patalpų dalinė ekspertizė. UAB „Pastatų konstrukcijos“ parengtame ekspertizės akte pažymėta, kad kai kurios Pagryžuvio filialo pastato vietos (dviejų patalpų perdangos, veranda, skirta evakuaciniam išėjimui iš pastato) yra avarinės būklės. Todėl kyla pavojus ten gyvenantiems ir dirbantiems žmonėms. Nurodyti kiti pastato defektai, kuriuos būtina nedelsiant pašalinti.

Ankstesnis remontas išpūdė grindis?

Vėliau kalbintas Aukštelkės socialinės globos namų direktorės pavaduotojas Laimonas Milinavičius „Šiaulių kraštui“ sukonkretino, jog pagrindinė problema kilo dėl antrajame aukšte įrengto dušo.

Dušo patalpa įrengta ant medinės perdangos. Nuo drėgmės medinė perdanga išpuvo.

Gal tai projektuotojų kaltė, kad ant medinės perdangos suprojektuota dušo patalpa? Gal statybininkai nepanaudojo izoliacinės medžiagos?

Nestabilios grindys ir rūkomajame. Grėsmę kelia medinė veranda.

Kad šiems trūkumams pašalinti reikia daugiau kaip dviejų milijonų, direktorės pavaduotojas nesiryžo tvirtinti. Esą tokia suma būtų reikalinga sutvarkyti visą dvaro pastatų kompleksą, atnaujinti fasadą, pastatyti naują dujinę katilinę.

Skaitytojams priminsime, jog pastarąjį dešimtmetį Pagryžuvio dvaro pastatas buvo remontuotas porą kartų. Pirmą kartą remontui skirta 310 tūkstančių litų. Tuomet pastatą ketinta pritaikyti priverstiniam tuberkuliozės gydymui.

Suremontavus persigalvota. Tuomet taip pat ėmė sklandyti kalbos, jog kažkam prireikė suremontuoto dvaro pastato. Apie tai rašyta spaudoje.

Tuomet sugalvota Pagryžuvyje įkurti Aukštelkės socialinės globos namų filialą. Jam įrengti skirta 378 tūkstančiai litų ir dar 141 tūkstantis suremontuoti valgyklą ir nupirkti jai naują įrangą.

Užteks ir poros šimtų tūkstančių

Seimo narė A. Monkauskaitė ir Kelmės rajono meras V. Andrulis socialinių reikalų ir darbo ministrę  informavo, jog situacija Pagryžuvio globos namuose nėra tokia, kokią piešia samdyti ekspertai.

Ministerija praėjusį antradienį į Pagryžuvį atsiuntė komisiją įsitikinti, kokiomis sąlygomis gyvena globotiniai.

Dėl Pagryžuvio ir kitų rajono globos įstaigų padėties Kelmėje surengtas išvažiuojamasis Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdis. Seimo narių ir specialistų grupė apžiūrėjo problemomis įvardintas globos namų vietas.

Seimo nariai, atvažiavę į Pagryžuvį, buvo nustebinti puikių globotinių gyvenimo sąlygų. Stebėjosi ir tuo, kad filialas neturi jokio vadovo. Iš Aukštelkės pagryžuviškiams vadovaujama telefonu.

Vienas komisijos narių, apžiūrėjęs neva avarinės būklės keltuvą, tvirtino jog tokiu keltuvu galima naudotis dar šimtą metų. Juk ne žmonės juo keliami – tik maistas.

Prie mūrinio dvaro pastato prikergta medinė veranda nėra kultūros paveldas. Užtektų ją nugriauti – ir neliktų jokios grėsmės.

Perdangai atstatyti, dušui sutvarkyti ir kitiems trūkumams pašalinti, kai kurių komiteto narių nuomone, užtektų ir poros šimtų tūkstančių litų.

„Norėjome įsitikinti, ar tikrai avarinės būklės pastatai, ar tikrai kyla grėsmė gyventojų ir darbuotojų saugumui, – „Šiaulių kraštui“ sakė Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė. – Sąlygos gyventojams – puikios. Patalpos išlaikytos tvarkingos. Yra tvarkytinų dalykų, bet nemanau, jog dėl to reikėtų uždaryti globos įstaigą.

Autorės nuotr.

DVARAS: Pagryžuvyje sklando kalbos, jog unikalus dvaro pastatas masina kažkurį iš turtingųjų ir galingųjų.

VIRTUVĖ: Valgis globotiniams verdamas moderniai įrengtoje virtuvėje.

KELTUVAS: Šiuo keltuvu iš virtuvės į antrąjį aukštą gyventojams keliamas maistas. Nors keltuvas veikia, juo neleidžiama naudotis. Esą jis avarinės būklės.

POILSIS: Šalia globos namų gražiai tvarkomos poilsio zonos, nors jau pora metų Pagryžuvio filialas dirba be vadovo

PROBLEMA: Problema, kuri tapo pretekstu svarstymams dėl Pagryžuvio globos padalinio uždarymo, išpuvusi medinė perdanga, ant kurios lyg tyčia buvo įrengta dušo patalpa.

UŽSIĖMIMAI: Pagryžuvio filialo globotiniai turi puikias sąlygas ir erdves užsiėmimams.

POKALBIS: Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė ir Kelmės meras Vaclovas Andrulis Aukštelkės socialinės globos namų direktorės pavaduotojui Laimonui Milinavičiui (kairėje) sakė, jog ministerijai pateikta informacija – nevisiškai teisinga.

TIKROVĖ: Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis, pamatęs tikrąją Pagryžuvio globos namų situaciją, kelmiškių išrinktai Seimo narei Almai Monkauskaitei sakė, jog veiklai užtikrinti nereikia milijonų, kurių reikalauta.

.