Juodeikiai – 2021-ųjų mažoji Lietuvos kultūros sostinė

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Juodeikių bažnyčios šventoriuje stovi Tėvo Stanislovo namelis, kur jis gyveno kunigaudamas šioje parapijoje.
Kultūros ministerija Juodeikius (Joniškio rajonas) paskelbė 2021 metų Lietuvos mažąja kultūros sostine. Iš viso tradiciškai mažųjų kultūros sostinių išrinkta dešimt, tiek, kiek yra apskričių.
Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Atvykusius į Juodeikius pasitinka restauruotas Vytauto Didžiojo paminklas ir sutvarkyta aplinka.

Laimėjo atranką

Konkursui pateiktas paraiškas vertinusi komisija nusprendė, kad Juodeikiai tampa kitų metų mažąja Lietuvos kultūros sostine kartu su kitomis devyniomis mažosiomis sostinėmis: Valkininkais (Varėnos rajonas), Krakėmis (Kėdainių rajonas), Barstyčiais (Skuodo rajonas), Klausučiais (Vilkaviškio rajonas), Tiltagaliais (Panevėžio rajonas), Veliuona (Jurbarko rajonas), Nevarėnais (Telšių rajonas), Deltuva (Ukmergės rajonas), Vyžuonomis (Utenos rajonas). Visoms mažosioms kultūros sostinėms bus išdalinta 50 tūkstančių eurų kultūrinei programai organizuoti.

Mažųjų kultūros sostinių atrankos dalyviai savo paraiškose didelį dėmesį skyrė kultūriniams renginiams, vietos tapatybę ir įvaizdį įtvirtinančioms, partnerystės tinklaveiką bendruomenėje stiprinančioms veikloms, naujoms kultūros tradicijoms kurti bei senoms atgaivinti ir puoselėti, bendruomenių jubiliejinėms datoms minėti.

Profesionalios kultūros renginiai jau vyksta

Juodeikių kaimo bendruomenės pirmininkė Eglė Ginkuvienė „Šiaulių kraštui“ prisipažino, kad mero Vitalijaus Gailiaus išreikšta mintis, jog Juodeikiai turėtų bandyti tapti mažąja Lietuvos kultūros sostine, iš pradžių atrodė kaip nereali vizija. Tačiau Žagarės kultūros centro, kurio aptarnaujamoje zonoje yra ir Juodeikiai, renginių organizatorės Dianos Sičiovienės parengtas projektas Lietuvos kultūros tarybos buvo įvertintas palankiai ir Kultūros ministerija Juodeikius paskelbė viena iš dešimties kitų metų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių.

D. Sičiovienė sakė, kad šiuo projektu norima kuo daugiau pritraukti žiūrovų, garsinti kraštą, organizuoti nekilnojamojo vietos kultūros paveldo pažinimą per kultūrinę–meninę formą. Per visus 2021 metus Juodeikiuose suplanuota 18 profesionalaus meno renginių, per kuriuos bus pristatyta sakralinė, klasikinė muzika, teatras ir kt.

„Esame dėkingi D. Sičiovienei. Mes, Juodeikių kaimo bendruomenės žmonės, prisidėsime, padėsime, rūpinsimės aplinka, svečiais. Bendradarbiavimas su Žagarės kultūros centru glaudžiai tęsiasi jau gal 15 metų. Visą tą laiką kaime organizuojami Vytauto Didžiojo karūnavimo dienos renginiai būna iškilmingi, atokiame Lietuvos kampelyje skleidžiantys profesionaliąją kultūrą, programoje dalyvauja nuo žinomų aktorių iki muzikantų, skaitomi moksliniai pranešimai apie Vytautą Didįjį. Tad šis renginys jau anksčiau galėjo būti kaip mažosios kultūros sostinės organizuojamos šventės pavyzdys“, – mano E. Ginkuvienė.

Juodeikių kaimas garsėja ir bendruomeniškumu, kasmet čia daugelį metų po šv. Jono atlaidų vyksta kraštiečių susitikimai. Kadaise žmonės rinkdavosi buvusios mokyklos pastate su išdaužytais langais, tačiau susikūrusi kaimo bendruomenė sugebėjo pastatą išsaugoti ir jį suremontuoti. Taip pat kartu su Gaižaičių seniūnija rūpinamasi ir bažnyčia, Vytauto Didžiojo paminklu. Bet kada atvykus čia pasitinka sutvarkyta aplinka.

Paveldu ir gamta turtingas kraštas

Juodeikiai turtingi istoriniais, sakraliniais objektais, traukiančia gamta. Viena atokiausių, tarp miškų įsikūrusi vietovė garsėja per sovietinius laikus išsaugotu jau minėtu paminklu didžiajam kunigaikščiui Vytautui, Šv. Jono Krikštytojo medine bažnyčia ir Tėvo Stanislovo nameliu.

Tėvas Stanislovas (Algirdas Mykolas Dobrovolskis) 1957 metais grįžęs iš lagerio į Juodeikius KGB pastangomis buvo atkeltas bažnytinės vadovybės. Beveik dvejus metus kunigas gyveno nešildomoje bažnyčios zakristijoje, nes klebonija buvo užimta kolūkio kontoros, o vėliau, padedamas meistro Domo Soros, pasistatė medinę 12 kvadratinių metrų trobelę.

Savo rankomis išgražinęs bažnyčią ir jos aplinką, tvarkęs kapines, padėjęs skurdžiai gyvenusiems Tėvas Stanislovas, nors ir dirbęs šioje parapijoje trumpai, paliko gilų pėdsaką žmonių atmintyje. Jį iškėlus kunigauti į Žemaitkiemį, netrukus trobelė iš šventoriaus buvo išvežta į kaimo pakraštį ir paversta pieno surinkimo punktu. Pastarąjį uždarius kurį laiką trobelė stovėjo be priežiūros, bet įsikūrusi Juodeikių kaimo bendruomenė nutarė ją grąžinti į tam derančią vietą prie bažnyčios. Kaimo žmonės trobelę suremontavo ir užkėlė ant šventoriuje išmūrytų pamatų. Prie namelio pritvirtinta atminimo lenta, viduje įrengta sakralinių reikmenų ekspozicija.

Be viso to, Juodeikius supa graži gamta – miškai, netoliese plytinti Mūšos tyrelio pelkė, per kurią dabar vingiuoja vienas populiariausių ir Lietuvoje ilgiausias septynių kilometrų medinis pėsčiųjų takas.

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių konkursą inicijuoja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Projekto partneriai – Kultūros ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos seniūnų asociacija. 2017-aisiais mažosios kultūros sostinės titulą apskrityje buvo laimėję Gasčiūnai iš Joniškio rajono.