
Naujausios
Jono Žemaičio-Vytauto credo: neišduoti ir neparduoti
Kovo 15-ąją Jonui Žemaičiui-Vytautui – Lietuvos karininkui, generolui, rezistentui, Partizanų ginkluotųjų pajėgų vadui bei organizatoriui, pasipriešinimo Lietuvos okupacijai koordinatoriui, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininkui, kuris, atkūrus Nepriklausomybę, eina Prezidento pareigas, būtų sukakę 110 metų. 2019-ieji paskelbti Jono Žemaičio-Vytauto metais.
Dėdės atminimo įprasminimu džiaugiasi Tytuvėnuose gyvenanti jo dukterėčia gydytoja Rūta Katrina Juškaitė bei kaunietė jos sesuo Aušra. Jos – vienintelės iš gyvų Jono Žemaičio-Vytauto giminaičių. Jų mama Kotryna Juškienė buvo Jono Žemaičio sesuo.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Namai mena dėdę ir senelius
Į Sibirą dvejų metukų ištremta ir ten užaugusi Rūta Katrina Juškaitė šiandien gyvena Tytuvėnuose savo senelių ir Jono Žemaičio tėvų Petronelės ir Jono Žemaičių name.
Medinį namą sovietų okupacijos metais valdžia į Tytuvėnus parvežė iš Raseinių rajono Kiaulininkų kaimo.
Iš Šiluvos į Tytuvėnus parvežė ir į Sibirą ištremtos Juškų šeimos namus. Kad išrautų buržuazinius elementus iš tarybinių žmonių gyvenimo.
Matyt, okupantas taip bijojo pasipriešinimo kovų dalyvių, kad „perkėlinėjo“ ne tik gyventojus, bet ir jų namus.
Kai Lietuva atgavo nepriklausomybę, ponia Rūta susigrąžino savo senelių nekilnojamąjį turtą. Medinis namelis buvo visiškai apleistas. Daugelis patarė: pigiau nugriauti ir pastatyti naują. Tačiau ji išsaugojo palikimą. Senelių namas iš išorės pasikeitė. Bet viduje dar yra kertelių, kurios spinduliuoja senelių ir dėdės Jono Žemaičio širdies šilumą.
Pati R. K. Juškaitė beveik neprisimena šiandien didvyriu ir tautos garbe laikomo savo dėdės Jono Žemaičio. Jo veidas ir su juo susiję įvykiai labiau įstrigo vyresniosios sesers Aušros atmintyje. Ponia Rūta daug ką sužinojo iš savo sesers ir tėvų pasakojimų.
Kai Jonas Žemaitis studijavo Prancūzijoje, Fonteneblo artilerijos mokykloje, namo pargrįždavo traukiniu į Tytuvėnų geležinkelio stotį. Tą dieną ponios Rūtos tėvas Rapolas Juška pakinkydavo arklį ir važiuodavo į Tytuvėnus savo svainio parvežti.
Trumpam jis apsistodavo sesers Kotrynos Juškienės šeimoje. Kadangi buvo vyresniosios Juškų dukros Aušrelės krikštatėvis, kartą iš Prancūzijos jai parvežė labai gražią lėlę. Po viešnagės pas seserį J. Žemaitis važiuodavo pas savo tėvus, į už 8 kilometrų esantį Kiaulininkų kaimą.
Beje, šiame kaime Žemaičiai gyveno ne visą laiką. Jonas Žemaitis gimė Palangoje, ten 1909 metais gyveno ir grafo Tiškevičiaus ūkyje dirbo jo tėvai. Vėliau jie persikėlė į Lomžą. Ten motinos Petronelės Daukšaitės tėvai ir brolis turėjo nuosavą pieninę, kurią buvo pavesta prižiūrėti. Tik 1917 metais, kai būsimam generolui buvo aštuoneri, šeima persikėlė į Šiluvos valsčių.
„Studijuodamas Jonas Žemaitis gyveno prancūzų šeimoje, – pasakoja R. K. Juškaitė. – Mano tėvams sakydavo, jog niekas neduoda tokio išsilavinimo kaip bendravimas su paprastais žmonėmis. Tie paprasti žmonės jam padėjo labai greitai išmokti prancūzų kalbą.“
Atplėšti laiškai ir apklausos
1941 metų birželio 14-ąją Kotrynos ir Rapolo Juškų šeimą ištrėmė į Sibirą su pirmąja Lietuvos šviesuomenės banga. Kotryna Juškienė dirbo mokytoja. Rapolas Juška priklausė Šaulių organizacijai.
Karininkas Jonas Žemaitis lieka Lietuvoje. Karo pradžioje jam įsakoma trauktis su Raudonąja armija į Rytus, tačiau jis ir dar būrelis karininkų nepaklūsta. Neparsiduoda ir vokiečiams, siūliusiems stoti į savisaugos batalioną. Išeina į atsargą, su žmona apsistoja Kaune. Įsidarbina Energetikos valdyboje. Gimsta sūnus Laimutis.
Kadangi mieste pragyventi sunku, sugrįžta pas tėvus į Kiaulininkų kaimą. Įsidarbina kooperatyvo vedėju. 1943 metais pradeda platinti pogrindinę spaudą, 1944 metais įstoja į generolo P. Plechavičiaus vietinę rinktinę, o dar po metų išeina į partizanų būrį, kuris žiemoja Šiluvos valsčiuje, Sandraviškių miške.
Žmona Elena su sūneliu persikelia gyventi į Kauną. Padeda partizanams parūpindama blankų fiktyviems dokumentams. Tačiau 1946 metais staiga miršta. Šešerių metų sūnelį Laimutį imasi globoti kaimynė mokytoja Ona Liubinavičienė. Moteris beveik nuolatos buvo sekama. Tikėtasi, jog ji veš sūnų tėvui, tuomet bus galima sučiupti Joną Žemaitį. Tačiau globėja buvo atsargi ir nepasidavė jokioms provokacijoms.
Tuo tarpu Juškų šeima dienas leido Sibire, Kortekoroso rajone, net pavadinimo neturinčioje gyvenvietėje, lageryje, aptvertame viela ir suskirstytame: piervyj, vtoroj, trietij učiastok. Ant vieno gulto miegojo visa šeima. Kentė badą ir šaltį.
„Išlikome gyvi tik todėl, kad su mumis kartu buvo tėtis – mūsų vagono enkavedistai kažkodėl neišformavo, neatskyrė vyrų nuo moterų ir vaikų“, – įsitikinusi R. K. Juškaitė.
Tėvai gaudavo laiškų iš Lietuvos, tačiau jie visada būdavo atplėšti. Daugelis Lietuvoje likusių giminių bijodavo siųsti laiškus į Sibirą, kad nepaaiškėtų giminystė su tremtiniais. Tačiau ponios Rūtos tėvus ne kartą kvietė apklausai. Klausdavo – gal žino, kur slapstosi Jonas Žemaitis.
„Mama į gyvenimą žiūrėjo filosofiškai. Buvo įsitikinusi, jog blogiau negu yra jau nebegali būti. Todėl tiesiai į akis enkavedistams drėbė: „Nieko amžino nėra. Valdžios ateina ir nueina“, – pasakoja R. K. Juškaitė.
Tėvas, nors nežinojo ir negalėjo pasakyti, kur slapstosi svainis, už jį garantavo: „Galite nesivarginti. Jis nieko neišduos ir neparduos.“
Netikras ir tikrasis Laimutis
Po Stalino mirties tremtinius kartais išleisdavo trumpų atostogų į Lietuvą. Rapolas Juška norėjo susirasti Jono Žemaičio sūnų Laimutį, tuo metu gyvenusį savo globėjos pavarde.
Tačiau grįžus į Lietuvą ir pradėjus paieškas, jam buvo „pakištas“ panašaus amžiaus paauglys, kuris pristatytas kaip Laimutis Liubinavičius. Juška su juo nusifotografavo, pabendravo.
Tačiau kai į Sibirą grįžęs parodė nuotrauką žmonai, ši iš karto pasakė: „Čia ne jis.“ Neturėjo nė vieno tėvo bruožo.
Po kelerių metų tas pats jaunuolis tarnavo sovietinėje armijoje Komijoje. Jis dažnai lankydavosi Juškų šeimoje. Jie neišsidavė, jog žino, kad čia ne brolio sūnus. Priimdavo jaunuolį kaip savo tautietį. Tačiau buvo atsargūs. Suprato, jog jis specialiai pakištas jų šeimai kaip informatorius.
Į Lietuvą grįžusių Juškų jis nė karto neaplankė.
Tikrąjį Jono Žemaičio sūnų Juškos susirado tik tuomet, kai grįžo į Lietuvą. Jį pamačiusi Kotryna Juškienė iš karto atpažino brolio bruožus. Tuo metu jos sūnėnas jau buvo vedęs. Jis baigė statybos inžinerijos mokslus. Gyveno Šiauliuose. Tarybiniais laikais Liubinavičiaus pavarde. Atkūrus nepriklausomybę, pasinaudojo prigimtine teise į tikrąją Žemaičio pavardę.
Pirmoji Laimučio žmona anksti mirė. Su ja nespėjo susilaukti vaikų. Neturėjo palikuonių ir iš antros santuokos. Antroji jo žmona buvo Nijolė Gaškaitė, parašiusi knygą apie Laimučio tėvą Joną Žemaitį-Vytautą. Prieš dešimt metų partizanų vado sūnus mirė. Antroji jo žmona šį pasaulį paliko dar anksčiau.
L. Žemaitis buvo žinomas kaip garsus filatelistas, turėjęs pomėgio draugų visame pasaulyje.
Kai jį pašaukė į sovietinę kariuomenę, karininkas paklausė: „Ar žinai, kieno sūnus tu esi?“ Laimutis atsakęs vyriškai: „Žinau“.
Su pusbroliu daugiau pabendrauti spėjusi R. K. Juškaitė sako, jog sūnus į tėvą buvo panašus ir savo charakteriu, santūrumu, kuklumu bei įsitikinimais.
1994 metais minint Jono Žemaičio 85-ąsias gimimo metines, žurnalisto paklaustas, kaip Lietuva turėtų pagerbti jo tėvą, Laimutis Žemaitis atsakė: „Mano supratimu, turėtų būti pagerbti visi laisvės kovų dalyviai, paaukoję savo gyvybes už Lietuvos nepriklausomybę. Žuvo dešimtys tūkstančių Lietuvos gynėjų. Jų atminimo įamžinimas būtų ir mano tėvo pagerbimas.“
Į mirtį – su tikėjimu
Žiūrėti ne savęs, o visų – tokia buvo ir jo tėvo Jono Žemaičio gyvenimo nuostata. Kovos draugas V. Šniuolis-Vitvytis prisiminė, kaip jam susirgus ir karščiuojant, vadas atidavė paskutinius marškinius.
Tačiau kur reikia jis mokėdavo pakovoti už save. Amžininkai pasakoja įvykį, kai Klaipėdoje Jonas Žemaitis skėlė antausį jaunam vokiečiui, kuris, manydamas, kad lietuvis vokiškai nesupras, pasakė keletą Lietuvos karininko garbę įžeidžiančių žodžių.
Matyt, šie bruožai padėjo jam suvienyti partizanus. Pasiaukojimą dėl Tėvynės rodo visas Jono Žemaičio gyvenimas ir kova. Net 1954-aisiais, kai buvo nubaustas mirties bausme, jis atsisakė rašyti malonės prašymą, nors buvo siūloma. Ir neišsižadėjo savo principų. Atvirkščiai – dar kartą patvirtino: „Visus pogrindžio veiksmus, kurio dalyviu aš buvau, nukreiptus prieš sovietinę valdžią, aš laikau teisingais ir nelaikau nusikalstamais. (...) Stengiausi, kad ši kova laikytųsi humanizmo principų... Jokių žvėriškumų aš neleidau. (...) Manau, kad kova, kurią vedžiau devynerius metus, duos rezultatų.“
R. K. Juškaitė apgailestauja, jog prieš sušaudant jos dėdę Maskvos Butyrkų kalėjime nebuvo išpildytas jo paskutinis prašymas pamatyti sūnų ir motiną. Atsiųsta tik sūnaus nuotrauka. Jo globėja Ona Liubinavičienė buvo priversta berniuką nufotografuoti su raudonu kaklaraiščiu ir pionieriaus ženkliuku. Ką turėjo jausti už Tėvynę mirti pasiruošęs žmogus? Kad jo kova beprasmė, o socializmo idėjos triumfuoja?
Ponia Rūta bendravo su buvusia partizanų ryšininke Nina Nausėdaite. Ji prisiminė Jono Žemaičio pasakytus žodžius: „Mes visi žūsime. O jūs turėsite papasakoti, kokia buvo partizanų kova ir kiek kainuoja laisvė.“
Partizanų vadas giminės biografijose
Tėvai tremtyje prie dukrų vengdavo kalbėti apie Lietuvoje likusį brolį partizaną. Ką reiškia būti Jono Žemaičio giminaite, ponia Rūta pajuto, kai 1963-iaisiais, po 22 metų tremties, jos tėvai grįžo į Lietuvą. Skaudu buvo matyti į Tytuvėnus parvežtus savus ir tėvų namus. Tačiau nė viename iš jų negalėjo gyventi.
Rūta tuo metu studijavo mediciną Permės institute. Kadangi tėvai grįžo į Lietuvą, ji taip pat norėjo studijuoti į Vilniaus universitete. Kreipėsi į Medicinos fakulteto dekaną. Atvirai papasakojo savo gyvenimo istoriją. Prisipažino esanti tremtinė. Dekanas išėjo išsiaiškinti. Po keliolikos minučių grįžo pykčio perkreiptu veidu: „Ar tu žinai, kas tavo dėdė? Kas tavo tėvas? Kaip tau iš viso leido mokytis?“
Skubiai susirinkusi dokumentus, būsimoji gydytoja išbėgo iš universiteto. Teko vėl palikti Lietuvą ir grįžti į Permės institutą. Ten medicinos fakultetui vadovavo iš Šiaulių kilęs žydas Zaksas. „Labai dėl tavęs bijojau“, – prasitarė jis Rūtai, kai ji sugrįžo atgal.
Baigus institutą, trejus metus atidirbus Komijoje ir 1972-aisiais grįžus į Lietuvą, gauti gydytojos darbo taip pat nebuvo paprasta.
Raseinių ligoninės vyriausiasis gydytojas atvirai pasakė: „Su tavimi bus daug bėdų“. Tik Kelmės ligoninei tuo metu vadovavęs J. Kalina priėmė į darbą, nes pagal paskyrimą neatvyko dirbti jauna specialistė.
Šiuo metu savo darbo karjerą baigusi R. K. Juškaitė kartais pamąsto apie savo ir savo artimųjų gyvenimą: „Gaila, kad viskas buvo taip skaudžiai supainiota. Bet turėjome išgyventi tuos laikus.“
Kai 1989 metais prasidėjo sąjūdis, Rusijoje sušaudyto partizanų vado Jono Žemaičio sesuo Kotryna Juškienė nudžiugo: „Viskas eina geryn.“ Tačiau nepriklausomybės atkūrimo jinai nesulaukė. Iš Sibiro grįžo labai silpnos sveikatos. Nepriklausomybės sulaukė tik ponios Rūtos tėvas.
Ji pati su seserimi atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu domisi visa su už laisvę pasiaukojusiu dėde susijusia informacija, mezga kontaktus su dar gyvais partizanų ryšininkais ir pokario kovų dalyviais, kad, vykdydama jo valią, kuo daugiau sužinotų ir kitiems galėtų papasakoti apie partizanų kovą.
Pavasarį R. K. Juškaitė norėtų nuvažiuoti aplankyti medicinos sesers Marytės Žyliūtės-Eglutės kapą. Ji slaugė ir gydė Joną Žemaitį, kai 1951 metų gruodį jį ištiko mikroinsultas. Nuvažiuodavo pas gydytoją, papasakodavo apie ligonio būklę. Šis patardavo, kaip gydyti, o ji, rizikuodama, eidavo į bunkerį ir vykdydavo nurodymus. Partizanų vadas pasveiko.
„Džiaugiuosi, kad šie metai paskelbti Jono Žemaičio-Vytauto metais. Jis buvo ne tik generolas, partizanų ginkluotųjų pajėgų vadas bei organizatorius, neformalus Lietuvos Prezidentas, bet ir aukštos moralės pavyzdys. Jis dirbo, kovojo, niekuomet nieko neišdavė ir nepardavė, nesiekė sau šlovės. Tik vykdė pareigą Tėvynei ir tautai“, – sako R. K. Juškaitė.
Laisvės kovų archyvo nuotr.
Jonas Žemaitis-Vytautas jaunystę paaukojo kovai už Lietuvos laisvę.
Vienoje iš paskutiniųjų Jono Žemaičio-Vytauto nuotraukų veide įsismelkę sunkaus partizanų gyvenimo atspaudai.
Autorės nuotr.
Gilindamasi į savo giminės ir kitų tremtinių bei laisvės kovų dalyvių gyvenimą, Rūta Katrina Juškaitė stebisi lietuvių tautos gebėjimu išlikti.
Asmeninės nuotr.
Išėjusi poilsio gydytoja Rūta Katrina Juškaitė turi daugiau laiko prisiminimams ir apmąstymams.
Susigrąžintą medinį senelių namą Rūta Katrina Juškaitė apšiltino, tačiau viduje paliko senelių ir dėdės Jono Žemaičio gyvenimą primenančių autentiškų ženklų.
Būsimasis partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas (viduryje), atsirėmęs į ąžuolą tarp giminių savo tėviškėje.
Tremtyje Jono Žemaičio sesers Kotrynos ir jos vyro Rapolo Juškų šeima praleido 22 metus.