Išasfaltuota gatvė gyventojams sukėlė naujų rūpesčių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vinkšnėnų gyventojas Jurgis Sarulis rodo slenkančius naujai išasfaltuotos gatvės šlaitus ir sumažėjusias šalikeles, kurios turėjo būti ne mažesnės nei pusės metro.
Šiaulių rajone, su Šiauliais besiribojančiuose Vinkšnėnuose, buvusi žvyruota Žemdirbių gatvė pernai buvo padengta asfaltu. Tai, kad pagaliau mažiau dulkės po gyvenamųjų namų langais, gyventojus džiugina. Tačiau tiek rajono Savivaldybei, tiek rangovams UAB „Kaslita“ gyventojai turi daug pretenzijų. Jų manymu, darbai atlikti nekokybiškai. Savivaldybės atstovai tikina, kad rangovas trūkumus turi ištaisyti.

Sklypuose – vanduo, griovių šlaitai smenga...

Vinkšnėnuose gyvenantis Jurgis Sarulis džiaugiasi, kad Žemdirbių gatvę padengė asfaltas, tačiau pyksta, kad darbai galimai atlikti nekokybiškai. Jis pasakojo, kad jau gatves remonto metu žmonės kvietėsi komisijas, prašė ištaisyti klaidas. Naujas asfaltas jau pasipuošęs „lopais“. J. Saruliui labiausiai nerimą kelia, kad vos gruodį pridavus gatvės remonto darbus, jau slenka šviežiai iškastų gilių griovių, šlaitai.

Ten, kur nėra gyvenamųjų namų, buvo iškasti nemenki grioviai vandeniui nubėgti. Gyventojų manymu, jų pakraščius turėjo sutankinti ir apsėti žole. To nepadarius šviežiai supiltas gruntas po stipresnio lietaus važiuoja žemyn. Jau matosi išsmukusios duobės.

„Jie sukėlė per aukštai gatvę. Mums iš kiemų nebeišbėga vanduo, dabar turėsime perkasti per gatvės apačią kanaliukus. Susitikime su projektuotojais mums sakė, kad šito kelio neiškels, tačiau ėmė ir iškėlė“, – kalbėjo J. Sarulis.

Gyventojai aiškino, kad pagal projektą turėtų būti įrengta pusės metro šalikelė, bet vietomis ji kur kas siauresnė.

Taip pat turėjo būti įrengti iki pusės metro asfaltuoti įvažiavimai į kiemus. Norėjusiems įvažiavimų iki sklypo tvoros, reikėjo papildomai mokėti. Kadangi gatvė iškelta, dalis įvažiavimų tapo statūs, tarsi tramplinai.

Kitoje gatvės pusėje gyvenantis Gediminas Sokas sakė, jog vykdant remonto darbus jiems buvo žadėta, kad vanduo į kiemus nebėgs. Ėmus tirpti sniegui, namo įvažiavime, kieme tyvuliavo vanduo. Žmogus įsitikinęs, kad dėl to sugedo vartų elektronika.

Kiemo trinkelės buvo sudėtos lygiuojantis į gatvės aukštį. Vyras tikino, kad po remonto gatvei pakilus normaliai į kiemą negali įvažiuoti, įvažiavimas esą padarytas ne pagal projektą.

„Geriau nebūtų nieko darę. Būčiau trinkelėmis išsidėjęs. Dabar visiška nesąmonė. Vandens nubėgimo visiškai nėra. Tie grioviai slenka. Geras sunkvežimis gatve važiuotų ir nuslinktų į griovį su visu gruntu“, – piktinosi gyventojas.

Jis paskaičiavo, kad įvažiavimo sutvarkymas ir vandens nutekėjimo problemos sprendimas jam gali kainuoti apie 2 tūkstančius eurų.

G. Sokas rodė priešais gyvenančio kaimyno sklypą. Į jo pusę padarytas gatvės nuolydis. Kadangi nėra jokio vandens nubėgimo, visas vanduo iš gatvės bėga į jo sklypą.

Defektai bus pašalinti

Šiaulių rajono savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Alvydas Žirgulis Žemdirbių gatvės asfaltavimo projektą puikiai žino. Jis iškart pasako, kad praėjusių metų pabaigoje surašytas aktas, kurį pasirašė ir rangovai. Nustatyti defektai, kurie atšilus orams turi būti ištaisyti.

Anot pavaduotojo, retas atvejas, kad po žiemos šviežiai padaryti šlaitai neslinktų. Besąlygiškai jie bus atstatyti. Be to, gatvei suteiktas 5 metų garantinis laikotarpis. Visą šį laikotarpį rangovas turės atsiradusius defektus taisyti. Jei jis to nedarytų, yra draudimo garantija, Savivaldybė pasamdytų bet kokį kitą rangovą ir už jų draudimo pinigus tuos defektus sutvarkytų.

A. Žirgulis aiškino, kad žolė griovių šlaituose turės būti pasėta. Kadangi darbai buvo baiginėjami lapkričio mėnesį, žolės tokiu metu niekas nebesėja. Atitaisys šlaitą, pasės žolę, ji sutankės ir šlaitai nebeslinks.

Asfalto lopas atsirado, nes vienoje vietoje rangovai buvo nepakankamai sutankinę dangą, todėl išfrezavo tam tikrą gabalą dangos ir išasfaltavo iš naujo.

„Iš kur žmonės žino, kad gatvės aukštis ne pagal projektą. Juk mes negalime gatvės statyti, kaip jūros bangos, ji yra tiesi formuojama. Ta gatvės danga kažkiek pasikėlė, bet juk gatvės niekas į žemę neįleidžia. O kad ten nuovažos dvi ar kelios yra negerai padarytos, tai jas ištaisys besąlygiškai“, – žadėjo Savivaldybės atstovas.

Kapitalinis remontas – ne rekonstrukcija

Žemdirbių gatvės kapitalinis remontas kainavo beveik 300 tūkstančių eurų, Savivaldybei skirtų iš valstybinės Kelių priežiūros ir plėtros programos. Buvo atliekamas daugiau nei kilometro 5,5 pločio gatvės stabilizavimas, sustiprintas pagrindas, pilta skalda ir nutiestas asfalto sluoksnis.

A. Žirgulis pasakojo, kad praėjusiais metais Savivaldybė gavo daugiau lėšų gatvių remontui. Papildomas finansavimas buvo skirtas iš taip vadinamo „kovido“ fondo, iš kurio pinigai buvo skiriami ekonomikai gaivinti po pirmosios pandemijos bangos ir karantino. Rajone išasfaltuota arba atstatyta asfalto danga daugiau nei 20 gatvių.

„Gavome pinigų žvyrkelių asfaltavimui. Mes tuos pinigėlius naudojome gyvenvietėse, gatvėse, kur tankiai gyvena žmonių, kad jiems nedulkėtų“, – sakė pavaduotojas.

Darbų rangovai parenkami viešųjų pirkimų būdu. Savivaldybės gatvių asfaltavimo darbus atliko 5 skirtingi rangovai.

Nors Žemdirbių gatvę remontavęs rangovas darbus atliko pagal sutartyje numatytus terminus, A. Žirgulis mano, kad galėjo šiek tiek greičiau ir kokybiškiau susisukti. Dėl to ir tą aktą surašė, kad defektus turės ištaisyti, bet negali pasakyti, kad kažko nepadarė.

Į gyventojų priekaištus, kad po remonto kiemuose laikosi vanduo, skyriaus vedėjo pavaduotojas atsakė: „Dabar raskit tą vandenį. Per polaidį buvo. Gyventojai kitą kartą nori, kad gatvė susemtų nuo namo stogo, nuo kiemo vandenį. Čia ne tas įrenginys. Kada darome rekonstravimo projektus, įrengiame vandens kolektorius, tada yra šulinėliai, surinkimas. Čia yra kapitalinis remontas, iš kiemų vandens nesurinkinėjam tokiais projektais. Yra visokių galimybių tą vandenį nusivesti. Bet ne taip, kaip anksčiau. Viskas išbėgo ant gatvės, gatvė stovi šlapia, važiuoja transportas, muša duobes. Tada sako, kad gatvė yra bloga. O kad patys gyventojai ją skandina mesdami vandenį iš savo kiemo, to jau niekas nebenori pripažinti. Natūraliai ta gatvė kažkiek pakilo, bet nėra taip, kad negalėtų įvažiuoti į kiemus“.