„Į mu­gę – tik su dip­lo­mu“

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Šiaulių dienų“ mugėje, kuri tradiciškai vyks Vilniaus gatvės bulvare rugsėjo 10–11 dienomis, galimybė prekiauti savo dirbiniais suteikiama tik tautodailininkams ir profesionaliems menininkams. Kitiems nebeužtenka vietų.
Taip savo laišką „Šiaulių krašto“ redakcijai pavadino šiaulietė Monika, pasidalijusi, jog antrus metus nepatenka su savo keramikos dirbiniais į miesto šventės „Šiaulių dienos“ mugę. „Šiaulių kraštas“ domėjosi, kas gali prekiauti mugėje, ar iš tiesų tam reikia menininko diplomo?

„Esu šiaulietė. Keramikė. Deja, nediplomuota. Prieš 15 metų pasirinkau kitą, žurnalistės specialybę, kuri, nemaniau, ateity man taip labai trukdys užsiimti mylima keramika. Su moliu savarankiškai dirbu jau penktus metus. Antrus metus iš eilės savo autorinę keramiką bandau pristatyti miestui, tačiau vis nepavyksta – durys į „Šiaulių dienų“ mugę man užvertos. Kodėl? Nes pandemija, nes neturiu tautodailininko pažymėjimo, nes nesu baigusi meno specialybės. Tačiau lipdau, užsiimu mylima veikla legaliai, turiu individualios veiklos pažymėjimą ir valstybei moku mokesčius“, – rašo Monika.

Ji pasakoja, jog keramikos amato mokėsi savarankiškai: lankė kursus meno studijoje, Vilniaus dailės akademijos (VDA) Atvirojoje dailės, dizaino ir architektūros mokykloje. Domėjosi galimybe keramiką studijuoti, tačiau jau įgytas vienas aukštojo mokslo diplomas kiša koją nemokamai įgyti dar vieną bakalauro diplomą valstybės finansuojamose studijose.

„VDA studijos kainuoja vieno kambario butą Šiauliuose, – palygina šiaulietė. – Tiek pinigų aš neturiu. Ieškojau kelių ir į profesines mokyklas. Bet vėlgi, turint aukštojo mokslo diplomą, galimos tik tęstinės studijos, o mano studijų kryptis nėra meninė.“

„Labai gaila, kad mano miestas manęs nenori, neįsileidžia kitokio, ne tautodailės meną kuriančio neprofesionalaus menininko. Suprantu, kad mugės organizatoriai vadovaujasi Savivaldybės nustatyta tvarka, bet kodėl ta tvarka tokia nedraugiška, nepadedanti, nepalaikanti savo miesto kūrėjų?“ – retoriškai klausia šiaulietė.

Užteko vietų tik menininkams ir tautodailininkams

Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Edita Venckuvienė informavo, jog leidimai prekiauti mugėje išduodami pagal renginio organizatoriaus pateiktą sąrašą. Miesto šventės ir mugės organizatorius yra Šiaulių kultūros centras.

Savivaldybės specialistė taip pat informavo, jog pagal miesto Tarybos patvirtintą tvarką yra taikomos 75 procentų rinkliavos lengvatos tautodailininkams ir kūrybinių sąjungų nariams, turintiems atitinkamus pažymėjimus.

„Jeigu neturi tokių pažymėjimų, moka visą rinkliavą pagal tai, kuo yra prekiaujama mugėje. Šventės mugėje, jeigu prekiaujama ne maisto produktais, rinkliavos imama po 40 eurų už vieną dieną, – sakė E.Venckuvienė. – Kultūros centras nustato, kam suteikia galimybę prekiauti mugėje.“

„Šiaulių dienų“ mugė vyks rugsėjo 10–11 dienomis. Leidimai prekiauti mugėje dar niekam neišduoti, laukiama renginio organizatoriaus sudaryto mugės dalyvių sąrašo.

„Šiaulių dienų“ šventės projekto vadovė Edita Smindriūnaitė, Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, „Šiaulių kraštui“ iš esmės patvirtino, jog šiųmetinėje mugėje reikia „diplomo“, kaip teigia laiško autorė.

„Vadovaujamės Savivaldybės patvirtintomis prekybos viešose vietose taisyklėmis ir esame įsipareigoję pirmenybę suteikti tautinio paveldo sertifikatus turintiems asmenims, turintiems tautodailininko pažymėjimus, taip pat dailininkams, menininkams, turintiems Dailės akademijos diplomą“, – įvardijo E. Smindriūnaitė.

„Visi šie asmenys, užsiregistravę dalyvauti mugėje, turi pirmenybę ir jais jau yra užpildytos visos prekybos vietos, – sakė renginio organizatorė. – Deja, visi kiti nepapuola, ne viena yra ši moteris, kurios situacija mums žinoma, nepapuola ir daugiau asmenų. Į vieną vietą sulaukėme 2–3 prašymų, o iš viso prekybos vietų yra 160.“

Tautodailininkui nereikia diplomo

Laiško autorei galbūt būtų išeitis tapti Tautodailininkų sąjungos nare, nors ji pati mano, kad nekuria tautodailės kūrinių.

Laima Kelmelienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė, sako, jog tautodailininkui nėra būtinas meno studijų diplomas.

„Pagal mūsų skyriaus įstatus Tautodailininkų sąjungos nariu gali tapti kiekvienas asmuo, kuriantis tautodailės ar tiesiog gražius meninius darbus, – pabrėžia L. Kelmelienė. – Bet pretendentas turi dalyvauti dviejose metinėse mūsų rengiamose parodose arba pats surengti autorinę parodą viešoje erdvėje. Pavyzdžiui, bibliotekoje ar kitur. Į tokią parodą nuvykę Tautodailininkų sąjungos atstovai su menotyrininku nusprendžiame, ar autorius gali būti priimtas į Tautodailininkų sąjungą. Pateikia prašymą, susitvarko dokumentus ir priimame.“

L. Kelmelienė tik pabrėžia, jog stojimo procesas nevyksta „čia ir dabar“. „Tačiau išimčių būna, jeigu darbai yra išskirtiniai, unikalūs, – sako ji. – Ypač kai dabar yra pandemija, nereikia metinių parodų laukti. Jeigu žmogus yra sukūręs brandžių kūrinių, tęsiančių tautodailės tradicijas, galime priimti ir greičiau.“

Ji tik pastebi, jog yra ne vienas atvejis, kai į Tautodailininkų sąjungą įstojama tik dėl mugių ir jose tautodailininkams taikomų lengvatų.

„Gauna pažymėjimą ir dingsta iš akiračio, parodose nebedalyvauja, nerodo savo kūrinių mūsų tautodailės salone „Devyni broliai“, nė nario mokesčio nesivargina mokėti, nors jis nėra didelis – per metus 24 eurai“, – sako L. Kelmelienė.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyrius jungia visos apskrities tautodailininkus ir turi apie 400 narių.