Europos Sąjungos lyderių derybos prasitęsė: skamba užuominos apie blogiausią scenarijų

Roberto DAČKAUS (Prezidento kanceliarija) nuotr.
„Nepaisant to, tokiame ribotame krepšelyje mes randame galimybių įtikinti mūsų partnerius, kad Lietuvos santykinė padėtis gali ir privalo būti pagerinta“, – teigė Gitanas Nausėda.
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Lietuvos pozicija derybose dėl Daugiametės finansinės programos (DFP) ir Europos gaivinimo fondo gerėja. Tačiau optimistines gaidas temdo Vakarų lyderių užmuominos, kad jokių susitarimų gali būti nepasiekta apskritai.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje dalyvaujantis Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Lietuvos pozicija derybose dėl Daugiametės finansinės programos (DFP) ir Europos gaivinimo fondo gerėja.

„Lietuvos pasiūlymai gerėja. Palyginti su liepos 10 diena, liepos 18 dienos pasiūlymas jau yra 386 mln. eurų mums palankesnis. Jis skirstosi į kelias sritis. Žemės ūkio parama didėja, didėja parama Kaliningrado tranzito schemai. Manau, mes dar ne tik išsaugosime depopuliacijos argumentą, kuris yra Sanglaudos fondų sudėtinė dalis, bet ir sieksime, reikalausime jį padidinti. Kaip ir sieksime padidinti tiesiogines išmokas mūsų žemdirbiams“, – sakė jis.

Kita vertus prezidentas atkreipė dėmesį, kad bendras ES biudžetas šiuo metu nedidėja ir DFP sumažėjo penkiais milijardais eurų.

„Nepaisant to, tokiame ribotame krepšelyje mes randame galimybių įtikinti mūsų partnerius, kad Lietuvos santykinė padėtis gali ir privalo būti pagerinta“, – teigė jis.

„Dedamos pastangos siekti rezultato to negali neigti. Nors kartais pastangos būna labai kontraversiškos ir kai kada vienos šalys padėtyje tų, kurie prieštarauja po to pakeičia jas kitos valstybės. Aš manau, kad judame teisinga linkme. Tikrai noriu padėkoti EVT pirmininkui Šarliui Mišeliui bei visai jo komandai. Jie siekia mus suartinti, jie siekia išsiskiriančias nuomones, kiek galima labiau padaryti panašesnėmis ir manau, mes rezultatą turėsime“, – sakė jis.

EVT sesija – pirmasis Europos Sąjungos (ES) lyderių fizinis susitikimas po pandemijos proveržio. Sesija skirta deryboms dėl Daugiametės finansinės programos ir Europos gaivinimo fondo, suformuoto, siekiant greito valstybių narių ekonominio ir socialinio atsigavimo po COVID-19 viruso sukeltos krizės.

G. Nausėdos viltį teikiančias žinias slopina faktas, kad sesija pratęsta dar vienai dienai, bei Vokietijos kanclerės Angelos Merkel perspėjimas, jog ES lyderiai sekmadienį gali nepasiekti susitarimo dėl koronaviruso paveiktos Europos ekonomikos gaivinimo plano.

Atvykdama į neplanuotos trečios ir tikriausiai „lemiamos“ dienos derybas vykstant specialiam Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiui, A. Merkel žurnalistams teigė, kad 27 šalių lyderiai turi „daug nuomonių“ dėl planuojamo fondo dydžio ir naudojimosi juo taisyklių.

„Vis dar negaliu pasakyti, ar sprendimas bus rastas. Geranoriškumo yra daug... bet gali atsitikti ir taip, kad šiandien rezultatų nepasieksime“, – teigė Vokietijos vyriausybės vadovė.

Šįryt A. Merkel susitinka su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'u Micheliu, kurie drauge bandys paruošti naują pasiūlymą ir išeiti iš aklavietės, kurioje ES atsidūrė Nyderlandų premjerui Markui Ruttei bei dar penkios „taupiosioms“ narėms užblokavus susitarimą.

Pagal pirminį Ch. Michelio pasiūlymą, ES šalims narėms paskolomis ir dotacijomis būtų išdalytas 750 milijardų eurų paketas, skirtas jų ekonomikos atgaivinti po pandemijos nulemtos istorinės recesijos. Tačiau Austrija mano, kad paketas yra pernelyg didelis, o Nyderlandai siekia, kad šalims narėms būtų leista vetuoti nacionalinius išlaidų planus.

Prasidėjusios derybos, manoma, gali užtrukti iki vėlaus vakaro.