E. sveikatoje – išgalvotos paslaugos ir melagingi įrašai

Redakcijos archyvo nuotr.
Pagalba sunkiems ligoniams reikalinga kiekvieną dieną.
Kuršėnuose įsikūrusią privačią kliniką „Medicinos namai“ krečia galimo dokumentų klastojimo skandalas. Jis kilo po to, kai vieno visiškai neįgalaus Kelmės rajono gyventojo artimieji elektroninėje ligos kortelėje e-sveikata netikėtai rado tikrovės neatitinkančius įrašus apie šiam ligoniui neva suteiktas medicinines paslaugas. Šeima tik iš dokumentų sužinojo apie namuose net septynis kartus apsilankiusią, pacientą apžiūrėjusią ir jo sveikatos būklę įvertinusią slaugytoją. Artimieji šios medikės niekada nematė, o ligonis jokių paslaugų negavo.

Paslaugos, kokių neteikta

1999 metais galvos traumą patyrusio ir nuo tada visiškai neįgalaus bei slaugomo kelmiškio Jono K. sūnus Gruzdžių Švč. Trejybės parapijos klebonas Donatas Klimašauskas buvo sukrėstas atsitiktinai sužinojęs apie tėvo elektroniniuose dokumentuose e. sveikata surašytas „Medicinos namų“ bendrosios praktikos slaugytojos ambulatorinių apsilankymų datas ir aprašymus.

Eilutė po eilutės – sausio 6, 10, 13, 19, 21, 25, 28 – tiek kartų, jei tikėti įrašais e. sveikatoje, medikė lankėsi Kelmės rajone pas visišką negalią turintį ir neveiksniu pripažintą ligonį. Ir ne vien lankėsi, bet ir sveikatos būklę vertino. O iš tiesų minėta slaugytoja į namus atvykusi net nebuvo.

Kleboną pribloškė dar ir tai, kad e. sveikatoje prie tariamų vizitų pridėti dar ir įrašai, kad pakalbintas ligonis kalba nenoriai, piktokai bendrauja, kad sunku su juo susikalbėti ir namiškiams, kad didelė jo nuotaikų kaita. Dar aprašyta paciento liežuvio būklė, kad be pragulų, kad buvo paklausyti plaučiai.

„Pasirodo, mano tėvelis 23 metus nekalbėjęs, kad ir nenoriai, vis dėlto prakalbo apsilankius stebuklingajai slaugytojai! O iš tiesų tėtis negali kalbėti, tik palenkia galvą arba papurto ją klausiamas. Jokio kitokio bendravimo su juo nėra...“ – sakė pašnekovas.

Pasak vyro, dėl viešos melagystės labiausiai sukrėsta jo mama, ligonį namuose slauganti jau 23 metus. Pavargusiai moteriai išties praverstų pagalba, tačiau... ne apgaulė.

D. Klimašauskas susisiekė su Kuršėnuose įsikūrusia klinika „Medicinos namai“ ir pareikalavo klastotes iš elektroninės sistemos paciento paskyros nedelsiant panaikinti.

Ir prašom! Įrašai ne tik nebuvo panaikinti, bet ir atsirado dar vienas. Pažymėta, kad vasario 1 dieną pacientas pats atvyko į Kuršėnus gauti ambulatorinių paslaugų.

Paciento artimieji tikina, kad „Medicinos namuose“ Kuršėnuose nei jie, nei juo labiau ligonis niekada nesilankė. Ką kalbėti apie Kuršėnus, jei nejudančiam žmogui sunki ir be artimųjų pagalbos neįmanoma kelionė pas už kelių kilometrų nuo namų esančiame Užventyje (Kelmės rajonas) dirbantį šeimos gydytoją.

Bendros kalbos su Kuršėnuose įsikūrusios gydymo įstaigos administracija neradusi šeima kreipėsi į prokuratūrą, informavo apie afera kvepiančius įrašus. Policijoje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu.

Gruzdžių bažnyčios klebonas įsitikinęs, kad paciento e. sveikatoje įrašų apie neva gautas paslaugas priraityta ne šiaip sau, o siekiant privačiai įstaigai pasipelnyti iš valstybės biudžeto, už kiekvieną gyventojui suteiktą paslaugą gaunant atlyginimą iš Valstybinės ligonių kasos. Formulė paprasta: daugiau įrašų, vadinasi, daugiau paslaugų, taigi daugiau ir pinigų.

D. Klimašauskas atskiru raštu kreipėsi į Seimo narius Rimą Baškienę, Liudą Jonaitį, Aurelijų Verygą, prašydamas tarpininkauti pradedant parlamentinį tyrimą Sveikatos komitete dėl neteisėto asmens duomenų disponavimo, siekiant grobstyti privalomojo sveikatos draudimo lėšas ir fiktyvių ambulatorinių vizitų. Anot D. Klimašausko, R. Baškienė pažadėjusi padėti, tuo tarpu buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pripažinęs, kad jo tokie gydymo įstaigų veiksmai nenustebinę.

Garsiai apie fiktyvius įrašus medicinos dokumentuose kalbėti pradėjęs gruzdiškis sulaukė žmonių, turinčių neįgalių artimųjų, skambučių ir žinučių iš visos Lietuvos. Žmonės atviravo, savo arba sunkiai sergančių artimųjų e. sveikatoje taip pat aptikę įrašų apie jiems suteiktas, bet iš tiesų nesuteiktas medicinines paslaugas.

„Pavyko pasikalbėti su pažįstama gydytoja, kuri patvirtino, kad medicinos įstaigos, neaplenkiant ir privačių, turinčios prieigą prie ligonių duomenų, ypač tų ligonių, kurie negeba arba neturi prieigos prie e. sveikatos, gali daryti joje, ką sugalvojusios ir gauti pinigus iš biudžeto. Panašu, kad fiktyvūs įrašai e. sveikatoje nėra retenybė“, – sakė D. Klimašauskas.

Duomenys iškeliavo į Kuršėnus

Ligonio sūnų stebina aštuonerius metus tėtį gydančio Užventyje veikiančio privataus Antano Jokšo šeimos sveikatos centro šeimos gydytojo A. Jokšo taktika. D. Klimašausko manymu, gydytojas privalėjo informuoti šeimą ir gauti jos leidimą perduoti duomenis Šiaulių rajone esančiai privačiai klinikai, kuri ligoniui teiktų ambulatorines slaugos paslaugas.

Tačiau gydytojas A. Jokšas Klimašauskų šeimos apie duomenų perdavimą neinformavo. Kaip neinformavo ir dar 26 minėto šeimos sveikatos centro sunkių pacientų.

Privataus centro Užventyje savininkas ir gydytojas A. Jokšas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad bendradarbiavimo sutartis su Kuršėnuose veikiančiais „Medicinos namais“ buvo pasirašyta 2021 metų gruodžio 28 dieną.

„Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą centre turėjome įsidarbinti kineziterapeutą, masažuotoją. Esant tik kelioms dešimtims pacientų, kuriems reikalingos tokių specialistų paslaugos, nusprendėme neįdarbinti specialistų, o bendradarbiauti su juos turinčia įstaiga“, – aiškino A. Jokšas.

Taigi pasirašė dvišalę sutartį ir, akivaizdu, nerado reikalo informuoti artimuosius apie perduotus ligonių duomenis bei priklausančias būsimas ambulatorines paslaugas.

Netrukus po bendradarbiavimo sutarties pasirašymo į Užventį atvyko minėta „Medicinos namų“ bendrosios praktikos slaugytoja (jos pavardė redakcijai žinoma). Pagal šeimos centro sudarytą sąrašą specialistė susirinko kai kurių pacientų medicinos korteles.

Ta pati medikė, pasak A. Jokšo, į Užventį buvo atvykusi kelis sykius. Šeimos gydytojas galvoja, kad kai kuriuos ligonius, gal gyvenančius arčiau Užvenčio, ji vis dėlto aplankė.

„Visų gal ir neaplankė, nespėjo. Negražu. Kas žino, kiek aplankė, čia Kuršėnuose reikia klausti. Ne mes tuos pinigus už tokias paslaugas imame, ne mes turime ir aiškinti“, – „Šiaulių kraštui“ sakė medikas.

Kaltės dėl duomenų klastojimo e. sveikatoje A. Jokšas neprisiima, teigia nieko bendra su tuo neturintis – jo klinika tik sudarė bendradarbiavimo sutartį ir pateikė ligonių sąrašą.

Slaugytojos „klaida“?

Ką galvojo ir kieno įgaliota veikė Užventyje apsilankiusi bendrosios praktikos slaugytoja iš Kuršėnų, klausimas lieka atviras. Ligonio artimieji neabejoja, kad didelę darbo praktiką ir veikiančią licenciją turinti medikė „klaidų“ e. sveikatoje privėlė ne savo noru ir tikrai ne savo naudai.

Ši slaugytoja, galimam privačios įstaigos pelnymosi iš valstybės iždo faktui išlindus į viešumą, „Medicinos namuose“ nebedirba – šios įstaigos vadovai „Šiaulių kraštą“ informavo, kad pareigas ji paliko pati, esą dėl šios savo klaidos, tiksliau, dėl septynių besikartojančių klaidų – septynių melagingų vizitų ligonio namuose.

Klinikos vadovai, paprašyti atsakyti į klausimus apie afera kvepiantį reikalą, sutiko bendrauti raštu.

Klausiame, ar iki šių metų vasario 15 dienos, kai pagal numatytą tvarką Valstybinei ligonių kasai pateikti duomenys apie sausio mėnesį ligoniams suteiktas ambulatorines paslaugas, figūruoja ir paslaugų negavusio ligonio pavardė?

„Dėl minėto atvejo yra pradėtas vidinis patikrinimas bei bendradarbiaujama su kitomis suinteresuotomis institucijomis. Pažymime, kad pastebėjus slaugytojos klaidingai suvestus duomenis, pastarieji nebuvo perduoti Ligonių kasoms, todėl jokia materialinė žala nebuvo padaryta“, – atsakė „Medicinos namų“ direktorius Mindaugas Jakubauskas.

Anot jo, klinika asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikia laikydamasi galiojančių teisės aktų reikalavimų ir tokio elgesio yra griežtai reikalaujama iš visų klinikos darbuotojų.

„Šiaulių krašto“ pateikti klausimai apie tai, kiek iš viso ligonių, kuriems teikiamos ambulatorinės paslaugos, aptarnauja „Medicinos namų“ Kuršėnų klinika, kiek kainuoja vienas bendrosios praktikos slaugytojos apsilankymas ligonio namuose, kokia įstaigos vadovo atsakomybė šioje situacijoje – liko be atsakymo.

Anot „Medicinos namų“ vadovo, „dėl duomenų apsaugos reikalavimų ir kol nėra baigti pradėti tyrimai, plačiau komentuoti šio atvejo negalime“.

Pozicija – suversti kaltę eilinei slaugytojai, kuri greičiausiai net nežino, kokios sumos už septynis vizitus būtų įkritusios iš valstybinės kasos į „Medicinos namų“ privatų biudžetą – vadovams labai patogi.

Tuo tarpu D. Klimašausko mama ir toliau diena iš dienos slaugo visiškai neįgalų ir neveiksnų sutuoktinį. Ir yra patenkinta, kad ligonis reguliariai gauna taip reikalingą paliatyvią pagalbą, kurią teikia Šiaulių globos ir slaugos centras „Sidabražolė“.