Ar melagingi įrašai e. sveikatoje tapo sistema?

VLK nuotr.
Skaitytojai masiškai kalba apie klastojamus įrašus – kai kurių medicinos įstaigų strategiją plaunant valstybės pinigus – savo e-sveikatos paskyrose. Ar tuo susidomės teisėsauga?
Po „Šiaulių krašto“ publikacijos „E. sveikatoje – išgalvotos paslaugos ir melagingi įrašai“, kurioje rašyta apie tai, kad neįgalaus žmogaus e. sveikatoje atsirado fiktyvūs įrašais apie slaugytojos aštuonis apsilankymus ligonio namuose, laikraščio internetiniame puslapyje ir socialinio tinklo paskyroje prapliupo komentatoriai. Žmonės garsiai prabilo, kad aprašytas atvejis apie melagingus įrašus e. sveikatoje – tikrai ne vienintelis. Atsirado teigiančių, kad įrašų apie suteiktas, bet iš tiesų nesuteiktas medicinos paslaugas rado ir savo elektroninėje sveikatos paskyroje. Skaitytojai ragino vieni kitus ir atsakingas institucijas imtis griežtesnės kontrolės.

 

Netikslumų – daug

Neabejojame, kad minėtame rašinyje aprašyta istorija turės tęsinį – neįgaliojo artimieji deda pastangas, kad klaidos, kaip galimas būdas grobstyti valstybės lėšas, bus ištaisytos.

Dėl dokumentų klastojimo arba disponavimo suklastotais yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. O kol kas publikuojame aktualiausius, aštriausius „Šiaulių krašto“ internetinių medijų skaitytojų komentarus.

„Pakeltų medicinos korteles slaugomų ligonių, tai pas kiekvieną ligonį kortelėje rastų tokius įrašus. Dabar į rankas nebeduoda kortelių, buvo laikas, kai duodavo, nustebau kartą pavarčiusi, slaugytoja ateidavo padėti maudyti, suleisti vaistus, paimti tyrimams analizus ir taip toliau. Viso to, deja, nebuvo, kortelėje įdėtas specialios formos lapas su mano parašais, kad gavom paslaugas, apie kurias net nebuvo suteikta informacija, kad priklauso. Veiksmas – Kuršėnų mieste.“

„Čia, mano manymu, tai vyksta dėl to, kad taip už atseit padarytus darbus nusirašo gydymo įstaigos pinigų iš Ligonių kasų.“

„Man nustatytas abiejų kelių artritas 2015 metais – apie tai sužinojau atsitiktinai, kai pateko į rankas kortelė. Juokinga, jei nebūtų labai graudu.“

„Medikai niekada nesidomėjo neįgaliaisiais, didelių poreikių turinčiais asmenimis. Nemanykit, kad tik dabar tai vyksta. Įstatymai ant popieriaus vienoki, o realybė visada buvo kitokia, gal vienąkart nusiimkime rožinius akinius.“

„Pas mano tėvelį taip pat e. sveikatoje atsirasdavo įrašai apie apsilankymus namuose, susisiekus su slaugytoja, užklausus, kodėl taip yra, atsakymas buvo „daug pacientų, nespėju“, bet po pokalbio vizitų skaičius e. sveikatoje sumažėjo.“

„Ir pas mane įrašas buvo, kad naktį buvau priėmime ir buvo suteikta pagalba. Paskambinus pasakė, kad sistemos klaida.“

„Pasižiūrėkite į savo ligos istorijas e. sveikatoje ir nebesistebėsite tuo, apie ką čia rašoma.“

„Manau, tokiu atveju, kai medicininiuose dokumentuose padaryti įrašai neatitinka tikrovės, o dar dėl to atsiranda ir pasekmės – iš Ligonių kasų įstaigai yra pervedamos lėšos už suteiktą medicininę paslaugą, yra dokumentų klastojimas ir už tai turi būti taikoma atsakomybė, galimai ir baudžiamoji.“

Informacijos galima kreiptis ir į Ligonių kasas

Po publikacijos „Šiaulių kraštas“ sulaukė Šiaulių teritorinės ligonių kasos Administravimo skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos BUDRIENĖS komentaro:

„Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistai kviečia gyventojus nuolat stebėti savo e. sveikatoje esančius įrašus ir pataria, ką daryti, radus juose netikslumų.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad pacientas turi teisę reikalauti, jog neteisinga informacija apie jo gydymąsi e. sveikatoje būtų nedelsiant ištaisyta.

Pirmiausia žmogui reikėtų kreiptis į klaidingą įrašą pateikusios gydymo įstaigos administraciją, kad ši ištaisytų neteisingus duomenis. Jeigu problemos gydymo įstaigoje nepavyksta išspręsti, siūlome kreiptis į TLK pagal savo gyvenamąją vietą arba bendraisiais ligonių kasų gyventojų konsultavimo kontaktais: tel. (85) 232 2222 arba el. paštu info@vlk.lt. Gavusios paciento kreipimąsi, ligonių kasos operatyviai spręs problemą.

Informuojame, kad Ligonių kasos e. sveikatos sistemos duomenų nekuruoja, o vykdo sveikatos priežiūros paslaugų teikimo stebėseną, kurią nuolat atlieka tiek Sutarčių skyriaus specialistai priimdami apmokėjimui iš sveikatos priežiūros įstaigų suteiktas paslaugas, tiek ir Kontrolės skyriaus specialistai vykdydami savo funkcijas.

Jeigu Ligonių kasų kontrolės procedūros metu gydymo įstaigoje randami duomenys apie galimą medicininių duomenų klastojimą, tokia informacija perduodama ikiteisminio tyrimo institucijoms.

Primename, kad apie suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas žmogus gali sužinoti ir prisijungęs prie Elektroninių valdžios vartų sistemos www.epaslaugos.lt. Pacientas gali sužinoti, kokios ir kada jam buvo suteiktos stacionaro, medicininės reabilitacijos, ambulatorinio gydymo paslaugos, kokie vaistai išrašyti, kiek PSDF biudžeto lėšų kainavo gydymas ar vaistai, kokios galutinės diagnozės buvo nustatytos.

Tokią pat informaciją žmonės gali gauti ir atvykę į TLK bei pateikę prašymą Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistams, taip pat kreipdamiesi į TLK atstovą savivaldybėje arba internetu.“