
Naujausios
Diplomatinės pergalės pasiektos su muzika
Atsitiktinė Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ pažintis su amerikiečių muzikos virtuozų Borovskių (Borowsky) šeima virto ilgalaikiu bendradarbiavimu ir draugyste. „Dagilėlio“ vizitą Amerikoje jie vadina didžiausiu diplomatiniu pasiekimu.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Du koncertai Šiauliuose
Vakar priėmime pas Šiaulių miesto merą Justiną Sartauską svečiai ir choro „Dagilėlis“ meno vadovas Remigijus Adomaitis priminė draugystės ištakas.
Prieš ketverius metus choras koncertavo Vokietijoje. Vienos repeticijos metu šiauliečius išgirdo muzikantas dr. Čarlzas Borovskis. Susižavėjęs dainavimu, bet negalėdamas pasilikti koncerte, jis įteikė savo vizitinę kortelę ir pasisiūlė organizuoti koncertinį turą JAV.
Po pusantrų metų pianistė dukra Elizabeta, smuikininkas sūnus Emanuelis, violončelininkė žmona Cecilija ir Čarlzas atvyko į Lietuvą. Šiauliečiai padėjo organizuoti muzikantams koncertinį turą nuo Klaipėdos iki Vilniaus.
Šiemet muzikantų šeima dalyvavo Pažaislio festivalyje, Šiaulių tautinių mažumų centrų kvietimu, vakar koncertavo Kultūros centre.
Šiandien III tarptautiniame vaikų ir jaunimo chorų festivalyje, skirtame miesto 777 gimtadieniui, virtuozai nemokamai koncertuos Šiaulių katedroje. Koncerte taip pat dalyvauja berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“.
Muzika – tiltas
„Tikime, jog muzika – geriausias tiltas, jungiantis žmones“, – sakė Č. Borovskis. „Geležinės uždangos“ laikais Jeilio universitete jis diskutavo apie bendradarbiavimo galimybes tarp Amerikos ir Rytų Europos. Pasiūlė plėtoti kultūrinius saitus, tam buvo įsteigtas specialus komitetas.
Amerikietis susipažino su lietuvių diplomatu, visuomenės veikėju Stasiu Lozoraičiu. Vienoje konferencijoje Rytų šalių klausimais jis skaitė jausmingą kalbą apie Baltijos šalių nepriklausomybę.
„Pastebėjau, kad tik menas, o ne politika, gali atverti kelius. Todėl ėmėme rengti koncertus Amerikoje ir skeisti žinią apie tai, kas vyko Rytų Europoje“, – pasakojo Č. Borovskis. Vėliau šeima užmezgė ryšius su Estija, Latvija ir siekė nešti „dainuojančios revoliucijos“ idėją.
Diplomatinis pasiekimas
Prisimindamas „Dagilėlio“ vizitą Amerikoje 2011 metų rudenį Č. Borovskis sako, jog tai buvo didžiausias Lietuvos diplomatinis pasiekimas.
„Jie pakeitė negatyvų įvaizdį, kurį buvome susiformavę iš užsienio spaudos apie lietuvių emigrantus. Tai buvo inteligentiški, jauni ir talentingi lietuviai“, – pasakojo amerikietis.
Č. Borovskis prisimena, jog Lietuvos ambasados Amerikoje diplomatai pasakė, kad jei nori lietuvių choro priėmimo ambasadoje, turi atsinešti savo maisto. Jie aiškino negalintys pasiūlyti koncertinėms kelionėms po Ameriką jokios paramos.
„Vėliau viskas pasikeitė – ambasadorius JAV ir Meksikoje Žygimantas Pavilionis tapo didžiausiu choro gerbėju. Su šeima atėjo net į keturis koncertus. Chorui apsilankius ambasadoje, viskas buvo nemokama – vaikai net galėjo skambinti į Lietuvą savo šeimoms“, – prisiminė Č. Borovskis.
Investicija į ateitį
Choro „Dagilėlis“ meno vadovas R. Adomaitis sakė, jog draugystė svarbi vien tuo, kad padeda pažinti šalis.
„Per 18 koncertinio turo dienų įvyko 26 koncertai JAV didmiesčiuose – perpildytos salės parodo, kiek žinių paskleidėme apie Lietuvą. Visur, kur buvome, turėjome aiškinti, kur ji yra. Manau, daug žmonių atrado Lietuvą iš naujo arba naujai“, – sakė R. Adomaitis. Anot jo, tai svarbi investicija į ateitį.
Jono TAMULIO nuotr.
SVEČIAI: Amerikos muzikos virtuozų Borovskių šeima – Elizabeta, Emanuelis, Čarlzas ir Cecilija – svečiuojasi Šiauliuose.