Dėl Joniškio ligoninės veiklos susikryžiavo ietys

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Joniškio ligoninės direktorių Martyną Gedminą (dešinėje) į Opozicijos valandą palydėjo jį palaikanti medikų komanda, iš kurių keletas taip pat pasisakė.
„Ligoninei reikia ne parašų, bet gydytojų!“ – toks atsakas iš Joniškio ligoninės gydytojų ir vadovo lūpų skambėjo kovo 28 dieną po rajono Tarybos posėdžio vykusioje Opozicijos valandoje, kurios metu apie permainas ligoninėje pasisakę Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovai pateikė merui, valdančiųjų frakcijoms, ligoninės direktoriui adresuotus beveik penkis su puse tūkstančio surinktų rajono gyventojų parašų, kuriais prašoma išsaugoti Vidaus ligų ir Skubios medicinos pagalbos skyrių veiklą. Šią vasarą trys vidaus ligų gydytojai išeina į pensiją, todėl ligoninėje atsisakoma aktyvaus vidaus ligų gydymo paslaugų, liks stacionarios slaugos ir dienos stacionaro paslaugos, o Skubios medicinos pagalbos skyrius dirbs tik dienomis iki 20 valandos.
Ligoninės direktorius Martynas Gedminas vadino šią parašų rinkimo akciją politine manipuliacija žmonėmis, nes, pasak jo, skyriai neuždaromi, tik pertvarkomas darbas, o ligoninei reikia ir trūksta vienintelio dalyko – dieną dirbančių gydytojų, kuriuos be galo sunku prisikviesti.

Mero paprašė pasisakyti apie direktoriaus darbą

Konstruktyviosios opozicijos LVŽS frakcijos seniūnė Rimantė Misiūnienė sakė turinti du klausimus ir pirmuoju paprašė rajono mero pasisakyti, kaip jis vertina ligoninės direktoriaus Martyno Gedmino darbą.

Meras Vitalijus Gailius pabrėžė esantis dėkingas vadovui, kuris perėmė ligoninę kritiniu laikotarpiu ir ją atgaivino, dirbo priešakinėse linijose kovido metu ir buvo apdovanotas valstybiniu apdovanojimu.

Antram klausimui R. Misiūnienė pakilo į tribūną: "Visi perskaitėme „Sidabrės“ laikraštyje, kad Vidaus ligų skyrius ir skubioji pagalba (Skubios medicinos pagalbos skyrius – aut. past.) dirbs nuo 8 iki 20 valandos, o nakties metu, kai nedirba ir poliklinika, paslaugų žmonės negaus. Pikčiausia buvo, kad mes, Tarybos nariai, to nežinojome. Ir prasidėjo skambučiai: žmonės skambino ir sakė: kas čia vyksta, ką nors darykite, šitaip nevalia! (...) Atvažiuoja anūkai, giminės, šeimos nariai, jie negali gauti skubios pagalbos po aštuonių valandų vakaro ir nesupranta, kaip taip gali būti. Šiandien posėdis, kalbam, čia Velykinė dovana? Jūs, frakcijos dvi, didelės, galingos, jus tai tenkina? Be emocijų negaliu kalbėti, nes reikėjo matyti tuos žmones. Kai kurie sakydavo: ateikit, mes nebepaeinam, bet parašą norim padėti.“

5474 parašai

R. Misiūnienė bandė perskaityti raštą, po kuriuo surinkti parašai, tačiau buvo nutraukta vedančiojo mero V. Gailiaus, pasibaigus nustatytam laikui. Tada jį baigė skaityti kita opozicijos atstovė Nijolė Valuckienė.

Rašte reikalaujama mero, savivaldybės valdančiosios daugumos skubos tvarka imtis priemonių užtikrinti Joniškio ligoninės Vidaus ligų skyriaus darbą ir Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus darbą nakties metu (dabar dirbama tik iki 20 va. vakaro).

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad parašų yra surinkta daugiau (5474) nei meras V. Gailius gavo balsų (4540) savivaldos rinkimų metu ir beveik tiek, kiek gavo valdančiąją koaliciją sudarančios frakcijos (liberalų ir socialdemokratų) (5876).

Ligoninės direktorius vadino šmeižtu ir melu

Reaguodamas į pasisakymą į tribūną pakviestas Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas Opozicijos pasisakymus vadino melu ir šmeižtu.

Direktorius priminė, kad informacija apie sudėtingą situaciją ligoninėje daugiau kaip prieš pusę metų buvo pasidalinta su rajono tarybos Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetu, kuris buvo pakviestas į ligoninę. Tada aiškiai įvardintos problemos: trūksta dieninių gydytojų. Pastangų dėta daug: Joniškio ligoninėje bene didžiausi atlyginimai Lietuvoje – siūloma 4000 eurų „į rankas“ už 4 dienų darbo savaitę. Bet vis tiek paskambinus jauniems gydytojams, jie dar, pasak M. Gedmino, turi gūglinti, kur tas Joniškis yra, – suprask, taip toli užkampyje. Tačiau čia pat direktorius sakė, kad ligoninė puiki, kad važiuoja pacientai iš aplinkinių rajonų.

„Bet kelis kolegas pavyko prisikviesti ir mes padarėme kažką neįtikėtino. O po susitikimo su Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetu pusmetį buvo tyla. Tada jokių pasiūlymų nebuvo pateikta. Šie parašai irgi tušti, jie be pasiūlymų! – rėžė ligoninės direktorius M. Gedminas, pridūręs, kad galbūt jais siekiama keisti ligoninės vadovą, vėliau pridūręs, kad jis pažadėjo šią kadenciją išbūti (tam liko 2,5 metų). – Mes verčiamės per galvą, kad žmonės gautų 90 procentų to paties, ką gaudavo. Praeis 3 mėnesiai ir jie nepajus skirtumo. Bet padaryta reputacinė žala.“

„Turėtų visa respublika pavydėti“

Ligoninės direktorius piktinosi, kad po šito parašų rinkimo bus dar sunkiau prisikviesti gydytojų, nes nueis, nuvilnys žinia apie tariamą uždarymą, nors skyriai nėra uždaromi.

Ambulatorinės medicinos tarnybos vadovė, gydytoja neurologė Dalia Vaičiukynienė, dirbanti Joniškyje daugiau kaip 40 metų, sakė, kad tokios vadybos, kaip dabartinio direktoriaus, „turėtų visa respublika pavydėti“. Jos teigimu, Vidaus ligų skyrius dirbs, tik sunkiomis sąlygomis, o kad naktį (nuo 20 valandos vakaro iki 8 val ryto) nedirba Skubios medicinos pagalbos skyrius, tai nesanti didelė bėda, nes ir taip su insultais, infarktais, kitomis sudėtingomis diagnozėmis pacientai jau anksčiau buvo vežami į Šiaulius.

Mero įtarimai

Po minėtos Opozicijos valandos atsitiko dar keletas įvykių, susijusių su parašais.

Meras Vitalijus Gailius socialiniame feisbuko tinklapyje netrukus paskelbė įrašą, pridėdamas kameros, fiksuojančios, kas vyksta įėjime į savivaldybės pastatą, stop kadrą, kuriame matyti Opozicijos atstovai Rimantė Misiūnienė ir Edmundas Vaičiulis. Pastarasis neša segtuvus, kuriuose buvo susegti lapai su gyventojų parašais dėl ligoninės.

„Labai skambiai finišavusi akcija, kaip prasidėjo taip ir pasibaigė apgailėtinai – siekiant savanaudiškų tikslų, o vėliau, bėgant nuo atsakomybės ir melo. Taip skambiai tarybos posėdžio metu įteiktus iš žmonių surinktus parašus, tyliai išsinešė...“ – padarė išvadą meras, įrašo pabaigoje pridurdamas, kad pasirašiusiųjų „asmenų duomenys šiuo metu nėra saugūs ir dėl jų saugumo reikės pasirūpinti institucijoms“.

Palikti tuščioje salėje kaip tik buvo nesaugu

Paklausėme Opozicinės frakcijos atstovų, kodėl segtuvai su parašais buvo išnešti?

„Praėjus gal pusei valandos po Opozicijos valandos nuėjau į salę, kuri buvo neužrakinta, radau mikrofoną (jį pamiršusi paliko E. Vaičiulio dukra Grėtė, filmavusi posėdį ir paprašė paimti – aut. past.) ir pamačiau tuos segtuvus su parašais, tebegulinčius ant stalo. Niekas jų nepasiėmė. Salė buvo visiškai tuščia, elektra užgesinta, tuoj patalpas turėjo pradėti tvarkyti valytoja. Kadangi buvo po darbo valandų, pamaniau, kad jiems nesaugu likti ten gulėti. Todėl pasiėmiau ir išnešiau“, – sakė E. Vaičiulis.

„Mes kaip tik pasirūpinome duomenų saugumu, kad jie nepakliūtų į rankas, kam nereikia, jei nei meras, nei sekretoriatas, nei ligoninės direktorius jų nepasiėmė“, – sakė R. Misiūnienė.

Balandžio 3 dieną segtuvus su parašais Opozicinės frakcijos atstovai vėl nunešė į savivaldybę, užregistravo ir atidavė tarybos sekretoriatui.